کد مطلب: 18128 تعداد بازدید: ۳۶۵

پیامبر (صلوات الله علیه) در اینترنت

چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵

ارائه افکار و اندیشه ها با پیشرفت روزافزون تکنولوژی همراه شده و همگان به فراخور وسع خود برای شناساندن تفکرات خود، از آن بهره می گیرند.

فرهنگ غربی دام های فراوانی بر سر راه جوانان ما گسترده است تا از طریق ابزار جدید ، به اهداف شوم خود برسد.

طبق اقرار شبکه C.B.S آمریکا، هم اکنون بیش از 180 میلیون لینک مستهجن در اینترنت وجود دارد.

به تعبیر مقام معظم رهبری، تهاجم فرهنگی جای خود را به «ناتوی فرهنگی» داده و این هشدار، وظیفة سازمان ها و نهادهای فرهنگی را دو چندان می سازد.

اگر چه در سال های اخیر تلاش های خوبی برای عرضه معارف دینی و اعتقادی و پاسخ به شبهات در اینترنت انجام پذیرفته است، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی احساس می شود.

مقاله ای که پیش رو دارید، به معرفی پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله در پایگاه های اینترنتی فارسی زبان می پردازد.

 

  

 

خوشبختانه در همه سایت ها و وبلاگ هایی که معرفی خواهند شد، امکان جست و جو در مطالب فراهم است.

در این نوشتار پایگاه های مستقلی که درباره پیامبر فعالیت می کنند، معرفی شده اند و به برخی از پایگاه هایی که بخشی از اطلاعات خود را به زندگی و سیره پیامبر اختصاص داده اند نیز اشاره شده است. در پایان، دو وبلاگ به عنوان نمونه معرفی گردیده است.

 

  پایگاه های مستقل

پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله

www.payambarazam.ir

سایت پیامبر اعظم، از ابتدای امسال که رهبر معظم انقلاب اسلامی آن را به عنوان سال پیامبر اعظم نامید، راه اندازی شده است. اداره این سایت برعهده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها است.

این سایت که تا کنون (16 / 10 / 85) بیش از صد و نوزده هزار بازدید داشته است، بخش های مختلفی دارد که همگی به پیامبر اسلام اختصاص دارد .

«بازتاب اندیشه» شامل سخنان یا مقالاتی از بزرگان، مراجع و نویسندگان معروف است.

«پیامبر در اینه قرآن و عترت» دربرگیرنده هفده نوشته است.

24 مقاله از بزرگان در بخش «کلام بزرگان» آمده است که تولستوی، سرفاکد آمریکایی، مهاتما گاندی، آلفونس دولامارتین از آن جمله اند.

«سیره نبوی» عنوانی است که جمعاً 144 مقاله را دربردارد. اخلاق، عدالت، سیاسی، تربیتی، اجتماعی، موضوعات این بخش هستند.

بخش «مقالات» دربردارنده 404 مقاله است: 94 مقاله درباره زندگی پیامبر، 58 مقاله مربوط به سیمای پیامبر، 60 مقاله درباره قبل و پس از دوران بعثت، 64 مقاله درباره خاتمیت و ... .

در بخش «پایان نامه ها» 185 پایان نامه معرفی می شوند.

«کتابخانه الکترونیکی» شامل متن کامل بیش از 65 کتاب است؛ از جمله: سیرة نبوی، شهید مطهری؛ برگزیده تاریخ پیامبر اسلام، محمدابراهیم ایتی؛ احمد موعود انجیل، جعفر سبحانی؛ حج پیغمبر، کاظم مدیرشانه چی؛ توسل به پیامبر خدا و تبرک به آثار ایشان، مرتضی عسکری؛ درس هایی از تاریخ تحلیلی اسلام در سه جلد، رسولی محلاتی و ... .

«پرسش و پاسخ»: این بخش به 264 پرسش پیرامون اخلاق و عرفان پیامبر، تاریخ و سیره ، اندیشه سیاسی، فلسفه احکام و ... پاسخ می دهد.

«داستان»: به دو بخش خواندنی و گویا تقسیم می شود: داستان های گویا که به صورت چندرسانه ای است، شامل بیش از چهل داستان و داستان های خواندنی شامل 386 داستان است.

