کد مطلب: 19242 تعداد بازدید: ۲۶۷

«جشن بزرگ ولایت» در مدرسه علمیه الغدیر تهران برگزار شد.

یکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵

 

مدرسه علمیه الغدیر تهران(خواهران) در روز چهارشنبه 95/6/31 اقدام به برگزاری مراسمی جهت بزرگداشت دهه ولایت و گرامیداشت عید غدیر نمود. در ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید حسن علوی با بیان این که ولایت دارای یکظاهر و یک حقیقت است در ادامه افزود: «ما تکوینا و تشریعا قائل به نظام احسن هستیم بدین صورت خالق چون در ساحت ربوبیت هیچ نقصی ندارد، در نتیجه  خلق او هم احسن الخلق است. پس در هر چیزی فلسفه، هدف و ارزشی است. در زمانی که موسی برای چهل روز غیبت خود، جانشینی تعیین کرد بنابراین قطعا خداوند و پیامبرش نیز برای امت خود امامی قرار داده اند.»

وی با اشاره به قرائات مختلفی که از واقعه غدیر شده است بر لزوم تفسیر این واقعه عظیم تاکید کرده و گفت: «غدیر چیزی فراتر از عید و تبریک گفتن است. ما باید حقیقت باطنی حضرت را در غدیر بشناسیم، زیرا یکی از مباحث مهم بعد از معرفت الهی؛ امام شناسی است.»

حجت الاسلام علوی گفت: «در بحث الذین آمنوا، باید بدانیم که ایمان به خدا یک شرط دارد و آن خشوع است. آن ایمانی، ایمان حقیقی است که انسان در نمازش از هر چه یاد غیر خدا است، خالی می شود. زیرا هر چه غیر خدا او را به خود مشغول کند، مصداق لغو است و خشوع او را در عبادات و بخصوص  نماز می گیرد.»

وی با اشاره به این که نماز بر خلاف ظاهر آسانش در باطن از همه عبادات سخت تر است در ادامه افزود: «نماز در حقیقت دشوارتر است زیرا خشوع قلبی می خواهد. یعنی خروج از کبر در برابر خدا و این بدان معنا است که بدانیم در برابر خدا ما هیچ کاره ایم.»

وی  گفت: «یکی از عوامل مهم خشوع آن است که بدانیم خداوند چهارده نور پاک را آفرید و حقیقت خشوع را در وجود ایشان نهاد. و خاشعان حقیقی که عبادت و عمل صالح  آن ها با ایمان حقیقی همراه است در واقع کسانی هستند که خداوند متعال ولایت حضرت علی علیه السلام را به ایشان داده است.»

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن علوی در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: «بی توفیقی این است که عبودیت انسان از بین برود و عامل مهم ثبوت عبودیت، خشوع است. لذا با معرفت علی علیه السلام، خشوع در قلب انسان می افتد و معرفت علی علیه السلام، حقیقت عبودیت است. عبادت بی ولایت او قبول نیست زیرا یاد علی علیه السلام سبب خشوع شده و خشوع، عامل قبولی عمل انسان است.»

در ادامه این مراسم کلیپی از سخنان مقام معظم رهبری در راستای غدیر شناسی و حقیقت غدیر و همچنین کلیپی در رابطه با اثبات واقعه غدیر از منابع اهل سنت پخش گردید و پس از مشاعره تعدادی از طلاب در زمینه اشعار غدیر؛ از برترین های آموزشی و پژوهشی تقدیر به عمل آمد. در خاتمه مراسم پس از برپایی نماز ظهر و عصر؛ طلاب و مدعوین بر سفره کرامت اهل بیت علیهم السلام میهمان گشتند.