کد مطلب: 14134 تعداد بازدید: ۲۲۴

با رایزنی وزرای خارجه ایران و آمریکا؛ دور جدید مذاکرات هسته‌ای امروز آغاز می‌شود

یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۳
دور جدید گفتگوهای ایران و 1+5 امروز(یکشنبه) با رایزنی وزرای خارجه ایران و آمریکا آغاز می‌شود.
 تیم هسته‌ای کشورمان بامداد امروز به ریاست وزیر خارجه کشورمان عازم سوییس شد.

شایان ذکر است؛ امروز(24 اسفند) مذاکره کنندگان ایرانی به ریاست "محمدجواد ظریف" ابتدا به لوزان در سوئیس خواهند رفت، جایی که قرار است وزیران خارجه ایران و آمریکا با حضور نماینده‌ای از اتحادیه اروپا مذاکرات را از نقطه‌ای که در مونترو قطع شده بود، از سر بگیرند.
 
این مشورت‌های دوجانبه در چارچوب مذاکرات هسته‌ای 1+5 با ایران برگزار می‌شود و "هلگا اشمید" معاون دبیرکل در واحد اقدام خارجی اتحادیه اروپا و تیم وی نیز در این مذاکرات مشارکت دارند. به درخواست جان کری، ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا نیز برای شرکت در این مذاکرات به لوزان سفر می‌کند.
 
همچنین سایت وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: "وندی شرمن" معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی و هیئت مذاکره کننده آمریکایی روز یکشنبه پانزدهم مارس به لوزان سوئیس می‌روند تا به همراه جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات ایران ملاقات کنند.
 
شایان ذکر است؛ موگرینی از "فرانک والترین اشتاین مایر" وزیر خارجه آلمان ، "لوران فابیوس" از فرانسه، "فیلیپ هاموند" از انگلیس و نیز محمدجواد ظریف دعوت کرده در نشستی ویژه در مقر اتحادیه اروپا شرکت کنند.
 
پیش از این نشست، ظریف و کری ملاقاتی در لوزان خواهند داشت.
 
به نظر می رسد دعوت موگرینی از وزیران اروپایی برای پررنگ کردن نقش این اتحادیه باشد که در سایه رایزنی‌های فشرده وزیران خارجه ایران و آمریکا قرار گرفته اند.
 
گفتنی است؛ تیم مذاکره کننده ایران پس از این نشست به لوزان بازخواهد گشت و مذاکرات با آمریکا را در حضور نماینده‌ای از اتحادیه اروپا از سر خواهد گرفت.
 
چندی پیش وزرای خارجه ایران و آمریکا، محمدجواد ظریف و جان کری و وزیر انرژی آمریکا، ارنست مونیز معاونان وزرای خارجه و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا رایزنی‌هایی در مونترو سوئیس داشته‌اند.
 
همچنین از سوی دیگر علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا نیز به گفتگو پرداختند.