کد مطلب: 17455 تعداد بازدید: ۲۴۸

نشست «بصیرت انقلاب» در مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران) برگزار شد.

دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴
حقیقت غرب زدگی آن است که بخواهیم ساعت زندگی را جای دیگری تنظیم کنیم.

به مناسبت ایام الله دهه فجر؛ مدرسه علمیه الغدیر تهران(خواهران) در روز یکشنبه 94/11/18 نشستی با عنوان «بصیرت انقلابی» با حضور خانم مهری سویزی مدرس دانشگاه و رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان برگزار نمود.وی با اشاره به این مطلب که هنوز مبانی شکل گیری و چرایی این انقلاب برای نسل های بعد به درستی تبیین نشده در ادامه افزود:« باید بدانیم که علت بقای این انقلاب همان علت بنای آن است و از این جهت ضرورت دارد تا در علت بنای آن بیشتر تامل شود.»
وی دانش صحیح امام خمینی(ره) را از جمله علل موفقیت جریان انقلاب اسلامی دانسته و گفت:« عمل؛ به دانش صحیح اقتدا می کند و دانش صحیح اعتقاد سالم و سازنده را پدیدار خواهد کرد. امام خمینی(ره) جریان انقلاب اسلامی را با چنین اندیشه ای آغاز کرد.»
خانم سویزی دین ستیزی، باستان گرایی و غرب زدگی را سه آتش سوزاننده ای دانست که در قبل از انقلاب فضای جامعه را در بر گرفته بود و رو به نابودی می برد.»
وی ابراز داشت غرب زدگی در ایران از زمان پهلوی اول در ایران شکل گرفت. آنجا رضاخان به تقلید از ترکیه تصمیم داشت تا سال شمسی ایران را به تقویم میلادی تغییر دهد و به سبک و سیاق کشورهای غربی تعطیلات رسمی ایران را رغم بزند. تا آنجا پیش رفت که حتی قصد داشت زبان فارسی را به لاتین تبدیل کند.»
وی با اشاره به این که زنان و مردان غیور ایران در مقابل نابودی هویت ملی-اسلامی خویش ایستادند در ادامه افزود:« سطح ظاهر غرب زدگی  شیوه پوشاک و مد است اما حقیقت غرب زدگی آن است که بخواهیم ساعت زندگی را جای دیگری تنظیم کنیم.»
وی گفت :« اگر حقیقت این اسناد تاریخی برای مردم باز بشود؛ مردم خواهند دانست که بزرگترین دفاع را از شرف و عزت این سرزمین حضرت امام خمینی (ره) داشتند.»
خانم سویزی ابراز داشت:« زیرساخت مبارزه امام خمینی(ره) در مبارزاتشان که زمینه نخستین تبعید ایشان را فراهم کرد همان مساله کاپیتولاسیون بود. در آن زمان کدامیک از ملی گرا ها، این گونه از عزت ایران دفاع کردند.»
وی با اشاره به برخی از مبانی ذلت بار کاپیتولاسیون افزود:« آن زمان تا سطح مدیران کل کشور را که می خواستند انتخاب کنند. باید تایید رزومه ایشان از خارج می آمد و این بالاتریم میزان حقارت برای یک مملکت است. حالا ببینید برخی از همین غرب زده ها برای شورای نگهبان مستقل و مبتنی بر قانون اساسی چه نظریات عجیبی می دهند!»
وی در رابطه با باستان گرایی در آن دوران گفت:« عده ای گزینه باستان گرایی را برای رد اسلام و الگوهای اسلامی روی کار آوردند.»
خانم سویزی گفت:« این راه انقلاب همان حبل الله المتین است که دوسر دارد. یک سر آن در دست مردم و سر دیگر در دست رهبریت است. باید اذعان کرد که این هر دو به نحو احسنت از عهده مسئولیت خود بر آمدند اما حلقه میانی را مدیران و مسئولان در دست گرفته اند که باید در انجام وظایف خود، دقت عمل مضاعف داشته باشند.»
وی افزود:« مهمترین بخش این حلقه را مجلس شورای اسلامی تشکیل می دهد که بر کلیت مدیریت کشور تاثیر گذار است و نماینده مردم باید بداند که وقف به خدمت مردم شده و در واقع نمایاننده افکار و اعتقادات مردم است.»
وی با تاکید بر ضرورت سازماندهی افراد نخبه و صالح در جامعه برای تصدی امورخاطر نشان شد:« ما باید کسانی را انتخاب کنیم که کارآمد، دلسوز و عمیقا متعهد باشند و همچنین جماعت زده نشده و پایبند به اعتقادات در حوزه عمل و رفتار باشند.»
مهری سویزی مدرس دانشگاه و رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در خاتمه سخنان خود گفت:« باید مراکز علمی – آموزشی برای جوانان بازدیدهای نمایشگاهی بگذارند. جوانان تا به ریشه های اعتقادی و دینی خود متصل باشند مانند یک درخت استوارند و اگر این درخت و ریشه قطع شد، تبدیل به یک چوبدستی ساده می شود. وظیفه ما این است که مبانی این ریشه گرفتن ها را برای ایشان تبیین کنیم.»