«سخنان گهربار»: 566 حدیث از پیامبر، درباره اصول و فروع دین، اخلاق و اندیشه ، اهل بیت و تشیع را بیان می کند.

«نگارخانه»: شامل تصاویری از مکه و مدینه، آثار هنری، طرح های گرافیکی و پس زمینه صفحه ویندوز است.

«نواها» که امکان دانلود را نیز دارد و شامل تعدادی مدیحه و مرثیه است.

نبی اعظم

www.nabiaazam.com

مرکز تحقیقات علوم اسلامی، این سایت را به منظور جمع آوری و عرضه آثار مربوط به پیامبر، راه اندازی کرده است.

از ویژگی های این سایت می توان به طبقه بندی موضوعی و درختواره، ذکر آدرس منابع و سایت هایی که از آن بهره برده است و امکان معرفی وب سایت ها یا وبلاگ های مربوط به پیامبر اسلام اشاره کرد.

بخش «شرح حال» شامل زندگی پیامبر تا نبوت با 156 نوشته همراه است.

«سیره نبوی» و «فضائل» به بیش از شصت مقاله مزین است.

«پیامبر از منظر دیگران» عنوان بخش دیگری از سایت است که پیامبر در قرآن، روایات، کتاب های مقدس و از نیز دیدگاه بزرگان اسلام را بررسی می کند.

«تاریخ اسلام از نبوت تا رحلت» با 39 مقاله، «اصحاب پیامبر» با 21 مقاله، «بعثت» با 16 مقاله و «مدایح و مراثی» با 39 قطعه از دیگر بخش های سایت است.

«کتاب و کتابخانه» شامل متن هفتاد کتاب، 104 مقاله، هشت پایان نامه، دو کتابشناسی می باشد.

«داستان ها و حکایت ها» شامل 71 داستان چند رسانه ای است.

این سایت به 42 پرسش درباره پیامبر اعظم پاسخ داده است.

از ویژگی های این سایت عرضه آثار مربوط به پیامبر اعظم به زبان های دیگر است . مقالات و نوشته های عرضه شده به زبان فرانسه 312 مورد است. مقالاتی به زبان عربی و اردو نیز عرضه کرده است.

معرفی 41 وبلاگ که به طور اختصاصی در مورد پیامبر فعالیت می کنند، از بخش های مفید این سایت است.

منادی

www.monadi.com

«فهرست مطالب» مهم ترین بخش این سایت به شمار می رود که به صورت درختواره 42 موضوع کلی را بررسی کرده است. هر موضوع کلی شامل موضوعات ریزتر می شود.

به عنوان نمونه به چند موضوع کلی این بخش اشاره می کنیم:

زندگی نامه پیامبر اعظم، کتابشناسی درباره پیامبر، جمال محمد در نگاه قرآن، اصحاب پیامبر اعظم، پیامبر اعظم و خانواده، معرفی کتب اختصاصی پیامبر، پرسش و پاسخ درباره نبی، متن مقالات پیامبر اعظم، منابع مالی اهل بیت، شیوه فرماندهی پیامبر، زنان پیامبر، صحابه و تبرک به پیامبر، نبوت از منظر امام خمینی و ... .

سایت منادی چند قطعه فیلم از جمله محمد رسول الله و تعدادی نماهنگ و صوت و ... با امکان دانلود در اختیار علاقه مندان قرار داده است.

امکان ایجاد ایمیل برای کاربران، ارائه اشعار ویژه پیامبر در هر روز، عرضه احادیث پیامبر در هر روز، پخش قرآن و ... از دیگر امکانات سایت است.

رسول نور

www.rasoolaazam.com

«کتابخانه» این سایت متن پانزده کتاب را دربر دارد؛ از جمله : اهل بیت در ایه تطهیر، سید جعفر مرتضی عاملی؛ آثار اسلامی مکه و مدینه، رسول جعفریان؛ پیامبر امی، مرتضی مطهری؛ سرزمین اسلام، گلی زواره و ... .

بخش «مجلات» شامل مقالات اختصاصی درباره پیامبر اکرم است که در نشریاتی چون: فرهنگ کوثر، آفاق نور، اندیشه حوزه ، کلام اسلامی، حوزه و دانشگاه و ... به چاپ رسیده است.

