کد مطلب: 20584 تعداد بازدید: ۴۴۷

سلوک انقلابی طلبه - جلسه دوم

یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵

 

دومین جلسه از کارگاه « تاملاتی در سلوک انقلابی طلبه »در روز دوشنبه 95/11/24  با حضور خانم دکتر اقدم، استاد حوزه و دانشگاه در مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران) برگزار گردید.

 

 

 

خانم اقدم سخنان خود را در سه محور مبانی انقلابی براساس آیات قرآنی، علل و عوامل پیروزی انقلاب با مدل قرآنی و علل و عوامل بقا و استمرار انقلاب اسلامی آغاز نمود.

وی گفت: «از جمله مبانی انقلاب بر اساس آیات قرآن کریم این است که این انقلاب و قیام برای رضای خدا بوده و چون مدل این انقلاب بر اساس انقلاب انبیاء الهی است بنابراین انبیاء الهی همگی برای خدا قیام کرده اند و انقلاب ما نیز برای خدا بوده است. »

وی ولایت را لازمه یک حکومت الهی برشمرد و در ادامه بر سیره رهبران آسمانی تاکید کرده و افزود: «سیره رهبران الهی اطلاح در ساختار سیاست، فرهنگ، اجتماع و دین اعوجاج یافته است و نه سیاست زدگی بر مبنای مطامع دنیوی.»

خانم قدم با اشاره به اینکه مسلمانان حق ندارند ولایت غیر توحیدی را بپذیرند در ادامه گفت: «برپایی قسط و عدل و حکومت توحیدی از جمله مبانی انقلاب اسلامی است که امر به معروف از شاخصه های اصلی آن است. امر به معروف و نهی از منکر عامل رهایی مردم و جوامع خواهد بود. »

وی ابراز داشت: «نمی شود انقلاب الهی و قرآنی اتفاق بیوفتد و ما دفاع از مظلوم نداشته باشیم و بر سر منکر فریاد نکشیم. اینکه کسانی می گویند فلسطین، عراق، بحین و دیگر کشورهای مظلوم و ستمدیده به ما چه ربطی دارد! یک غلط فاحش است که سبب سقوط انقلاب اسلامی از مبانی ارزشی خود می شود.»

وی تلازم دین و سیاست را لازمه یک مسلمان انقلابی دانست و افزود: «ائمه معصومین بالاترین سیاستمداران عالم هستند و تشکیل حکومت اسلامی توسط پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله بالاترین نشانه امتزاج دین در سیاست است.»

این استاد حوزه و دانشگاه، رهایی از بندگی طاغوت را یک مبارزه دائمی و همیشگی برای رفع ظلم و ستم در جهان دانست و آن را یکی از مبانی مهم انقلاب اسلامی برشمرد.

خانم اقدم در محور دوم از سخنان خود به بررسی علل و عوامل پیروزی انقلاب اسلامی با مدل قرآنی پرداخته و گفت: «هیجانات شعاری باید به شعور تبدیل شود زیرا در غیر این صورت مانند درختی بی ریشه به این طرف و آن  طرف  کشیده خواهد شد.»

وی گفت: «علت پیروزی ما ایمان به خدا بود. اگر در مبانی انقلاب ، امام و آرمانها دچار شک و شبهه شدیم باید در صدد تقویت ایمان توحیدی خود باشیم. پیروزی ما در برابر قدرتهای عظیم طاغوتی بواسطه ایمان به خدا و یاری او بود.»

وی هدایت انقلاب اسلامی بواسطه رهبری الهی را از مهمترین علل پیروزی این انقلاب قرآنی دانست و افزود: «اگر برخی آمدند بر اساس مطامع خودشان یک وجهه اشرافی از امام ساختند ما باید حقیقت وجودی امام را بدانیم و بشناسیم. حقیقت وجودی و شئون امام باید مورد بررسی قرار بگیرد که مبادا چهره امام امت دچار تحریف گردد. از مهمترین درس ها امام شناسی است.»

خانم اقدم گفت: «وقتی رهبری الهی شد و مردم هم آمدند به میدان، قطعا نصرت و یاری خداوند هم خواهد آمد. وقتی ایمان دچار خدشه شود، باوردینی هم دچار شبهه و تردید خواهد شد و فدر گمان می کند که خداوند قهار و جبار نمی تواند برای پیروزی مقابل دشمن بما کمک کند. اگر به نصرت الهی ایمان پیدا کردیم دیگر در قضیه رفع مشکلات اقتصادی کشور وابسته به کلید و کدخدا نخواهیم بود.»

وی تالیف قلوب، روحیه جهادی و همراهی و همدلی مردم را از جمله علل پیروزی انقلاب اسلامی دانست و ابراز داشت: «باید قصه های انقلاب و حقایق ان دوران را برای نسل های بعدی خواند تا مبادا تحریفی در آن رخ دهد و یا به دروغ بگویند که آن دوران چنین بود و این دوران چنان است. اگر هر یک از این عوامل دچار آسیب شود، انقلاب اسلامی گرفتار بحران خواهد شد.»

وی در محور سوم از بیانات خود به علل و عوامل بقاء و استمرار انقلاب اسلامی اشاره کرده و در ادامه افزود: «بصیرت مهمترین عامل استمرار و بقاء نظام اسلامی است. ما باید در وقت خودش امام امت و شرایط پیش رو را بشناسیم. چرا باید امروز توسط برخی افراد انقلابی به جایگاه ولی فقیه شک و شبهه وارد شود؟!»

وی خاطر نشان کرد: « این همه که می گوییم ما اهل کوفه نیستیم، یک جایی باید به این گفته خود عمل کنیم. در زمان جنگ امکانات ما در حد خیلی کم بود اما وقتی امام فرمود حصر آبادان باید شکسته شود، سربازان اطاعت محض از رهبری داشتند و بی عذر و بهانه، با همان امکانات محدود  به جنگ بر علیه کفر و استبداد رفتند؛ اما امروز رهبر انقلابمی گوید تکلیف است بر شما که جنس ایرانی بخرید، آن وقت یک عده در اطاعت از سخن رهبری اما و اگر می آوردند!»

خانم دکتر اقدم، استاد حوزه و دانشگاه در خاتمه سخنان این جلسه خود توکل به خدا همراه با حفظ آمادگی، حفظ نعمت انقلاب، شکرگذاری نظام جمهوری اسلامی و حفظ روحیه شهادت طلبی را از دیگر عوامل بقاء و استمرار نظام انقلاب اسلامی ایران دانست و بر حفظ آن تاکید کرد.