کد مطلب: 16552 تعداد بازدید: ۲۲۳

تمامی واکنش ها به حکم اعدام شیخ النمر + جدول

یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴
تایید حکم اعدام برای عالم برجسته عربستانی با واکنش های گسترده ای در سطح جهان مواجه شده است و روز به روز بر موج اعتراضات افزوده می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا به نقل از فرهنگ نگار، روز یکشنبه سوم آبان ماه وزارت کشور عربستان با امضای «محمد بن نایف» ولی‌عهد این کشور حکم اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی مبارز شیعه عربستانی را تأیید کرده که این حکم تا کنون واکنش های متفاوتی در جهان اسلام داشته است.

شیخ نمر پس از صدور این حکم در یک تماس تلفنی، خداوند را به‌خاطر سرنوشتی که برایش مقدر کرده است، شکر می‌کند و می‌گوید: تمام امور به دست خداوند و تحت نظر اوست و همین برای ما کفایت می‌کند.

واکنش ها و اعتراضات در پی تایید حکم اعدام این عالم برجسته روز به روز در حال افزایش است.

 

 

آیت‌الله مکارم شیرازی

 

 

هرگونه تعرض به علمای برجسته و آزادیخواه عربستان، هزینه سنگینی برای شما (حاکمان عربستان سعودی) خواهد داشت.

 

 

آیت‌الله‌ نوری‌همدانی

 

 

وی ضمن انتقاد از صدور حکم اعدام شیخ نمر از سوی دادگاه عربستان اظهار داشت: دشمن ترین دشمن ما، حکام عربستان سعودی است که به خود رنگ مذهب داده و نوکری آمریکا و صهیونیست را می‌کند.

 

 

«محمد النمر»

 

 برادر شیخ «نمر باقر النمر»

 

 

با صدور مجوز اعدام شیخ نمر فضا برای تنش طائفه‌ای در منطقه ایجاد خواهد شد....شیخ نمر تنها نظرات خود را در مورد امور سیاسی کشور ارائه داده بود که نیتش از اینکار نیز اصلاح وضعیت موجود در کشور بود و حکم این اتهامات نمی‌تواند اعدام باشد...صدور مجوز اعدام شیخ نمر نه تنها قطیف را به تنش می‌کشاند بلکه این تنش و ناامنی به سراسر عربستان کشیده خوهد شد.

 

 

«حسین امیرعبداللهیان»

 

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه

 

 

اعدام شیخ نمر، برای عربستان سعودی هزینه های سنگینی خواهد داشت... عربستان از رفتارهای ماجراجویانه علیه مردم کشورش و کشورهای منطقه دست بکشد و در مسیر انصاف و عقلانیت گام بردارد.

 

 

‌جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

 

 

بی تردید این رأی در حالی صادر می‌شود که رژیم سفاک آل سعود روزانه ده‌ها مسلمان بی گناه را در یمن به خاک و خون می‌کشاند و نیز بی کفایتی خود را در فاجعه دردناک منا و جان باختن هزاران زائر بیت‌الله الحرام نمی‌پذیرد...به راستی اعلام این حکم، جز برای سرپوش نهادن بر جنایات این رژیم در یمن و منا می‌باشد؟! نیز آیا گناه شیخ نمر و شیخ نمرها جز تلاش برای حقوق انسانی و اسلامی شیعیان مظلوم عربستان است؟!و همچنین آیا چنین رژیمی می‌تواند خود را کلیددار کعبه و خادم حرمین شریفین بنامد؟

 

 

«مقتدی صدر»

 

رئیس جریان صدر عراق

 

 

وی ضمن خطرناک خواندن تأیید این حکم، خواستار لغو هرچه سریعتر آن شد و با بیان اینکه مقامات سعودی نباید با شخصیت های برجسته دینی برخورد غیر قابل قبولی داشته باشند، گفت: اعدام شیخ نمر پیامدهای وخیمی برای سعودی ها خواهد داشت.

