کد مطلب: 14062 تعداد بازدید: ۲۲۷

مسئولان فرهنگی و دست اندرکاران سینما باید به افکار عمومی و شهدا جوابگو باشند

یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳
تهیه کننده سینما گفت: سینمای دفاع مقدس نتوانسته دین خود را به دفاع مقدس ادا کند و مسئولان فرهنگی و دست اندرکاران سینما باید به افکار عمومی و شهدا جوابگو باشند.
حبیب الله کاسه ساز تهیه کننده سینما در مورد دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار سینما باشگاه خبرنگاران، گفت: سینمای دفاع مقدس به دفاع مقدس مدیون است ولی نتوانسته دین خود را به آن ادا کند؛ مسئولان فرهنگی و دست اندرکاران سینما باید به افکار عمومی و شهدا جوابگو باشند. 
 
وی ادامه داد: انتظار در مورد ساخت فیلم‌های دفاع مقدس از مسئولان فرهنگی بیشتر از دست اندرکاران سینما است. چون دست اندرکاران سینما برای ساخت فیلم‌های دفاع مقدس نیاز به انگیزه دارند و این انگیزه را مسئولان فرهنگی باید به هنرمندان این حوزه بدهند. 
 
کاسه ساز،‌ در مورد نقش دولت در سینمای دفاع مقدس اظهار کرد: ساخت فیلم‌های دفاع مقدس در بخش خصوصی با مشکل مالی مواجه است و برای ساخت فیلم‌های دفاع مقدس نباید از بخش‌ خصوصی انتظار داشت و دولت باید از فیلم سازان این حوزه حمایت کند در همه‌ جای دنیا شاخص‌ترین فیلم‌های جنگی با  حمایت دولت ساخته می‌شوند. 
 
کاسه ساز، افزود: سینمای دفاع مقدس سینمای ملی و نجات دهنده‌‌ی سینمای ما بوده است ولی متاسفانه  نتوانسته انتظارات  مردم، رزمندگان و خانواده‌های شهدا را بر آورده کند. 
 
وی درباره تاثیرگذاری این سینما بیان کرد: سینمای دفاع مقدس نسبت به فیلم‌های اجتماعی و خانوادگی توانسته تاثیر زیادی بر مخاطبان داشته باشد از جمله فیلم‌های تاثیرگذار در زمینه دفاع مقدس می‌توان به "اخراجی‌ها"، "چ"، "شیار 143"، "مزرعه پدری" و "آژانس شیشه‌ای" اشاره کرد. 
 
در ادامه کاسه ساز، اظهار کرد: در سینمای دفاع مقدس واقعیت حرف اول را می‌زند البته تخیل هم به کمک نویسنده می‌آید ولی بسیاری از این فیلم‌ها براساس واقعیت بوده‌اند و نشان دهنده‌ تصویری واقعی از آن دوران بوده‌اند. 
 
کاسه ساز، در مورد این موضوع که چرا فیلم‌های دفاع به عرصه بین‌المللی وارد نشده گفت: فیلم‌های دفاع مقدس به علت این که دارای عرصه‌ی سیاسی بوده است اجازه‌ی ورود به جشنواره‌های بین‌المللی و ورود به این عرصه را پیدا نکرده است. 
 
وی در پایان تاکید کرد: باید از فیلم سازان و هنرمندانی که در این عرصه کار می‌کنند قدردانی و حمایت کنیم و هنرمندانی را که وقت خود را صرف ساخت فیلم در زمینه دفاع مقدس می‌کنند روی سر خود بگذاریم.