کد مطلب: 18147 تعداد بازدید: ۵۸۵

نام کتاب هایی که مقام معظم رهبری از انها تعریف کرده است

شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۵
رهبر انقلاب بزرگترین علاوه بر سنت تقریظ‌نویسی بر کتاب‌های دفاع مقدس،‌ درباره تعدادی از این آثار نیز فرمایشاتی را به صورت شفاهی بیان فرموده‌اند،‌ بیاناتی که ابعاد پنهانی از کتاب را برای مخاطب روشن می‌کند.

به گزارش  آوینی فیلم،‌ رهبر انقلاب به جرئت بزرگترین مشوق کتاب و کتابخوانی در کشور هستند،‌ که در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی به صورت کارشناسانه سنت کتاب و کتابخوانی را با معرفی بهترین کتاب‌های خوب و تأکیدات و رهنمودهای مختلف در این حوزه احیا کردند.

معظم‌له همواره در دیدارهای عمومی و خصوصی،‌ در سخنرانی‌‌ها در بازدید از نمایشگاه کتاب تهران و هر فرصت دیگر مسئولان را به معرفی کتاب‌های خوب تشویق کرده‌اند،‌ جامعه مخاطبان کشور نیز نشان داده‌اند که هر گاه رهبر معظم انقلاب کتابی را برای مطالعه معرفی کرده‌اند،‌ لبیک گفته و در مدت زمان اندکی کتاب به یکی از پرفروش‌ها در حوزه نشر مبدل شده است. تجربه فروش کتاب «عباس دست‌طلا»‌در کمتر از 3 روز پس از انتشار سخنان رهبر انقلاب درباره کتاب موید این نکته است.

تقریظ‌نویسی بر کتاب‌های دفاع مقدس یکی دیگر از نمودهای توجه رهبر انقلاب به کتاب و کتابخوانی است،‌ طی سال‌های اخیر کتاب‌های دفاع مقدس به سبب توجه رهبر انقلاب بر این حوزه و تأکید ایشان بر ثبت و ضبط خاطرات دفاع مقدس که به فرمایش ایشان هم‌چون گنج گرانبهایی است که تاریخ را پربار‌تر و درس‌ها را پرشمار‌تر می‌کند‌، افزایش قابل توجهی داشته‌اند،‌ در این میان رهبر انقلاب که به عنوان یک کتابخوان حرفه‌ای و یک صاحب‌نظر در این عرضه شناخته شده‌اند‌، پس از مطالعه این کتاب‌ها ابعادی از این کتاب‌ها را که نشان‌دهنده اهمیت متن منتشر شده است،‌ در تقزیظات خود برای عموم روشن می‌کنند‌. اما تقریظ‌های امام خامنه‌ای تنها محدود به تقریظات مکتوب نمی‌شود،‌ بلکه ایشان به صورت شفاهی نیز درباره برخی کتاب‌ها اظهار نظر نموده‌اند.

نمونه‌هایی از تقریظات شفاهی ایشان بر کتاب‌های دفاع مقدس در ذیل آمده است:‌

آتش به اختیار

این کتاب خاطرات حجت ایروانی از انواع دیده‌بانی و وظایف دیده‌بانان‌ها در دوران جنگ تحمیلی است. براساس این گزارش «آتش به اختیار» از مجموعه کتاب‌های خاطرات تولید شده در دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری است که ایروانی در شانزده فصل به بیان خاطرات خود پرداخته است.در ابتدای کتاب، انواع دیده‌بانی و وظایف دیده‌بانان شرح داده شده سپس با عناوینی چون؛ «شیخ محمود» شرح همراهی یک روحانی با رزمندگان و شهادت او در عملیات بیت‌المقدس، «جانم فدای مهدی»و «رمضانعلی» وصف ماجرای شلیک گلوله‌هایی از دکلی در جزیره مجنون و انهدام قرارگاه‌های دشمن، «من منافق نیستم و خرس» (خاطره‌ای از عملیات والفجر 10) نویسنده به بیان خاطراتش پرداخته است.