 

 

«هاشمی رفسنجانی»

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

 

 

حاکمان عربستان، در کنار اشتباه تجاوز به یمن، اخیراً با تأیید حکم اعدام آیت‌الله نمر اشتباه تاریخی دیگری را مرتکب شد‌ه‌اند که مطمئناً تاوان بدی برای آن خواهند پرداخت.

 

 

«علی الدبیسی»

 

رئیس سازمان حقوق بشری عربستان در اروپا

 

 

تصمیم دولت عربستان برای اجرای حکم اعدام شیخ نمر به دستور محمد بن نایف ربطی به سازمان‌های حقوقی و قضائی این کشور ندارد بلکه یک مسأله کاملا سیاسی است که با توجه به در حاشیه بودن ملک سلمان نسبت به پرونده‌های احکام سیاسی و زندانیان عقیدتی صورت گرفته است و محمد بن نایف با این کار دولت عربستان را وارد بحرانی واقعی و مداوم کرده که احتمالات مختلفی در پی خواهد داشت.

 

 

اعتراضات و شعار نویسی مردم عربستان علیه نظام

 

 

اهالی مناطق شرقی عربستان تحرکات برای تظاهرات خود را گسترده‌تر کرده‌اند.

 

در روزهای گذشته تظاهرات گسترده‌تری در مناطق مختلف شرق عربستان از جمله منطقه «العوامیه» در شهر القطیف برگزار شده که در مقایسه با گذشته بی‌سابقه گزارش شده است.

 

 

«بان کی مون»

 

دبیر کل سازمان ملل

 

 

در تماس تلفنی با پادشاه عربستان خواستار صدور فرمان عفو برای شیخ النمر شد.

 

 

«استیفان دوژاریک»

 

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل

 

 

با وجود درخواست های بین المللی برای ممانعت از مجازات اعدام النمر، این حکم یکشنبه گذشته از سوی دادگاه عالی عربستان صادر شد، این در حالی است که سازمان ملل با آن مخالف است.

 

 

فعالان حقوق بشر در لندن

 

 

با تجمع مقابل سفارت عربستان در لندن به صدور حکم اعدام برای شیخ النمر، روحانی برجسته عربستان وی اعتراض کردند. 

 

 

ائتلاف جوانان انقلاب 14 فوریه بحرین

 

 

تایید حکم اعدام شیخ نمر، بیانگر سردرگمی و آشفتگی سیاسی و امنیتی رژیم عربستان در سطح داخلی و منطقه ای است.

 

 

جریان الوفاءالاسلامی بحرین

 

 

آل سعود گمان می‌کنند که با تایید حکم اعدام شیخ مجاهد النمر از انتقام الهی و خشم طرفداران شیخ مجاهد در منطقه در امان خواهند بود که سخت در اشتباه هستند.

 

 

«صالح الحسناوی»

 

نماینده  پارلمان عراق

 

 

این حکم بر اساس اصول سیاسی و طائفه‌ای صادر شده علاوه بر اینکه این حکم غیرانسانی است...حکم اعدام شیخ النمر به منزله صدور حکم سرکوب هر رای و اظهار نظر صادقانه و شرافتمندانه و هر ندای آزادی‌خواهی و حقوق بشری است.

 

 

«سلیم شوقی»

 

نماینده پارلمان عراق

 

 

اعدام شیخ النمر اختلافات موجود در منطقه را بیش‌تر می‌کند و عربستان باید منتظر عواقب سنگین اجرای این حکم در سطح داخل این کشور و منطقه باشد.

 

 

«حجت الاسلام کاظم صدیقی»

 

امام جمعه موقت تهران

 

 

اگر خدایی ناخواسته دستشان به خون این بزرگوار آلوده شود، بلایی به سر آل سعود خواهد آمد که قابل جبران نخواهد بود.

 

 

 شیخ نمر باقر النمر از مجتهدین و فعال حقوق بشر عربستان است که در سال 2012 میلادی دولت سعودی وی را دستگیر و در دادگاهی که در 23 مهرماه 1393 تشکیل شد به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه، به «اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن در انظار عمومی» محکوم کرد.