کد مطلب: 20864 تعداد بازدید: ۳۷۰

سبک و سیره امام جواد علیه السلام

شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶
معرفی کتاب هایی با محوریت زندگانی فردی، اجتماعی و سیاسی امام جواد علیه السلام

این روزها گرچه قشر فرهنگی و افرادی که به نوعی با حوزه کتاب ارتباط دارند به خرید کتاب و هدیه دادن آن به عنوان یک رویه در زندگیشان نگاه می کنند ولی لازم است این شیوه در بین همه اقشار رواج یابد و به ویژه خانواده ها برای فرزندانشان کتاب هدیه بخرند و بچه ها را متوجه این امر کنند که کتاب هدیه ای ارزشمندتر از اسکناس یا هر کالای دیگر است.

آنهایی که کتاب را به خاطر قیمتش هدیه ای کم ارزش می دانند، هنوز به ارزش معنوی این کالا پی نبرده اند، این افراد نمی دانند وقتی کسی کتاب هدیه می گیرد در واقع شخص هدیه دهنده او را صاحب اندیشه دانسته و تنها به خرید یک کالای مصرفی برای او اکتفا نکرده است هرچند هزینه کمتری برای خرید کتاب نسبت به دیگر هدایا صرف کرده باشد.

در اینجا به مناسبت میلاد با سعادت امام جواد علیه السلام؛ به معرفی چند کتاب برتر در زمینه سبک و سیره این بزرگوار پرداخته و امیدواریم شما نیز با تهیه این کتب، مطالعه و هدیه دادن آن ها؛ در نشر معارف اهل بیت علیهم السلام و ذخیره ثواب معنوی آن برای خود سهیم باشید.

 

آسمانی ترین مهربانی نوشته مهدی شجاعی، انتشارات نیستان

کتاب آسمانی ترین مهربانی مجموعه ای است از احادیث قدسی و نبوی و سخنان معصومین علیهم السلام درباره ی حضرت جواد الأئمه (ع) که توسط سید مهدی شجاعی جمع آوری شده است. برای سهولت کار خواننده، منبع هر حدیث یا روایت ذیل مطلب همراه با توضیح (در صورت نیاز) درج شده است. بخش های پایانی کتاب اختصاص دارد به ذکر چند نمونه از نامه هایی که امام جواد به افراد مختلف نوشته اند، مشخصات ظاهری امام، نام ها و کنیه ها و القاب حضرت، زیارت نامه ی حضرت جواد به نقل از سید بن طاوس به همراه ترجمه و در آخر چند حدیث از سخنان گهربار امام آمده است.

در مقدمه این کتاب می خوانیم:

می خواستم تو را خورشید بنامم - از روشنایی منتشرت –

دیدم که خورشید، سکه صدقه ای است که تو هر صبح از جیب شرقی ات درمی آوری، دور سر عالم می چرخانی و در صندوق مغرب می اندازی.

و بدین سان استواری جهان را تضمین می کنی.

می خواستم نام تو را ابر بگذارم - از شدت کرامتت –

دیدم که ابر دستمالی است که تو با آن عرق های آسمانی ات را از جبین می ستری و بر پیشانی زمین های تبدار می گذاری.

می خواستم تو را آسمان بخوانم  از وسعت آبی نگاهت-

دیدم که آسمان سجاده کوچکی است که تو برای عبادت مدامت زیر پا می افکنی.

می خواستم تو را اقیانوس صدا کنم  از بی کرانگی ات-

دیدم که اقیانوس جرعه آبی است که تو به لب های عطشناک زمین بخشیده ای.

می خواستم تو را نسیم لقب دهم  از لطافت و مهربانی ات-

دیدم که نسیم، فقط بازدم توست که در فضای قدسی فرشتگان تنفس می کنی.

به اینجا رسیدم که:

زیباترین و زیبنده ترین نام، همان است که خدا برای تو برگزیده است، ای کریم ترین بخشنده روی زمین.

ای جواد!

 

بخشنده غریب نوشته مهدی قزلی، انتشارات امیرکبیر

کتاب حاضر به زندگانی  امام جواد عليه السلام پرداخته  و سعی نموده تا با عباراتی ساده و روان خواننده خود را در فضای موجود در عصر آن حضرت قرار داده و تصویری گویا از  حوادث و جریانات آن عصر بیان نماید. زندگی آن حضرت مصادف بود با چالش های مهمی همچون؛   امامت کودکی چند ساله و فقدان مشروعیت حکومت پس از شهادت امام رضا علیه السلام و. ازدواج اجباری امام علیه السلام با دختر مامون و اهداف سیاسی مامون از این ازدواج.

