کد مطلب: 14136 تعداد بازدید: ۴۱۹

همه‌ی اظهارات جنجالی علی یونسی

یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۳
اظهارات اخیر علی یونسی، دستیار اقوام و مذاهب رئیس جمهور روحانی در «همایش بزرگ هویت ایرانی» منشأ یک جنجال داخلی و منطقه‌ای شده است.
به گزارش فارس، در همین راستا حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به رجانیوز گفته است: این نوع سخنان جنجالی اطرافیان، حامیان و مشاوران روحانی که مسبوق به سابقه نیز هست و در یک سال و نیم دولت یازدهم بسیار شنیده شده، تحلیلگران و خواص را به یاد مواضع اسفندیار رحیم مشایی و حاشیه سازی‌اش در دولت دهم می‌اندازد.

او تصریح کرده است که شباهت‌هایی میان برخی مواضع جدید با صحبت‌های اسفندیار رحیم‌مشایی وجود دارد.

*یونسی در همایش هویت ایرانی گفته بود: در حال حاضر عراق نه فقط حوزه تمدنی نفوذ ماست بلکه هویت، فرهنگ، مرکز و پایتخت ماست و این مسئله هم برای امروز است و هم گذشته...جغرافیای ایران و عراق غیر قابل تجزیه است و فرهنگ ما غیر قابل تفکیک است. پس ما یا باید با هم بجنگیم و یا یکی شویم!

و این اظهارات واکنش‌های فراوانی را در سطح منطقه و داخل ایران به‌دنبال داشت. اما این نخستین اظهارات جنجالی مشاور اقوام و مذاهب رئیس جمهور روحانی نبود. او قبل از این، طی یک سخنرانی درباره «اسلام ایرانی»! هم که نوستالژی حلقه انحرافی به حساب می‌آید سخنانی را اظهار کرده و در یک همایش گفته بود: «ما باید تلاش کنیم بار دیگر پرچم محبت و صلح اسلام ایرانی در منطقه گسترش بیابد و باید ایران این مسئولیت را به عهده بگیرد که گرفته است»

وی همچنین زمانی در یک مصاحبه مدعی شده بود که رئیس جمهور روحانی در انتخابات سال ۹۶ هم پیروز خواهد بود و رقبای سیاسی او باید به فکر انتخابات سال ۱۴۰۰ باشند.

اظهارات جنجالی یونسی شامل گزینه «جنگ داخلی»! هم می‌شود آنجا که در یک همایشی سیاسی استانی از برخی تلاش‌ها برای وقوع جنگ داخلی در ایران سخن گفته است.

آقای امنیتی که چندماه قبل بسیاری از ردّ صلاحیت‌ها و گزینش‌ها در کشورمان را نیز در «جلسه مشترک با نخبگان اهل سنت استان گیلان»! غیر اسلامی خوانده بود؛ زمانی در همایش ملی اعتدال هم آرزو کرده بود که کاش شهید راه اعتدال! شود.

ماجرای مشهور اظهار نظر یونسی درباره نماد شیر و خورشید نیز همچنان در خاطر مردم مانده است.

هم‌او بود که زمانی درباره این نماد که همه در ایران، آن را به اسم شاهنشاهی می‌شناسند گفته بود:‌ اگر به من باشد، شیر و خورشید را به پرچم برمی‌گردانم.

به گزارش انتخاب، او اظهار کرده بود: نماد شیر و خورشید در میان پرچم ایران یک نماد سلطنتی است اما اینگونه نیست... اگر به من باشد، هلال احمر را تغییر می‌دهم و شیر و خورشید را جایگزین آن می‌کنم.

این اظهارات یونسی نیز با واکنش شدید فعالان سیاسی مواجه شد. او قبل از سخنانش درباره نماد شیر و خورشید، حرف‌های عجیبی را هم در دیدار با یهودیان ساکن شیراز بر زبان رانده بود که با انتقادات فراوانی مواجه شد.

گفتنیست در بحث اسلام ایرانی! اخیراً عبارت «اسلام فراشیعه» نیز از سوی معصومه ابتکار در یک سخنرانی مورد اشاره قرار گرفته است.