کد مطلب: 14257 تعداد بازدید: ۲۶۲

مهمترین محورهای بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از مداحان اهل بیت (ع)

شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۴
مهمترین بخش های بیانات معظم له که درباره موضوعات هسته ای، مذاکرات و منطقه بیان شد به شرح ذیل است:
**برخی سؤال می کنند چرا رهبری درباره مذاکرات اخیر هسته ای موضع گیری نکرده است؟ علت موضع گیری نکردن رهبری این است که جایی برای موضع گیری وجود ندارد زیرا مسئولان کشور و مسئولان هسته ای می گویند هنوز کاری انجام نگرفته و هیچ موضوع الزام آوری میان دو طرف بوجود نیامده است. چنین وضعیتی نیاز به موضع گیری ندارد.

**اگر از من سؤال شود که «شما موافق مذاکرات اخیر هسته ای هستید یا مخالف»، می گویم نه موافق هستم و نه مخالف، چون هنوز اتفاقی نیفتاده است.

**آنچه که تاکنون اتفاق افتاده نه اصل توافق، نه مذاکره منتهی به توافق و نه محتوای توافق را تضمین نمی کند و حتی این موضوع را هم تضمین نمی کند که این مذاکرات به توافق منتهی شود، بنابراین تبریک گفتن معنایی ندارد.

**من هیچگاه در خصوص مذاکره با آمریکا خوشبین نبودم و این موضوع هم بواسطه یک توهم نیست بلکه بدلیل تجربه ای است که در این باره وجود دارد.

** با اینکه به مذاکره با آمریکا خوشبین نبودم اما از این مذاکرات موردی با تمام وجود حمایت کردم و اکنون نیز حمایت می کنم.

**من از توافقی که عزت ملت ایران را تأمین کند، صددرصد حمایت می کنم و اگر کسی بگوید که رهبری با رسیدن به توافق مخالف است، سخن خلاف واقع گفته است.

** البته این را هم گفته ام که «توافق نکردن بهتر از توافق بد است»، زیرا قبول نکردن توافقی که بخواهد منافع ملت ایران را پایمال کند و عزت ملت را از بین ببرد، شرف دارد بر توافقی که بخواهد ملت ایران را تحقیر کند.

**برخی اوقات گفته می شود که جزئیات این مذاکرات، زیر نظر رهبری است در حالی که این سخن دقیق نیست.من نسبت به مذاکرات بی تفاوت نیستم اما تا بحال در جزئیات مذاکرات دخالت نکرده ام و از این پس هم دخالت نخواهم کرد. من مسائل کلان، خطوط اصلی، چارچوب ها و خط قرمزها را عمدتاً به رئیس جمهور و در برخی موارد محدود به وزیر امور خارجه گفته ام اما جزئیات در اختیار آنها است.

**بنده به مجریان مذاکرات هسته ای اعتماد دارم و تاکنون تردیدی نسبت به آنها نداشته ام و ان شاء الله که در آینده هم، اینچنین باشد اما درخصوص مذاکرات هسته ای، دغدغه جدی دارم.

**سخنان رهبری با مردم براساس اعتماد متقابل است و همان طور که مردم به بنده ی حقیر اعتماد دارند، من هم نسبت به مردم اعتماد کامل دارم و معتقدم که همواره دست خدا با این مردم است.

**مسئولان باید مردم و بخصوص نخبگان را در جریان جزئیات قرار دهند و آنها را از واقعیات مطلع کنند زیرا هیچ چیز محرمانه ای وجود ندارد.

**در جریان قرار دادن مردم و نخبگان از جزئیات مذاکرات هسته ای، مصداق همدلی مسئولان با مردم است؛ همدلی یک موضوع دستوری نیست بلکه باید آن را بوجود آورد و رشد داد که شرایط کنونی فرصت مناسبی برای بوجود آمدن همدلی با مردم است.

**مسئولان که افراد صادق و علاقمند به منافع ملی هستند باید منتقدین شاخص مذاکرات را دعوت کنند و با آنان صحبت کنند؛ اگر در مطالب آنان، نکته ای بود، از آن برای پیشبرد بهتر مذاکرات، استفاده کنند و اگر نکته ای هم نبود، آنان را قانع کنند؛ این مصداق همدلی و یکسان سازی دلها و عمل ها است.

**ممکن است مسئولان بگویند به علت فرصت سه ماهه برای رسیدن توافق، زمان زیادی به منظور بحث و شنیدن سخنان منتقدین وجود ندارد که در پاسخ باید گفت این فرصت سه ماهه یک موضوع غیرقابل تغییر نیست و اگر این مدت زمان افزایش یابد هیچ اشکالی ندارد همان گونه که طرف مقابل در برهه ای از مذاکرات، زمان را هفت ماه عقب انداختند.

