کد مطلب: 16827 تعداد بازدید: ۱۶۳

سوال (6)

سه شنبه ۳ آذر ۱۳۹۴
چرا مدام به ما می گویند با جنس مخالف رابطه نداشته باشید؟!

یکی از اختلاف­ هایی که در اصل خلقت زن و مرد وجود دارد، در رابطه با میزان برخورداری آن­ ها از احساسات و عواطف است. خانم­ ها بیش از آقایان از این نعمت خدادای برخوردار هستند. این ویژگی به حسب وظایف خاصی است که به عهده­ ی زن نهاده شده است. یکی از کاربردهای این ویژگی عاطفی زن، آن است که بتواند به همسر خود ابراز عشق و علاقه کرده و فضای خانواده را سرشار از محبت و صمیمیت نماید. این ویژگی عاطفی موجب می­ شود تا مرد مجذوب همسر خود شود و فضای خانواده را با هیچ فضای دیگری مقایسه نکند و آن ­جا را تنها پناه­ گاه خود در برابر مشکلات زندگی ببیند.  

 

مطلب بعد این است که هر چیزی در جایگاه خود مفید و قابل استفاده است؛ روی همین اساس اگر از جایگاه خود خارج شود، ممکن است موجب ضرر و آسیب هم باشد. به عنوان مثال بنزین وقتی که در باک ماشین است مفید و قابل کارساز است اما وقتی که به جای باک ماشین آن را روی ماشین ریختیم، ممکن است موجب حریق و از بین رفتن خود ماشین باشد. عشق و علاقه­ ای که یک خانم نسبت به جنس مخالف دارد، تنها در بستر ازدواج مفید خواهد بود، اما اگر دختر خانمی بخواهد این عشق و علاقه را به نامحرم ابراز نماید، ضرر و زیان جبران ناپذیری به روحیات زنانه­ ی خود و زندگی زناشویی آینده ­ی خویش وارد کرده است. او با این کار سرمایه­ ی عفّت و حیای خود را لکه دار می ­کند، سرمایه­ ای که یکی از ارکان تحکیم بنیان خانواده و عامل تثبت محبّت خانم به همسر خویش است.    

اگر دوست داریم روابطه دختر و پسر آزاد باشد باید این مطلب را برای همه­ جایز بدانیم. حال اگر یکی از همین پسرها که قبلا غیرت خود را کنار گذاشته و با نامحرم ارتباط برقرار کرده، با شما ازدواج کند، به دلیل آن­ که با این رفتار خود به تنوع طلبی عادت کرده، نمی ­تواند در زندگی مشترک تنها به شما اکتفا کند و با خانم دیگری ابراز احساسات و عواطف نداشته باشد. در مشاوره ­ها به دفعات با گلایه­ ی خانم­ های متأهلی مواجه می ­شویم که از ارتباط همسر خود با خانم­ های دیگر شکایت می ­کنند. در گفتگوها با این  نوع خانم­ ها معمولا به این نتیجه می­ رسیم که عمده­ ی این آقایان در دروان مجردی هم با نامحرم ارتباط داشته و با آن­ ها طرح دوستی می ­ریختند!   

این چند مورد تنها گوشه­ ای از زیان ­های ارتباط با جنس مخالف است.

جایگزین شدن فضای خانمان برانداز سوء ظنّ با فضای اعتماد و محبت! افتادن در دام فسادهای اخلاقی و رفتاری، افتادن در دام افراد شیاد و از خدا بی­ خبر، به خطر افتادن آبرو و حیثیت جوان، سستی و یا فروپاشی بنیان خانواده، افتادن در دام عشق ­های مجازی و بر هم خوردن آرامش و راحتی، از جمله زیان­ های این نوع روابط است.

حال خود قضاوت کنید! اگر در جامعه ­ای دختر و پسر با خویشتن داری و تقوی، حریم خویشتن را حفظ کنند و تنها راه پاسخ­ گویی به این ­گونه نیازهای عاطفی را بستر ازدواج بدانند، بهتر از این نیست که با بی­ صبری، خود را در دام گناه و معصیت بیندازند و عمری را در آتش ندانم کاری خود بسوزند؟! 

 

از طرف دیگر:

نظر پسرها در مورد ازدواج با دختری که با جنس مخالف ارتباط داشته

بر اساس مطالعه صورت گرفته در مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه بیش از دو سوم پاسخگویان معتقد بودند (64.2درصد) که بیشتر پسران حاضر نیستند با دختری که قبلاً با جنس مخالف رابطه دوستی داشته است ازدواج کنند.