«مقالات» به موضوعاتی مانند: شقّ صدر، اجداد پیامبر و ... می پردازد.

حدود یکصد عنوان پایان نامه در قسمت «پایان نامه» معرفی شده است.

این سایت به موضوعاتی از قبیل: پیامبر در اینه شعر و ادب، نبوت و مباحث کلامی ، اماکن منسوب به پیامبر و ... نیز پرداخته است.

«تالار گفتمان رسول نور » بخش دیگری از سایت است که امکان اظهار نظر اعضای سایت و میهمانان را درباره مباحث مطرح شده، فراهم می کند.

«از میان وبلاگ ها» به عرضه نوشته های منتخب وبلاگ های گوناگون در مورد پیامبر اختصاص دارد.

سایت اطلاع رسانی رسول اعظم

www.rasoolazam.com

سایت اطلاع رسانی رسول اعظم صلی الله علیه و آله به چهار زبان فارسی، عربی ، انگلیسی و اردو فعالیت می کند.

ارائه زندگی نامه پیامبر، روایاتی از رسول گرامی اسلام، شعر ، داستان، مقاله، معرفی کتاب، گفت و گو با هنرمندان و نویسندگان درباره پیامبر از بخش های این سایت است.

در بخش «مقالات»، نوشته هایی با عنوان حاکمیت سیاسی پیامبر در قرآن، پیامبر اسلام و شیوه گذر از جامعه جاهلی به جامعه اسلامی به چشم می خورد.

بخش «خبر» به اخبار مربوط به پیامبر اسلام و سال پیامبر اعظم اختصاص دارد.

سایت اطلاع رسانی پیامبر اعظم

www.payambareazam.ir

سازمان عقیدتی ـ سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، اداره کننده این سایت است.

بیش از پنجاه مقاله با موضوعاتی نظیر: نقش پیامبر در تمدن انسان، رسالت امت اسلامی در قبال پیامبر در بیان ایت الله جوادی آملی، سازمان اداری و مالی در زمان رسول خدا، پیامبر و حقوق انسان، عوامل ماندگاری سنت نبوی، پرسش و پاسخ درباره هدف جنگ های پیامبر و ... در بخش «مقالات و پژوهش» به چشم می خورد.

زندگی نامه پیامبر، احادیث نبوی، معراج رسول اعظم، سیره رسول اعظم، پیامبر و خانواده و پیامبر در مثنوی از دیگر بخش های این سایت است.

جشنواره بین المللی وبلاگ نویسی پیامبر اعظم

www.peyambar-aazam.com

اداره کل فرهنگی دانشگاه امام صادق7 با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، این جشنواره را به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی راه اندازی کرده است.

اهمّ فعالیت های این سایت عبارت اند از: معرفی برترین وبلاگ ها، برترین مقالات درباره پیامبر اعظم و برگزاری مسابقه بین وبلاگ ها و نوشته هایی درباره رسول گرامی اسلام.

این سایت تا کنون بیش از دویست عنوان نوشته را عرضه کرده است.

روابط عمومی ستاد نکوداشت سال پیامبر اعظم خراسان رضوی

www.payambare-azam.com

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، عهده دار تأمین این سایت است.

پیامبر شناسی شامل: ضرورت نبوت، خاتمیت ، علم پیامبر، عصمت و وحی، قسمت مهم سایت را تشکیل می دهد.

«طرح سیره نبوی» که بر اساس این طرح هر هفته یک سنت نبوی در بین نهادها و ارگان ها تبلیغ می شود تا به اجرا دراید.

گالری عکس، اخبار ستاد، شعر و ادب، احادیث پیامبر از سایر بخش های سایت است.

جشنواره الکترونیکی پیامبر اعظم (ویژه جوانان)

Payambar.ir

علاقه مندان با هر میزان تحصیلات می توانند در رشته های دوازده گانه مطرح شده در سایت ثبت نام کنند و از جوایز ارزشمند آن بهره مند شوند.

رشته ها و آمار آثار رسیده هر یک عبارت اند از:

شعر 754 ؛ عکاسی 1839 ؛ نماهنگ 178؛ وبلاگ 1185؛ گرافیک 1665؛ فیلم کوتاه 63؛ کاریکاتور 428؛ داستان کوتاه 444؛ خوشنویسی 406؛ چهل حدیث نبوی 988؛ آموزش الکترونیکی 1235؛ کتابخوانی 5834.