**مذاکره با آمریکایی ها فقط در مورد موضوع هسته ای است و نه هیچ موضوع دیگری؛ البته مذاکرات درخصوص موضوع هسته ای یک تجربه است. اگر طرف مقابل از کج تابی های خود دست بردارد، این تجربه را می توان در مسائل دیگر ادامه داد اما اگر طرف مقابل به کج تابی های خود ادامه دهد، تجربه ی قبلی ما در بی اعتمادی به آمریکا تقویت خواهد شد.

**طرف مقابل ملت ایران که بدعهدی می کند، آمریکا و سه کشور اروپایی است و نه جامعه ی بین المللی. جامعه ی بین المللی همان 150 کشوری هستند که رؤسا و نمایندگان ارشد آنها چند سال پیش در اجلاس غیرمتعهدها در تهران شرکت کردند و اینکه گفته می شود طرف مقابل ما جامعه ی بین المللی است که باید به ما اعتماد کند، سخن بی موردی است.

**من اصرار دارم که مسئولان، دستاوردهای کنونی هسته ای را بسیار با اهمیت تلقی کنند و آنها را کم ارزش و سبک نشمارند.

صنعت هسته ای یک ضرورت برای کشور است؛اینکه برخی روشنفکرنماها بگویند «صنعت هسته ای را برای چه می خواهیم؟»، یک فریب است.

**آنها ما را متهم به تلاش برای ساخت بمب اتمی می کنند، در حالی که نظام اسلامی ایران بر مبنای فتوای شرعی و همچنین بر مبنای عقلانی، هیچ گاه به دنبال سلاح هسته ای نبوده و نخواهد بود، و آن را مایه ی دردسر می داند.

**نباید فریب لبخند طرف مقابل را خورد و نباید به وعده های نقد او اعتماد کرد، گفتند: نمونه ی بارز این مسئله، مواضع و سخنان رئیس جمهور آمریکا بعد از بیانیه ی اخیر است.

**تحریم ها باید در همان روز توافق به طور کامل لغو شوند. اگر قرار باشد لغو تحریم ها به یک فرآیند جدید مرتبط شود، اساس مذاکرات بی معنا خواهد بود، زیرا هدف از مذاکرات برداشته شدن تحریم هاست.

**مطلقاً نباید اجازه داده شود که به بهانه ی نظارت، به حریم امنیتی و دفاعی کشور نفوذ کنند و مسئولین نظامی کشور نیز به هیچ وجه اجازه ندارند که به بهانه ی نظارت و بازرسی، بیگانگان را به این حریم راه دهند یا توسعه ی دفاعی کشور را متوقف کنند.

**لازم است توانایی دفاعی کشور و مشت محکم ملت در عرصه ی نظامی همچنان محکم بماند و روزبروز نیز محکم تر شود. همچنین به هیچ وجه نباید در مذاکرات، حمایت از برادران مقاوممان در نقاط مختلف مورد خدشه قرار گیرد.

**سعه ی علمی و فنی در ابعاد گوناگون باید ادامه یابد البته تیم مذاکره کننده ممکن است لازم بداند که برخی محدودیت ها را قبول کند که در این زمینه حرفی نداریم اما توسعه ی فنی باید حتماً ادامه یابد و با قدرت پیش رود.

**سعودی ها با تجاوز به یمن، خطا و اشتباه کردند و بدعت بدی را در منطقه بنیان گذاشتند.کار این روزهای دولت سعودی در یمن مشابه جنایت صهیونیست ها در غزه است.

**اقدام علیه ملت یمن جنایت، نسل کشی و قابل تعقیب بین المللی است؛ کشتن کودکان، تخریب خانه ها و نابود کردن زیر بناها و ثروت های ملی یک کشور، جنایتی بزرگ است.یقیناً سعودی ها در این مسئله خسارت و ضرر خواهند کرد و به هیچ وجه پیروز نخواهند شد.

**با سعودی ها در مسائل گوناگون سیاسی اختلافات متعددی داریم اما همیشه می گفتیم که آنها در سیاست خارجی متانت و وقار نشان می دهند، اما چند جوان بی تجربه امور آن کشور را در دست گرفته و دارند جنبه ی توحش را بر جنبه ی متانت و ظاهرسازی غلبه می دهند، که این کار قطعاً به ضررشان تمام خواهد شد.