کد مطلب: 17821 تعداد بازدید: ۲۶۴

گزارشی از بازدیدهای رهبر انقلاب از مناطق عملیاتی

جمعه ۶ فروردين ۱۳۹۵

چندسالی هست که نوروز با نام شهیدان گره خورده و حلقه‌ی وصلش هم راهیانی‌اند که از گوشه گوشه مملکت برای زیارت خاک‌های مقدسِ دفاع، به راه می‌افتند: «راهیان نور». نوروز حالا نه فقط محملی است برای کارهای خوب مانند صله رحم و مهربانی و...، بلکه یک سنت خوب دیگر را هم دارد به خود می‌گیرد و این سنت، ویژگی‌ها و امتیازات خاصی بر قبلی‌ها دارد. زیارت مناطق جنگی، که شاید در دنیا بی‌سابقه باشد، مراقبت می‌کند نسبت به «فراموشی» و «تحریف» (۱۳۹۲/۱۲/۲۶)، «آخر اینجا زیارتگاه است» (۱۳۸۹/۰۱/۱۱) و خاصیت زیارت، «زیارت بامعرفت» (۱۳۸۹/۰۱/۱۱)، رشد است و بینایی و پایمردی. عشق و علاقه‌ی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به شهیدان بر کسی پوشیده نیست. هم دخیلِ در سیاست جنگ بودند و هم رفیق و صدیق پیکارگران اسلام. با پایان جنگ هم بزرگ‌ترین راویِ جنگ و پاسدار یاد یادگاران دفاع مقدس بودند. برای همین هم از چند سال پیش از به راه افتادن رسمی کاروان‌های راهیان نور تا همین سال‌ها، چند باری راهیِ این مناطق شدند؛ که هر کدام از این بازدیدها را ماجرایی است و فایده‌ای.

* مبارزهِ امروز | (۱۳۷۵/۱۲/۲۰):
رهبر معظم انقلاب در جریان سفر به استان خوزستان در سال ۷۵، از مزار شهدای هویزه هم بازدید کردند. مزار جوانانی که دانشگاه را برای دفاع از مملکت رها کرده بودند و حالا الگوی جوانان نسل‌های بعد شده‌اند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی که برای زائران این مزار فیروزه‌ای کردند، روی خطابشان را به جوان‌ترها قرار دادند و خاطراتی هم از حسین علم‌الهدی و یارانش تعریف کردند: «واقعاً وقتى انسان آن جوانان را مى‌دید که با عزم راسخ به قلبِ دریاىِ دشمن مى‌زدند، گویى یک بار دیگر، صحنه‌ى صدر اسلام، صحنه‌ى عاشوراى حسین علیه‌السّلام و صحنه‌ى کربلا را به چشم خود مشاهده مى‌کرد.»  ایشان با ذکر رشادت‌های مردم خوزستان در مبارزه با دشمن بعثی، از مبارزه «امروز» گفتند: «امروز هم اوضاع، همین‌طور است. امروز هم، امریکا و دستگاهِ استکبارىِ دنیا، مى‌خواهد با اسلام و با جمهورى اسلامى معارضه کند. اما آمریکا بر باطل است. استکبار بر باطل است. ملت ایران حقّ است. جمهورى اسلامى حقّ است. ملت ایران و جمهورى اسلامى، مى‌ایستد، مبارزه مى‌کند و پیروز مى‌شود.»

* به حزب‌اللهی بودن افتخار کنید | شلمچه؛ (۱۳۷۸/۰۱/۰۸):
«خاک خونین شلمچه»، منطقه‌ی عملیاتی دیگری است که رهبر معظم انقلاب از آن بازدید کردند. بخش عمده‌ی سخنان ایشان برای زائران این منطقه هم خطاب به جوانان بود. به جوانان سفارش کردند که قدر روحیات مذهبی‌شان، قدر شهدا، و قدر این حکومت اسلامی را بدانند و اینکه «به حزب‌الّلهی بودن، افتخار کنید.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شلمچه را سرزمینی مقدس دانستند که «متعلق به همه ملت ایران است» و از این دیدوبازدید با شهدا تقدیر کردند: «شما که این‌جا را گرامی می‌دارید، خوب می‌کنید. آمدن شما و احترام به این نقطه، بسیار بجا و بسیار کار صحیحی است. بنده هم خواستم به ارواح طیّبه‌ی شهیدان و به نَفَس‌های معطّر جوانان مؤمن، تبرّک بجویم و به این عزیزان احترام کنم؛ لذا آمدم در جمع شما شرکت کردم.»

* روضه علی اکبر | پادگان دوکوهه؛ (۱۳۸۱/۰۱/۰۹):
سال «عزت و افتخار حسینی» بود و دوکوهه هم یادگاری یاران آخرالزمانی حسین. رهبر انقلاب در این پادگان و در جمع زائران و راهیان مناطق جنگی، سه بُعد اساسی ماندگاری نهضت امام حسین علیه‌السّلام  را برشمردند. «یک بُعد، مبارزه حق در مقابل باطلِ مقتدر»، «یک بُعد دیگر، تجسّم معنویت و اخلاق» و «بُعد سوم که بیشتر در بین مردم رایج است، فجایع، مصیبت‌ها، غصّه‌ها، غم‌ها و خونِ‌دل‌های عاشورا.»  در دوکوهه هم جوان‌ها بیشتر بودند. برای همین هم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای زائران جوان شهدا از جوانِ کربلا گفتند: «این‌جا جمعی که شما اجتماع کرده‌اید، اغلب جوانید. در این پادگان دوکوهه هم ده‌ها و صدها هزار جوان آمدند و رفتند. مظهر جوانِ فداکار در کربلا کیست؟ علی اکبر، فرزند امام حسین؛ جوانی که در بین جوانان بنی هاشم برجسته و نمونه بود.»  محرم با فروردین هماهنگ شده بود و آقا، روضه‌ی علی اکبر را در دوکوهه خواندند. روضه‌ای که «برای ما درس است؛ همان درس‌های ماندگار تاریخ، همان چیزهایی که امروز و فردا، بشریت به آنها نیازمند است.»