این جشنواره ویژه سال پیامبر است و ثبت نام و طی کردن مراحل آن تا پایان سال پیامبر فرصت دارد.

کاربر پس از ثبت نام به میز کار دسترسی پیدا می کند و در هر کدام از رشته های بالا شرکت و آثار خود را ارسال می کند.

کاربران می توانند در دوره آموزشی الکترونیکی شرکت کنند و پس از گذراندن شانزده جلسه (یک ترم دانشگاهی) در آزمون شرکت بجویند و در صورت قبولی، گواهینامه گذراندن دوره را دریافت کنند. این دوره با همکاری سازمان ملی جوانان و دانشکده مجازی علوم حدیث، تهیه شده است.

پیامبر اعظم

Payambar.labbaik.ir

سایت لبّیک ویژه پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله صفحه ای را ایجاد کرده و متن کامل هفتاد کتاب در آن عرضه شده است؛ از جمله: الگوهای رفتاری پیامبر اعظم؛ الگوی برتر، پیامبر اعظم، از هجرت تا رحلت؛ پیامبری و جهاد، نوشتة جلال الدین فارسی؛ سیاست خارجی پیامبر اسلام، نوشتة سید غضنفرعلی جعفری فائزی؛ وضوی پیامبر، نوشتة سید علی شهرستانی و ... .

نیز متن 140 مقاله درباره رسول اکرم ارائه شده است؛ از جمله: آداب سلوک پیامبر اکرم با خانواده ( به نقل از کوثر)، عطر صلوات و... .

زندگی نامه پیامبر، سخنان پیامبر، ادعیه و زیارات، پیامبر و ادیان دیگر، سخنان بزرگان، گالری صوت، گالری تصاویر و اخبار ویژه سال پیامبر اعظم از دیگر بخش های سایت است.

یا محمد

www.ya-mohammed.com

در پی اهانت روزنامه های دانمارکی و غربی به ساحت مقدس پیامبر عزیز اسلام، این سایت برای جمع آوری اعتراضات به این توهین ها تشکیل شد.

این سایت که هفت زبان انگلیسی، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، عربی، اردو و فارسی را پشتیبانی می کند، خواستار مجازات عاملین این عمل ننگین شده است.

 

  پایگاه های دیگر

دانشنامه اسلامی رشد

Daneshnameh.roshd.ir

بخشی از دانشنامه بزرگ اسلامی شبکه رشد به پیامبر اعظم اختصاص یافته است. با کلیک بر گزینه «زندگی حضرت محمد مصطفی» صفحه پیامبر اعظم باز می شود که شامل این مباحث است: ولادت، شجره نامه پیامبر، سرپرست پیامبر، دوران نوجوانی، همسران و فرزندان، دعوت سرّی، غزوه ها، وقایع سال ششم تا دهم.

ویژگی این دانشنامه این است که واژه های اماکن، اعلام و ... را شرح و توضیح می دهد.

«آنچه به اینجا پیوند دارد» مطالب بسیاری را که به پیامبر مرتبط است و در بخش پیامبر نیامده، عرضه می کند.

پایگاه اطلاع رسانی حوزه

www.hawzah.net

در قسمت پیامبر و اهل بیت، بخشی به پیامبر اسلام اختصاص یافته و زندگی، سیره فردی و اجتماعی، دوران جوانی، دین پیامبر، وقایع سال های حیات پیامبر به صورت درختواره مطرح شده است.

پایگاه اهل بیت

www.ahl-al-bait.com

در بخش عترت، زندگی نامه و سیره رسول اکرم صلی الله علیه و آله آمده است.

پایگاه اطلاع رسانی تبیان

www.tebyan.net

در قسمت مناسبت های ویژه، هر سال ویژه نامه ای در مورد پیامبر ارائه شده است.

 

وبلاگ ها

پیامبر اعظم

Pyambaraazam.parsiblog.com

این وبلاگ به مباحثی چون: ذریه پیامبر، معجزات پیامبر، معراج پیامبر، پیامبر شیعه یا سنّی؟، چهره های نفاق و ... پرداخته است.

