کد مطلب: 14087 تعداد بازدید: ۲۱۶

لاریجانی در جمع فرهیختگان کویت: ضرورت جدی گرفتن بحران تروریستی در منطقه/ پیام ما به تمام کشورها صلح و برادری است

سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیام ما، پیام صلح و برادری است،‌ گفت: برخی کشورها با بحران تروریستی بازی کرده و آن را در دامن کشورهای منطقه می‌گذارند.

به گزارش حوزه پارلمان باشگاه خبرنگاران، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز سه‌شنبه (19 اسفندماه) با حضور در جمع فرهیختگان، اندیشمندان و نویسندگان و همچنین اعضای گروه دوستی کشور کویت با ابراز خوشحالی از حضور در این کشور گفت: امروز برنامه و مذاکرات را با دیدار فرهیختگان و اندیشمندان کشور کویت شروع کرده‌ایم البته بسیاری از چهره‌های دوستان برای ما آشنا بوده و از قبل خدمت آن‌ها رسیده‌ایم.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی در تشریح علت سفر گروه پارلمانی ایران به کشور کویت افزود: این سفر به دعوت رئیس مجلس ملی کویت "مرزوق الغانم" صورت گرفته است.
 
لاریجانی ضمن معرفی نمایندگان و هیات همراه خود به فرهیختگان و اندیشمندان کشور کویت تصریح کرد: در پارلمان ایران همه طرفدار ارتباط با کشور کویت بوده یعنی در ایران یکپارچگی در برقراری ارتباط با کشور کویت وجود دارد، برخلاف برخی صداهای دیگر که در بعضی کشورها وجود دارد.
 
وی ضمن تشکر از همه عزیزانی که در این نشست شرکت کرده‌اند، گفت:‌ برای ما افتخاری است که در خدمت اندیشمندان کشور کویت باشیم.
 
لاریجانی ادامه داد:‌ سه موضوع مهم وجود دارد که امروز باید همه در منطقه به آن توجه داشته باشیم که بحران تروریستی که در منطقه به وجود آمده و انواع مختلفی هم دارد یکی از آن موارد است که اکثر کشورها از جمله سوریه، عراق و سایر کشورها را دچار بحران کرده است و باید این موضوع را کشورهای منطقه جدی بگیرند.  
 
وی افزود: کشورهای بزرگ با بحران تروریستی بازی می‌کنند و این مشکل را در دامن کشورهای منطقه گذاشته‌اند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود در جمع فرهیختگان کشور کویت گفت: نکته و مشکل دوم در این شرایط این است که کشورهای اسلامی باید به هم نزدیک باشند چرا که بسیاری از کشورها با ایجاد فتنه تلاش می‌کنند تا کشورهای منطقه را از هم دور کنند.
 
وی همکاری‌های اقتصادی میان کشورهای منطقه را مهم خواند و گفت:‌ ظرفیت‌های بسیار زیادی در منطقه وجود دارد اما چون ارتباطی ندارند استفاده درستی از ‌آن‌ها نمی‌شود.
 
لاریجانی ادامه داد: ایران پس از انقلاب همیشه علاقه‌مند به همکاری دوستانه با کشورهای منطقه بوده، چون ایران بر مبنای انقلاب که کشوری اسلامی است شکل گرفته و این موضوع  را یک وظیفه اسلامی می‌دانیم.
 
رئیس مجلس تاکید کرد: ما هیچ نگاه خاصی به کشوری از لحاظ سرزمینی نداریم اما هراسی که برخی ایجاد می‌کنند، هراسی دروغین است.
 
لاریجانی با بیان اینکه ما بعد از انقلاب به هیچ کشوری تجاوز نکردیم، گفت: اما عراق به ما تجاوز کرد و به خاطر همین هراس‌ها بسیاری از کشورها را به اشتباه انداخت و بعد دیدند که صدام چه مشکلی ایجاد کرد اما وقتی صدام به کویت حمله کرد ما کنار کویت قرار گرفتیم چون ما روحیه تجاوزگری در منطقه را درست نمی‌دانیم.
 
وی با تاکید بر اینکه پیام ما، پیام برادری و صلح برای کشورهای منطقه است، افزود: البته مسائلی که در منطقه می‌گذرد پیچیده است و اگر تدبیر درستی در منطقه بود می‌توانست مانع از بروز برخی از آن‌ها شود.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نخبگانی که در این منطقه هستند، وظیفه مهمی برای روشنگری دارند.
 
لازم به ذکر است؛ علی لاریجانی امروز (19 اسفندماه) پس از دیدار با فرهیختگان کشور کویت، دیداری با سران و برخی مسئولان این کشور خواهد داشت.