کد مطلب: 16488 تعداد بازدید: ۳۲۷

مهدویت و عاشورا

سه شنبه ۵ آبان ۱۳۹۴
خانم میرخوانی استاد دانشگاه و و کارشناس رشته مطالعات زنان: «اگر امروز با توجه به این شرایط انجام وظیفه نکنیم به طور قطع و بققین حکایت عاشورا تکرار خواهد شد.»

همزمان با ایام سوگواری سید و سالار شهیدان اباعبد الله الحسین(ع)؛ در روز دوشنبه 94/8/4 مدرسه علمیه الغدیر تهران اقدام به برگزاری مراسم عزاداری  با حضور جمعی از عاشقان و دلسوختگان خاندان اهل بیت (علیهم السلام) نمود.

 


در این مراسم ، خانم میرخوانی استاد دانشگاه و و کارشناس رشته مطالعات زنان؛ در تطبیق واقعه عاشورا با شرایط دوران غیبت؛ وظایف خطیری که بر عهده صاحبان علم است را بیان کرده و گفت:« اکنون در تمام دنیا یک جبهه دنیای اسلام و مستضعفان دنیای اسلام قرار دارد و در طرف دیگر جبهه شرک و کفر و استکبار و در صدر آن، جبهه صهیونیسم جهانی است. از زیر مجموعه های این جبهه هم میتوان به جبهه نفاق و وهابیت اشاره کرد که گریبان دنیای اسلام را گرفته است.»
وی افزود:« ما یک وظیفه درباره حماسه عاشورا داریم و آن سوگواری و عزاداری در مصایب اهل بیت (علیهم السلام) است اما یک بخش عمده که باید به آن پرداخته شود، بخش مسئولیت سازی است برای امروز تا این نهضت سرخ حسینی بتواند ما را به آن نهضت پر عدل وعطوفت مهدوی برساند. در این حالت است که درک بهتری آز تولی و تبری بروز و ظهور پیدا خواهد کرد. »
خانم میرخوانی با اشاره به رسالت حوزه در این زمینه؛ ابراز داشت:« ما در فرازی از تاریخ به سر می بریم که بسیار حساس است. امام حسین(ع) در حج و منطقه منا یک خطبه ای دارند که تکلیف ما را در جامعه اسلامی معین می کنند و اشاره ایشان هم به خصوص به صاحبان علم است. کسانی که به علم شهرت دارند در جامعه، مثل طلاب.»
وی تاکید کرد:« برنامه ریزی و تولید علم و مبلغ؛ از جمله وظایف مهم حوزه است. حوزه ها باید مولد باشند. گاهی اوقات کارهایی به نظر هدف می آیند در حالیکه ما را از کارهای مهمتر باز می دارند.»
 عضو گروه مطالعات زنان دانشگاه تربیت مدرس در ادامه سخنان خود افزود:« گاهی ما در دانسته های خودمان به گونه ای غرق هستیم که به مرحله بعد نمی رسیم.  باید در آموخته های تفکرو تعقل داشت و برای عمل به آن برنامه ریزی کرد. باید دانست که منتهی الیه علم؛ خود علم نیست. بلکه تعقل در آموخته ها است و اینجا است که انسان از اولوالعلم بودن یک قدم بالاتر می آید و می رسد به اولوالباب و بعد هم با تاملات بیشتری که در آموخته هایش دارد به مراتب بالاتر خواهد رسید.»
خانم میرخوانی با تاکید بر اهمیت سنجش شرایط زمان و مکان در شرایط کنونی؛ ابراز داشت:« دشمن امروز تمام تجهیزات خود را چه در جنگ سرد و چه در جنگ نرم، بکار گرفته است و اگر امروز با توجه به این شرایط انجام وظیفه نکنیم به طور قطع و بققین حکایت عاشورا تکرار خواهد شد. ما در روایات آخر الزمانی داریم که فتنه ها ادامه دارد و انقلاب نیز ان شاالله تا ظهور حضرت حجة ادامه خواهد داشت.»
وی گفت:« ما ایرانیان علی رغم تمدن چند صدهزار ساله ای که داشتیم اسلام را پذیرفتیم و در برابر آن تسلیم شدیم زیرا اسلام دری به وسعت معارف الهی  را به روی زندگی ما باز کرد و اکنون شما طلاب علوم دینی که حامل و مبلغ این معارف الهی هستید باید به گونه ای حرکت کنید که به دیگران در این زمینه الو بدهید نه اینکه از دیگران الگو بگیرید.»
خانم میرخوانی استاد دانشگاه و و کارشناس رشته مطالعات زنان در خاتمه سخنان خود با اشاره به اینکه دشمن به شدت امروز بیدار و در حال برنامه ریزی است در ادامه افزود:« حوزه ها باید بیداری خودشان را حفظ کنند. در تمامی زمینه ها، هم جهاد کنند و هم مجاهد بپرورانند تا انشا الله زمینه برای ظهور حضرت حجة و حکومت مهدوی فراهم گردد.»