پیامبر امّی

Peyambareommy.mihanblog.com

سخنان پیامبر، سیره نبوی، داستان ، پرسش و پاسخ، بیم ها و نگرانی های پیامبر اکرم، از ازدواج تا بعثت، روحانیت وارث پیامبر خاتم و ... مباحثی است که در این وبلاگ مطرح شده است.

سنن الرسول الاعظم در یک نگاه

عبدالرحیم اباذری

«سنن الرّسول الاعظم » ، عنوان کتاب گرانسنگی است که با مدیریت پژوهشکدة باقرالعلوم7 ـ وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی ـ و با تحقیق و کوشش جمعی از محققّان ارجمند و سخت کوش حوزه علمیه قم، در 938 صفحه از سوی مؤسّسة انتشارات امیرکبیر، در سال 1385ش. منتشر شده است.

این کتاب شامل پنج فصل است: در فصل اول به اوصاف، القاب و ویژگی­های ظاهری و جسمانی آن حضرت، در فصل دوم به اصول اعتقادی (توحید، نبوت، امامت و معاد) در نگاه پیامبر اعظم، و در فصل سوم به چگونگی عبادت، قرائت قرآن، ذکر و دعای آن حضرت، پرداخته شده است. فصل چهارم که طولانی­ترین فصل این مجموعة نفیس به شمار می­اید، به ویژگی­های اخلاقی و چگونگی معاشرت­های فردی، خانوادگی و اجتماعی رسول اعظم 9 اختصاص یافته و سرانجام فصل پنجم، دربارة احادیثی است که در ابواب مختلف فقهی؛ یعنی در فروع دین از قبیل: طهارت، صلات، صوم، زکات، حج، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر، نکاح، قضا، شهادت، حدود و دیات، معیشت و تجارت، از طریق ائمه اطهار: و بعضی از اصحاب، نقل و نحوة عمل و

برخورد(سیره و سنت) پیامبر اعظم برای خوانندگان ارائه شده است.

سیره نویسی

اهتمام به ثبت و ضبط و گردآوری و تدوین احادیث، آثار و سیره و سنت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله از صدر اسلام همواره در اولویت فعالیت­های دینی و فرهنگی اصحاب، علما و محدثان شیعی و سنّی قرار داشته است. در عصر خلافت خلفای سه گانه تا سال 99 هجری، اگر چه به دستور اکید خلیفة اول و دوم، نشر و نگارش و ضبط و ثبت احادیث پیامبر و به تبع آن جمع آوری سیره و سنت آن حضرت در میان مردم ممنوع شد، ولی از ابتدای قرن دوم، این تحریم به فرمان عمر بن عبدالعزیز شکسته شد.[1] و دانشمندان اسلامی در جمع آوری احادیث پیامبر و تحقیق دربارة سیره و سنت آن حضرت، به تکاپو افتادند.

در قرن سوم هجری، احمد بن حنبل شیبانی( 241-164 ق) پیشوای مذهب حنبلی، کتابی تحت عنوان «الفضائل» نوشت و بعد از وی، محمد بن عیسی تِرمذی (279-209ق) کتاب دیگری به نام «شمائل النبی» به رشتة تألیف در آورد. این دو اثر، اگر چه در بخشی از آنها سیره و سنت پیامبر مطرح شده بود، امّا هیچ کدام اختصاص به پیامبر نداشت و به ویژگی­ه و اوضاع و احوال اصحاب و یاران رسول اعظم نیز پرداخته بودند.[2]

در قرن چهارم هجری، نخستین شخصی که بخصوص در سیره و سنت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله کتاب مستقل نگاشت، ابومحمد عبدالله بن محمد بن جعفر اصفهانی (متوفّای 369ق) بود که نام آن را «اخلاق النبی و آدابه» گذاشت. این اثر نفیس بنا بر تحقیق عصام الدین سید عبدالنّبی، دارای 895 حدیث در قالب 109 باب بود. یک نسخه از این اثر، در کتابخانة «اسکوریال» مادرید نگهداری می­شود.[3]

... در قرن چهاردهم هجری، فیلسوف، عارف و فقیه سترگ، علامه طباطبائی در اقدامی جدّی، هنگام اقامت