* خطاب به استکبار در یادمان چمران | دهلاویه؛ (۱۳۸۵/۰۱/۰۵):
دهلاویه یادمان چمران است. «همت شما مردم، غیرت جوانان مسلمان از سراسر کشور و حمیّت و ایمان مرد و زنِ این سرزمین، محاسبات آنها را از ریشه باطل کرد. جان‌هایی در اینجا قربان اهداف بلند اسلامی شدند؛ که این شهید عزیز ما - شهید چمران - یکی از نمونه‌های برجسته‌ی آن است.»  رهبر انقلاب، در این بازدید که جمع کثیری از مردم خوزستان حضور داشتند، در میان مردم و متاثر از حال و هوای معطر از شمیم پاک شهدا، روی صحبت‌هایشان را به سوی استکبارگران عالم قرار دادند: «استکبار جهانی بداند که زن و مرد این مرز و بوم در کوره‌های حوادث، همچون فولاد آبدیده شده‌اند و پاسداری از اسلام و پرچم برافراشته‌شده‌ی اسلام در این سرزمین را که عمق راهبردی ملت ایران در جهان اسلام است برای خود یک رسالت تاریخی می‌داند.»  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، بخشی از سخنانشان را هم به زبان عربی بیان کردند و برای آزادی مردم عراق از شر اشغالگران آمریکایی دعا کردند و این سخنان به عرب‌زبانانی که برای بازدید دهلاویه آمده بودند شور مضاعفی بخشید.

* تذکره یا سیری در خاطرات؟ | فتح‌المبین؛ (۱۳۸۹/۰۱/۱۱):
چند سالی هست که از اعزام راهیان نور گذشته و حالا اسم و رسمی همه‌گیر دارد. رهبر انقلاب هم در سخنرانی خود در منطقه‌ی عملیاتی فتح‌المبین از این اتفاق استقبال کردند: «من از این حرکت راهیان نور ... بسیار خرسندم و این حرکت را حرکت بسیار بابرکتی می‌دانم.» کشور، سال گذشته را در فضای دشواری از فتنه گذرانده و حالا جوان‌ها در این ساحت ملیِ شورآفرین و افتخارآفرین، گوش شنوای سخنان ایشانند: «و معتقدم این مقطع حساس برای ما یک تجربه است. شما جوان‌های امروز اگر آن روز هم بودید، توی این میدان، با عزم راسخ حاضر می‌شدید.»  راهیان نور موجی است تا اهالی این ساحل، خواب‌زده‌ی فراموشی نشوند: «این آمدن‌ها، این اظهار ارادت‌ها، این یادبود گرفتن‌ها، کمک می‌کند به اینکه این یادها در ذهن‌ها زنده بماند.» اما این در یاد داشتن، نه یک تمایل تاریخی یا خاطره‌بازی بلکه تذکره‌ای است تا وقتی که می‌دانیم «جنگ نظامی آسانتر از جنگ فکری است؛ آسانتر از جنگ در عرصه‌های سیاسی است»، هوشیار و بصیر در صحنه باشیم که البته «امروز هم در میدان علم، میدان سیاست، میدان تلاش و کار، میدان همبستگی ملی و میدان بصیرت، شما جوان‌ها پایمردی خودتان را نشان دادید، ایستادگی خودتان را اثبات کردید.»

* با دست پر إن‌شاءالله| یادمان شهدای شرق کارون؛ (۱۳۹۳/۰۱/۰۶):
دفاع مقدس ما، اگرچه محنت‌بار بود اما داستان تحقیر یا افسوس نیست، کسی نیست که نداند «در هر کدام از این مناطق، قضایایی اتفاق افتاده است که یکی از این قضایا در میان هر کشوری و هر ملتی اتفاق بیفتد، کافی است برای اینکه در تاریخ، آن ملت را سر بلند کند.» رهبر معظم انقلاب، راویِ این سربلندی است برای جوان‌ها و زائران جبهه‌های سعادت. شرق کارون از همان روزهای ابتدایی تجاوز، برای تیرهای دشمن بعثی سینه سپر کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به یاد دارند که «یک مشت از جوان‌های مؤمن و حزب‌اللهی، آمدند در همین روستای محمدیه که نزدیک است، سنگرهای انفرادی می‌کندند؛ در تاریکی شب از این سنگرهای انفرادی می‌آمدند بیرون و صد متر دویست متر جلوتر می‌رفتند، باز آنجا سنگر می‌کندند؛ تا وقتی که نوبت عملیات رسید... توانستند پاداش آن مجاهدت‌ها را بگیرند و به ملت ایران هدیه کنند.» دعای رهبر انقلاب راهیِ راهیان است و برایشان از خدا می‌خواهند که تا «با دست پُر و همراه با تجربه‌آموزی و بصیرت و همراه با انوار معنوی الهی ان‌شاءالله از این منطقه جدا بشوید.»