 

 

 

فرمایش رهبر انقلاب:‌

در نوشته حجت ایروانی کوشش پرمرارت و تحمل طلب نیروهای دیدبان به خوبی تشریح شده است.‌نمی‌دانم کدام یک از شما آن کتاب مربوط به امدادگران را نوشته‌اید. من دیدم که این کتاب واقعاً چقدر لازم است.معلوم بود که این فرد خودش امدادگر بوده است. بدون اینکه آدم امدادگر باشد، نمی‌تواند مطلبی بنویسد. یا آن کس که کتاب آتش به اختیار را نوشته است، پیدا بود که قاعدتاً باید دیده‌بانی را ... حس کرده باشد.

از الوند تا قراویز

کتاب «از الوند تا قراویز» جلد یکم از مجموعه کتاب‌های کارنامه عملیاتی استان همدان است که توسط «حسین بهزاد» و «گلعلی بابایی» تدوین و نوشته شده است.کتاب از «الوند تا قراویز» دارای هشت سرفصل است که فصل نخست آن به معرفی استان همدان و چگونگی شکل‌گیری نهضت امام خمینی(ره)، فصل دوم به شروع درگیری‌های کردستان و اعزام رزمندگان همدان به کردستان و بررسی اتفاقات اخیر، فصل سوم به اتفاقات آن زمان استان همدان (قبل از شروع جنگ تحمیلی)، فصل چهارم به کردستان و ماجرای آزادسازی سنندج، فصل پنجم به ماجرای کودتای نوژه و چگونگی شکل گیری شبکه براندازی و مقابله با آن، فصل ششم به تشکیل جبهه همدان و شکست کودتای نقاب و شکست اقدامات آمریکا در طبس، فصل هفتم به موضوع آغاز کننده اصلی جنگ و حمایت آمریکا و شورای روابط خارجی و فصل هشتم به چگونگی شکل گیری آرایش نظامی عراق برای حمله به ایران اختصاص دارد.

 

  

 

فرمایش رهبر انقلاب:‌

به این دو برادر بلند همت آفرین می گویم و از زحمات با ارزش ایشان تقدیر می کنم و به فتوحات آینده شان دل می بندم.

بابانظر

بابانظر عنوان کتابی است که توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده‌است. این کتاب حاصل مصاحبه‌های شفاهی با سردار شهید محمدحسن نظرنژاد است که طی آن خاطرات راوی پیرامون انقلاب و جنگ تحمیلی بیان می‌شود. محمدحسن نظرنژاد ملقب به بابانظر در بیشتر زمان جنگ ایران و عراق را در جبهه‌های جنگ گذراند و جراحت‌ها و آسیب‌های جدی دید. مصاحبه‌های این کتاب توسط سیدحسین بیضایی انجام گرفته‌است و تدوین آن را مصطفی رحیمی به عهده داشته‌است.

 

 

فرمایش رهبر انقلاب:‌

بابانظر که یک جوان کم سوادی بوده رفته جنگ، فرماندهی کرده و سال ها در جنگ بوده و بعد هم جانباز شده و شهید شده است، شرح حال را خودش گفته؛ این کتاب شد. یک داستان مفصل شد.

خاک های نرم کوشک

کتاب خاک‌های نرم کوشک منتخبی از خاطرات خانواده و همرزمان شهید عبدالحسین برونسی در مورد ویژگی‌ها و خصوصیات شهید است. کتاب با ارائه یک زندگینامه فشرده و مختصر از شهید برونسی به نقل خاطرات اطرافیان، آشنایان و همرزمان ایشان پرداخته و هفتاد روایت کوتاه و خواندنی از ابعاد شخصیتی و زندگانی این فرمانده نقل می‌شود. هر خاطره نقل شده در مورد شهید با یک عکس از شهید همراه است.

 

 

فرمایش رهبر انقلاب:‌

 

الان چند سالی است که کتاب‌هایی درباره سرداران و فرماندهان باب شده و می‌نویسند. بنده هم مشتری این کتاب‌ها هستم و می‌خوانم. بعضی از این‌ها را من خودم از نزدیک می‌شناختم؛ آنچه درباره شان نوشته شده، روایت‌های صادقانه و بسیار تکان دهنده است.این هم حالا آدم می‌تواند کم و بیش تشخیص بدهد کدام مبالغه آمیز است و کدام صادقانه است. آدم می‌بیند برخی از این شخصیت‌های برجسته، حتی در لباس کارگر به میدان جنگ آمده‌اند؛ این اوستا عبدالحسین برونسی، قبل از انقلاب یک بنّا بود و با بنده هم مرتبط بود. شرح حالش را نوشته‌اند. من توصیه می‌کنم و واقعا دوست می‌دارم شماها بخوانید. اسم این کتاب، خاک‌های نرم کوشک است؛ قشنگ هم نوشته شده است.

 

دسته یک

 

کتاب دسته یک باز روایی خاطرات شب عملیات و به روایت چند تن از نیروهای گردان حمزه و حاصل تحقیق و تدوین اصغر کاظمی است. نکته جالبی که در این کتاب مشاهده می‌شود شنیدن برخی از صحنه‌های جنگ از چند نگاه متفاوت و با روایات مختلف اما در نهایت یکسان است.این کتاب شامل 3 بخش و 16 فصل است. بخش‌ها عبارتند از دسته یک (12 فصل)، گروهان یک (دو فصل) و گردان حمزه (دو فصل).

 

کتاب «دسته‌ یک» نوشته‌ای پژوهشی از «اصغر کاظمی» درباره رزمندگان نوجوانی است که قصد دارند در جاده‌‌ فاو - ام‌القصر عملیاتی انجام بدهند. رزمندگان این گردان به مدت 2 ماه در چادری زندگی می‌کنند و حوادث زیادی را از سر می‌گذرانند.

 

 

فرمایش رهبر انقلاب:‌

 

من یک کتابی را اخیراً خواندم که شرح چند روز در حول و حوش یکی از حملات ماست؛ از زبان افراد باقی مانده از یک دسته، نه از یک لشکر یا یک تیپ یا از گردان  یا از یک گروهان حتی. تعدادی از این دسته باقی ماندند و گزارش کردند. این نویسنده و محقق بسیار با ذوق، که حقاً و انصافاً این جور کارها بسیار با ارزش است، رفته جزء جزء مطالب را از زبان آن افراد گرفته که یک کتاب ششصد هفتصد صفحه ای شده. ما فقط می شنویم عملیات فاو. خیلی از کارهای مهمی هم که در این عملیات انجام گرفته، این‌ها را همین طور از رو می‌دانیم: از اروند عبور کردند، فاو را گرفتند، کارخانه نمک را فتح کردند، فلان کار را کردند. ما کلیات را می‌دانیم؛ اما اینکه در این قدم به قدم چه گذشته، دیگر اینها را نمی‌دانیم.
یک صفحه عظیم مینیاتور با نهایت استادی و زیبایی جلوی ما گذاشته‌اند، ما هم از دور ایستاده‌ایم نگاه می‌کنیم و می‌گوییم: به به. نمی‌رویم نزدیک تا ببینیم در هر گوشه‌ای از مینیاتور، چقدر هنر به کار رفته تا ساخته شده. این کارها را بعضی‌ها می‌کنند. کرده‌اند. حالا این نمونه‌ای که بنده دیده‌ام، یکی از کارهاست. امیدوارم این کارها ادامه پیدا کند.
کتاب دسته یک بسیار کتاب خوبی است.

 

ضربت متقابل

 

ضربت متقابل که حوادث مربوط به سوابق رزمی تیپ 27 محمد رسول‏ الله(ص) را در تابستان گرم و طولانی سال 1361، همزمان با آغاز دوران فرماندهی شهید محمد ابراهیم همت بر این یگان و عملیات عظیم برون مرزی رمضان در جبهه شرق را بیان می‏‌کند که به قلم راحله صبوری و گلعلی بابایی نوشته شده است.

 

 

فرمایش رهبر انقلاب:‌

 

کتاب‌هایی مانند ضربت متقابل و هم پای صاعقه، باید کتاب های رایج دست کارکنان در سطح سپاه و خانواده‌هایشان باشد.

 

فرهنگ جبهه

 

این مجموعه پژوهشی با موضوع گفتار، نوشتار و رفتار رزمندگان سراسر کشور در سال‌های دفاع مقدس، به کوشش نویسندگان مختلف منتشر می‌‌شود.

 

 

فرمایش رهبر انقلاب:‌

 

وقتی که جلد اول کتاب شما، فرهنگ جبهه، در آمد، طبعاً، به طور عادی، مثل بقیه منشوراتی که پیش من می آورند، نشستم آن را خواندم. این کتاب از بس من را جذب کرد، تا آخرش خواندم. بعد دیدم این کافی نیست، به خانه بردم و گفتم همه بنشینید این کتاب را بخوانید! در جمع خانواده، جاهایی از کتاب را خود بازکردم و خواندم. گفتم که این کتاب اصلاً باید در فضای خانه ها باشد و همه باید آن را همیشه داشته باشند.

 

شما اصطلاحات کتاب فرهنگ جبهه را جمع کردید؛ این اصطلاحات خیلی ارزش دارد. مجموعه آن به صورت یک ماده ی خام تاریخی و به صورت یک سند تاریخی، الان در اختیار ماست. براساس سند تاریخی، کارهای گزارشی فراوانی ممکن است انجام بگیرد. چقدر خوب است ک آن کسانی که فیلم می‌سازند، یا قصه می‌نویسند، یا شعر می‌گویند، یا نمایشنامه می‌نویسند، از این نوشته‌ها و این اسناد استفاده کنند.آن وقت کارآیی این نوشته‌های شما به حد نهایت می‌رسد که در ادبیات و در هنر رایج مربوط به جنگ بیاید و به خورد آن‌ها برود؛ همچنان که آن اسم ها و لقب‌هایی که به آن‌ها اشاره کردید، مثل حسن بی ریا، خودش موضوع یک داستان است. این باید بیاید و مثل نگینی که انسان در جای مهمی آن را می نشاند، در جای مهمی قرار بگیرد.

 

کتاب دا

 

این کتاب روایت خاطرات سیده زهرا حسینی در بصره و خرمشهر است که توسط سیده اعظم حسینی تدوین و تنظیم شده است. سال‌های محاصره خرمشهر توسط نیروهای عراقی محور مرکزی این کتاب را تشکیل می‌دهد. جنگ از زبان دختری 17ساله بازگو می‌شود. بیان حوادث تکان‌دهنده و شرح جزئیات به‌اعتقاد اغلب کارشناسان، این کتاب را به‌عنوان مهمترین و تأثیرگذارترین اثر در زمینه خاطره‌نگاری دفاع مقدس معرفی کرده است.

 

 

فرمایش رهبر انقلاب:‌

 

کتاب «دا» که حقاً و انصافاً کتاب بسیار خوب و قابل طرح در سطح جهانی است، مربوط به بخش کوچکی از وقایع جنگ تحمیلی است و این نشان می‌دهد که هشت سال دفاع مقدس دارای ظرفیت تولید هزاران کتاب به منظور انتقال فرهنگ و ارزش‌های اسلامی و انقلابی به جامعه و جهان است ... این کتاب در گستره کشور هنوز شناخته نشده است؛ در حالی که چند صد هزار تا حالا چاپ کردید. اگر «دا» شناخته شود، میلیون‌ها نسخه از این کتاب فروش خواهد رفت و میلیون‌ها نفر از محتوای این کتاب بهره خواهند برد... شما هزار کتاب «دا» می‌توانید تولید کنید. «دا» یک رگه ارزشمند است که در معدن پیدا کردید، این راه را ادامه دهید.

 

کتاب عباس دست طلا

 

«عباس دست طلا»‌ خاطرات حاج عباس‌علی‌باقری به قلم محبوبه معراجی‌پور است که انتشارات فاتحان آن را روانه بازار نشر کرده است،‌ عباس‌علی باقری  یکی از بازاریان و پشتیبانان جنگ در دوران دفاع مقدس بوده است. این کتاب در راستای توجه به نقش اصناف در جنگ و با نگاه به نقش بازاریان در دفاع مقدس منتشر شده است .

 

 

فرمایش رهبر انقلاب:‌

این کاری که اخیرا شروع شده که از شماها با این جزئیات و ریزه کاری ها خاطرات میگیرند،‌این هم کار خیلی خوبی است. ما دو جلد از این کتاب های شما را خواندیم، یکی کتاب آقای بنائی را خواندم یکی هم کتاب این حاج آقای عباس دست طلا را که مفصل و با جزئیات خواندم. خیلی خوب بود انصافا، مخصوصا کتاب ایشان. هم مطلب در آن زیاد بود هم آثار صفا و صداقت در آن کاملا محسوس بود و انسان میدید. خداوند ان شاءالله فرزند شهید ایشان را با پیغمبر محشور کند و خودشان را هم محفوظ بدارد.