طول حیات پر برکت آن حضرت بود. این اثر گرانسنگ که حاوی 411 حدیث در 21 باب می­شد، در سال 1350 ق. به نگارش درآمد و مؤلف سخت کوش، نام آن را «سنن النّبی» نهاد؛ در سال 1391ق. محقق ارجمند شیخ هادی فقهی ، در اقدام تحقیقی دیگری، ضمن ترجمة این کتاب، مستدرکاتی بر «سنن النبی» نوشت و تعداد 507 حدیث بر آن افزود و ابواب آن را به 23 باب افزایش داد و این کتاب گرانسنگ مجموعاً دارای 918 حدیث شد که اغلب از کتب و منابع شیعی جمع­آوری شده بود.[4]

امتیازات سنن الرّسول الاعظم

اینک، شاهد نگارش و انتشار کتاب«سنن الرسول الاعظم» به کوشش جمعی از محققان پرتلاش در عرصة دین و فرهنگ هستیم که به نظر می­رسد جامع­ترین و کامل­ترین کتابی است که تا کنون دربارة سیره و سنت پیامبر اعظم، نگارش یافته است. این کتاب اگر چه در واقع، در ادامه و تکمیل کتاب«سنن النبی» مرحوم علامة طباطبائی است و از آن الهام و مایه گرفته است، ولی نسبت به آن دارای امتیازاتی است که در اینجا به بعضی از آنها، اشاره می­شود:

1. علاوه بر احادیث، بعضی نکته­های تاریخی و اشعاری هم که به سیرة مستمرّ پیامبر دلالت دارد، در این مجموعه گنجانده شده است.

2. اضافه بر سیرة عملی، به جمع­آوری سیرة مستمرّ قولی پیامبر نیز اهتمام دارد.

3.در این اثر، تنها به منابع شیعی بسنده نشده، بلکه از منابع و کتاب های علمای معتبر اهل سنت نیز بهره ­برداری شده که مجموعاً حدود سیصد کتب روایی و تاریخی را شامل می­شود.

4.در اغلب موارد، به منابع دست اول و معتبر ارجاع داده و تنها در صورت دسترسی آنها، به منابع دیگر اکتفا شده است.

5.در اکثر موارد، سلسلة سند روایت­ها ذکر شده و تنها در مواردی که طولانی بوده و یا سلسله اسناد به همراه القاب و اوصاف محدثان آمده، به منظور رعایت اختصار، از ذکر آن پرهیز شده است.

6. در لابه لای فصول به مناسبت­هایی، به برخی احادیث مربوط به محبت و علاقه یا بغض و کراهت امامان معصوم: به فردی یا چیزی و موضوعی، اشاره شده است که برای خوانندگان جذّاب و پرفایده است.

چند تذکّر

با همة امتیازات و نکات قوّت و مثبتی که مجموعة «سنن الرسول الاعظم» با خود به همراه دارد، گاهی کاستی­ها و ضعف­هایی هم در آن دیده می­شود، که انتظار می­رود در چاپ های بعد، اصلاح شود. در اینجا به بعضی از این موارد، اشاره می­گردد:

1.توضیح بعضی واژه­های نامأنوس در پاورقی، ضروری به نظر می­رسد.

2.در برخی موارد، در عبارت پردازی­های عربی، ضعف و اشکال املایی و انشایی به چشم می خورد.

3.قیمت 000/85 ریال، برای این کتاب مناسب نیست و تهیة آن برای قشرهای کم درآمد مانند: طلاب، فضلا و دانشجویان دشوار خواهد بود. رفع این مشکل، نیاز به تدابیر مناسب و حمایت از اهل مطالعه و تحقیق دارد.

در پایان، به اطلاع علاقه­مندان می­رساند که ترجمة فارسی این مجموعة نفیس، هم اینک در دستور کار پژوهشکده باقرالعلوم7 قرار گرفته و امید است در ایندة نزدیک چاپ شود.

1. در این مورد ، ر. ک : مقالة « سرگذشت احادیث پیامبر اعظم» در همین ویژه نامه.

2. سنن الرّسول الاعظم، جمعی از محققان، مقدمه، ص 11.

3. همان، ص 10.

4. سنن النبی، علامة طباطبایی، مقدمه، ص16و 17،