کد مطلب: 16828 تعداد بازدید: ۱۳۱

سوال (7)

سه شنبه ۳ آذر ۱۳۹۴
چگونه از فکر به نامحرم نجات پیدا کنیم؟

هر چند که فکر گناه، گناه نیست، اما زمینه­ ساز بدی برای گناه است. تنها راه ورودی شیطان به مملکت وجودی ما حوزه­ ی فکر و اندیشه است. یعنی شیطان در فکر ما وارده شده و با وسوسه­ های خود سعی دارد ما را به گناه و آلودگی بکشاند. حضرت علی (علیه ­السلام) می­ فرمایند: «کسی که زیاد درباره­ ی گناهان فکر کند، گناهان، او را به سوی خود می­ کشانند».

کسانی که به یک ­باره آبروی خود را می­ ریزند و مبتلا به گناهان بسیار بزرگ می­ شوند، یک شبه به این روزگاه سیاه و سخت نمی ­نشینند، بلکه آن­ ها در حوزه­ ی فکر و اندیشه مدام به فکر گناه بوده و افکاری شهوانی داشته­ اند. وقتی انسان این­ گونه شد، به تدریج زشتی گناه و معصیت از ذهنش رنگ می­ بازد و اشتیاق گناه وجودش را فرا می ­گیرد. این افکار آمادگی پذیرش هر نوع فسادی را در انسان ایجاد کرده و در اوّلین ­های امتحان الهی انسان را در دره­ های مخوف گناه می­ اندازد.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرماید: « بدترین چیزی که بعد از کسب حرام بر شما می ترسم، شهوت خفیه است؛ إِنَّ أَخْوَفَ مَا أَخَافُ عَلى‏ أُمَّتِی مِنْ بَعْدِی هذِهِ الْمَکَاسِبُ الْحَرَامُ، وَ الشَّهْوَةُالْخَفِیَّةِ.» افکار گناه آلود مهمترین امری است که موجب جایگیر شدن شهوت خفیه در درون انسان است.

پس مراقب باشید که افکار خود را از این امور خالی کنید و به جای حضور در فضای شیطانی، در فضایی معنوی و ملکوتی سیر کنید. و به جای غوطه­ ور شدن در افکار نفسانی و شیطانی خاطرات خوب و معنوی را در ویترین ذهن خود قرار دهد. مطالعه­ی تاریخ و فضائل معصومین (علیهم­ السلام)، مطالعه­ ی کتاب ­هایی که در حوزه­ ی خصائص امام زمان (علیه ­السلام) و تشرفات بزرگان به محضر حضرت نگاشته شده و نیز توجه به زندگی­نامه­ی علمای بزرگ، از جمله اموری هستند که می ­توانید به عنوان خوراک فکری خود انتخاب کنید و با تداعی آن­ ها در ذهن خود از نگرش شهوانی دست برداشته و به یمن و میمنت قدم در عرصه­ی زیبای معنویت بگذارید.