کد مطلب: 17951 تعداد بازدید: ۴۱۸

واقعیات جالبی درباره خواب..!

سه شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۵

 

درباره اثرات خواب مناسب، عوارض کم خوابی، بی خوابی و یا پرخوابی تحقیقات بسیاری صورت گرفته است. از جمله اینکه:

 شواهد علمى و تجربى،  نشان مى ‏دهد افرادى كه شب‏ها به اندازه كافى به خواب مى ‏روند، از سلامتى بهترى برخوردارند و افرادى كه بيشتر روزها مى‏ خوابند، آسيب‏ پذيرترند.(حمید عبدلی –  مشاور پاسخگو)

همچنین؛ بر طبق تحقیقات پژوهشگران مجله نیویورک تایکز؛ گذاشتن زنگی مداوم برای بیدار شدن، راه خوبی برای آرامش نیست و ارزش تجدید کننده استراحت را از بین می برد. این نوع خواب و بیدار شدن، به عملکردهای ذهنی فرد در طول روز صدمه می زند. (مجله بهداشت روان و جامعه/فیزیولوژی خواب – سال پنجم/ نیمه خرداد 89 / ش 20)

 

این کم خوابی یا بیخوابی ها؛ فرد را از لحاظ جسمانی دچار حالت عصبانیت و تندخویی می کند. (مجله مسایل ایران- مهرماه 1346/ ش49 )

 

     

 

در ایران حوادث رانندگی مهمترین عامل مرگ و میر بعد از بیماری های ایستمیک قلبی بوده و پیش بینی می شود با گذشت زمان، این میزان به گونه ای افزایش یابد که رتبه نخست آسیب رسان به سلامت انسان ها را به خود اختصاص دهد.

اختلالات خواب و  خواب آلودگی در بروز تصادفات شدید و مرگبار، خصوصا در مشاغل پر خطر مانند رانندگی،  از جمله مسایل مهم و در اولویت است. (مجله مطالعات مدیریت ترافیک – پاییز 87 / ش 10 )

 

         

 

تحقیقات پژوهشگران ثابت کرده است که عوامل مربوط به رژیم های غذایی خاص؛ تاثیر مستقیمی بر بی خوابی داشته و لذا توصیه کرده اند برای داشتن خواب راحت از خوردن غذاهای سنگین قبل از خواب به شدت اجتناب شود.

 

   

 

همچنین برای داشتن خوابی راحت که سبب تجهیز قوای جسمانی و تعادل روحی می شود؛ بر برنامه منظم خواب نیز تاکید شده است: