کد مطلب: 19150 تعداد بازدید: ۴۰۳

واقعه غدیر به روایت تصویر

شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۵
امروز کافران از دین شما ناامید شدند. پس از آنان نهراسید..

از آغاز ذی القعده سال دهم هجری که آخرین سال زندگانی پیامبر صلوات الله علیه بود، به همه مناطق مسلمان نشین و ایل ها و قبیله های مسلمان عربستان خبر داد که وی در این ماه به مکه معظمه خواهد رفت و حج به جای خواهد آورد و بدین ترتیب بزرگ ترین اجتماع مسلمانان شکل گرفت، که به حجةالوداع معروف است.

با پایان حج پیامبر صلوات الله علیه  به سرعت دستور حرکت جهت اجتماع در غدیر خم را دادند. حتی ۱۲۰۰۰ از اهل یمن - که برای رفتن به وطن خود باید راه دیگری را می رفتند - به دستور او با کاروان مسلمانان همراه شدند.

در میان راه مکه و مدینه در غدیر خم، آیه قرآن فرو فرستاده شد:

«ای پیامبر! آنچه را از سوی پروردگارت بر تو نازل شده [به مردم] برسان. اگر این کار را نکنی، رسالت الهی را به انجام نرسانده ای و خداوند از مردم نگاهت خواهد داشت.»

در پی نزول این آیه، پیامبر دستور داد همه کاروانیان در آن محل گرد هم آیند، و در همان جا پیامبر خطابهٔ طولانی غدیر را ایراد کرد.

برخی بخش های این سخنرانی؛ چنین است:

ای مردم! بدانید که خداوند علی را ولی و امام شما قرار داده و اطاعت او را بر مهاجران و انصار و کسانی که به نیکی از آنان پیروی کنند، و بر شهری و روستایی و عجم و عرب و آزاد و مملوک و بزرگ و کوچک و سفید و سیاه واجب کرده است. آگاه باشید که «امیر المؤمنین» غیر از این برادرم کسی نیست و پیشوایی مؤمنان پس از من بر کسی جز او روا نخواهد بود. او جانشین من در امتم و پیشوای کسانی است که به من ایمان آورده اند و نیز جانشین من در تفسیر کتاب خدا است. خداوند دین شما را به واسطه امامت او کامل گردانید. به دستورهای او گوش فرا دهید تا در سلامت بمانید و از او پیروی کنید تا هدایت شوید. ای مردم! من «صراط مستقیم» ام، که خداوند شما را به پیروی آن امر فرموده است. آن گاه پس از من، علی و پس از او، فرزندانم از نسل او.

من [از جانب خداوند] دستور یافته ام که از شما دربارهٔ آنچه که از سوی خداوند دربارهٔ علی امیرالمؤمنین و اوصیای پس از او آوردم، بیعت بگیرم و دست شما را بفشارم. خداوند به من دستور داده که از زبان های شما در مورد آنچه بیان نمودم - راجع به علی امیر المؤمنین و امامانی که پس از او می آیند و از من و از اویند، اقرار زبانی بگیرم و چنان که خبرتان دادم، نسل من از صلب علی است. همگی بگویید: شنیدیم و اطاعت می کنیم و خرسندانه - در مقابل آنچه از سوی پروردگار ما و خویش دربارهٔ امامت علی امیرالمؤمنین و امامانی که از صلب او به دنیا می آیند، به ما رساندی - سر تسلیم فرود می آوریم. بر این باور زنده ایم و با آن می میریم و با آن [در قیامت] محشور می شویم. تغییر نمی دهیم و تبدیل و انکار نمی کنیم، تردید به دل راه نمی دهیم و از این باور برنمی گردیم و پیمان نمی شکنیم.

پس از پایان خطابه، این آیه بر پیامبر فرو فرستاده شد:

امروز کافران از دین شما ناامید شدند. پس از آنان نهراسید و از من (پروردگار) بترسید. امروز دینتان را برایتان کامل کردم و نعمتم را بر شما تمام داشتم و اسلام را به عنوان دینتان پسندیدم.

مراسم بیعت مسلمانان با پیامبر صلوات الله علیه و علی علیه السلام سه روز طول کشید ودو خلیفه اول ودوم و حتی بانوان با قراردادن دست خود در ظرف بزرگ آبی که در سوی دیگر آن در درون خیمه، دست علی قرار داشت، بیعت خود را اعلام می کردند.

در تصاویر اینفوگرافیک زیر می توانید نکات مهم و مشروح واقعه غدیر را مطالعه کنید. برای مشاهده تصاویر در اندازه اصلی بر روی آن کلیک نمایید.

گواهی شاهدان حدیث ولایت

خم هدایت
بزرگترین عید خدا

چکیده ای از خطبه غدیر
 وقایع واقعیت های حضرت علی علیه السلام

غدیر به روایت اهل تسنن

عید آسمانی