کتاب یاور صادق

این کتاب به خاطرات «محمد صادق بنایی» در طی سال‌های‌ انقلاب و دفاع مقدس می‌پردازد. بنایی یکی از بازاریان قدیمی بوده که از قبل از انقلاب با رهبر انقلاب رابطه‌ای‌ نزدیک و دوستانه داشته است که بخشی از این کتاب، به خاطرات بنایی از مقام معظم رهبری می‌پردازد.

این اثر با هدف چاپ کتاب‌هایی از افرادی که زمان جنگ، شغل آزاد داشته‌اند و روشن کردن بخشی از جنبه‌های پنهان مانده هشت سال دفاع مقدس تدوین شده است. کتاب حاضر، حاصل گفت و گوی بیست ساعته با ایشان است که بخشی از آن در شهر خامنه ـ زادگاه حاج صادق بنایی- انجام گرفته است. مطالب اثر در سیزده گفتار تنظیم شده است و طی آن دربارة زادگاه و خانواده، دوران تحصیل و ورود به دنیای کار صنعتی، دیدار با آیه الله خامنه‌ای، جنگ تحمیلی و حوادث مربوط به آن، عملیات فاو و پایان جنگ سخن گفته شده است. در پایان اثر نیز به تصاویر مرتبط با زندگی «حاج محمد صادق بنایی» آورده شده است.

 

 

فرمایش رهبر انقلاب:‌

این کاری که اخیرا شروع شده که از شماها با این جزئیات و ریزه‌کاری‌ها خاطرات میگیرند،‌این هم کار خیلی خوبی است. ما دو جلد از این کتاب‌های شما را خواندیم، یکی کتاب آقای بنائی را خواندم یکی هم کتاب این حاج آقای عباس دست طلا را که مفصل و با جزئیات خواندم. خیلی خوب بود انصافاً، مخصوصا کتاب ایشان. هم مطلب در آن زیاد بود هم آثار صفا و صداقت در آن کاملا محسوس بود و انسان میدید. خداوند ان شاءالله فرزند شهید ایشان را با پیغمبر محشور کند و خودشان را هم محفوظ بدارد.

مقتل

مجموعه 7 داستان کوتاه، که بستر همه آنها وقایع جبهه جنگ ایران و عراق و عملیات‏هاى رزمندگان ایرانى است. در«زیباترین شعر» حسن، رزمنده‌اى که ذوق شعرى دارد، به همراه ‏سیدمجتبى براى کندن گودالى نزدیک خطوط دشمن مأمور مى‌شوند. محلشان لو مى‏‌رود و توسط ترکش خمپاره دشمن سید به‏ شهادت مى‌رسد. حسن زیباترین شعر را لخته‏‌هاى خون سیدمجتبى‏ و تراشه‏‌هاى گوشت با خاک و گل آمیخته‏‌اش مى‏‌داند.

 

 

فرمایش رهبر انقلاب:‌

جزوه‌ای به نام مقتل دیدم، که آن لحظه‌های حساس و تعیین‌کننده را شکافته بود؛ نقاطی که اصلاً مفاهیم اسلامی در آنجا خودش را نشان می‌دهد. در لشکرکشی، به عنوان کلان کار، چیزی از مفاهیم اسلامی دیده نمی‌شود. همه دنیا لشکر کشی می‌کنند. همه دنیا می‌جنگند. همه دنیا یک روز می‌برند و یک روز می‌بازند. همه گریز دارند. همه هم حمله و فداکاری دارند. اما آن جایی که بخصوص تفکر و روحیه و منش اسلامی خودش را مشخص می‌کند، جاهای خاصی است. آنجاها را جستن و روی آن‌ها تکیه کردن و آن ها را خوب بیان کردن، حقیقتاً کار بسیار برجسته و مهمی است. خوشبختانه کارهای شما از همین قبیل است.