اثر حاضر، در صفحاتی معدود به اصل حوادث زمان امام جواد علیه السلام پرداخته و از حاشیه پردازی به دور بوده است. نگارنده معتقد است آگاهی کامل از حوادث آن عصر و تحلیل موشکافانه از  آن نیازمند مطالعه ای دقیق تر و عمیق تر است.

 

صحیفه امام جواد نوشته جواد قیومی اصفهانی، انتشارات دفتر نشر اسلامی

نگارنده در این مجموعه، سخنان درباره امام جواد علیه السلام اعم از ادعیه و مناظرات آن حضرت با برخی از مخالفان، کلمات توحیدی و برگزیده ای از گفتار آن حضرت را با استفاده از منابع مختلف، به رشته ی تحریر درآورده است. این نوشتار را می توان از کامل ترین کتاب ها در زمینه ی تاریخ و گفتار حضرت امام جواد به شمار آورد. با مطالعه این کتاب ارزشمند می توان به بخشی از معارف به دست آمده از آن حضرت، آگاهی یافت.

ادوار زندگی امام جواد؛ تأخیر در ولادت امام جواد؛ با برکت ترین فرزند برای شیعیان؛ امام جواد در زمان پدر بزرگوارش؛ تصریح به امامت حضرت جواد؛ امام جواد و بیان فضیلت زیارت پدر بزرگوارش؛ امام جواد و عشق و محبت به حضرت زهرا؛ امام جواد و سخن از امام مهدی؛ امام جواد در زمان حکومت مأمون؛ امام جواد در زمان حکومت معتصم عباسی؛ اقدامات امام جواد در تبیین اسلام اصیل؛ بخشی از عناوین کتاب است.

يکي از حکايت هاي نقل شده از امام جواد اين است، موقع دفن امام رضا از داخل قبري که برايش کنده بودند آب جوشيد و بالا آمد، امام قبلا اين موضوع را پيش بيني کرده بود و به ابا صلت هم دعايي ياد داده بود که بخواند تا آب فرو برود. ابا صلت هم جلو آمد و دست روي آب گذاشت و دعا را خواند، آب فرو رفت، همان لحظه دعا از ذهن ابا صلت پاک شد، مأمون گفت، اين دستورها را امام رضا به تو داده بود؟ ابا صلت تأييد کرد. بعد از تمام شدن کار دفن، مأمون اباصلت را خواست و گفت آن دعا را يادش بدهد، اباصلت هم اصرار کرد که همان دم دعا را فراموش کرده، ولي مأمون دست بردار نبود و تهديد کرد، يا دعا را ياد بده يا مي کشمت. اباصلت زنداني شد و هر روز احضار مي شد براي اقرار و چون واقعا فراموش کرده بود چيزي براي گفتن نداشت و باز بر مي گشت به بند. يک سال از آن ماجرا گذشت، اباصلت خسته شده و دلش گرفته بود، يک شب غسل کرد و تا صبح مشغول عبادت شد و از خدا نجات خودش را خواست، نماز صبحش را که خواند ديد امام جواد روبرويش نشسته، گفت، اباصلت دلت گرفته؟ او جواب داد، بله فدايت شوم، امام گفت، اگرکار امشب را قبلا انجام مي دادي خدا نجاتت مي داد مثل حالا، بلند شو برويم، اباصلت گفت، زندانبان ها... امام گفت، ديگر با آنها روبرو نمي شوي و آنها هم تو را نمي بينند، امام اباصلت را از زندان بيرون آورد و پرسيد، دوست داري بروي کجا؟ اباصلت  گفت، دوست دارم بروم هرات، خانه ام. امام گفت ابايت را بکش روي صورتت، بعد دست اباصلت را کشيد، انگار که از طرف چپ خودش به سمت راستش. گفت؛ عبا را از صورتت بردار، اباصلت عبا را کنار زد و ديد امام نيست. اين طرف و آن طرف را نگاه کرد و متوجه شد جلوي در خانه اش در هرات ايستاده، اين دومين بار بود که طي الارض امام جواد را مي ديد و تا آخر عمر البته مأمون و مأمورانش را نديد.

 

فرهنگ جامع سخنان امام جواد، انتشارات شرکت چاپ و نشر بین الملل

کتاب حاضر، موضوعات دینی و علمی زندگی ساز و مهم از زندگانی امام جواد علیه السلام را گردآورده است. این نوشتار ارزشمند مجموعه ای کامل از کلمات آن حضرت گردآورده است.

گردآورندگان سعی کرده اند تا کلیه سخنانی که از امام جواد علیه السلام در منابع وجود داشته را در قالب چهار فصل مجزا: فصل اول: «سخنان امام جواد علیه السلام در عقائد»، فصل دوم: «سخنان امام جواد علیه السلام در احکام»، فصل سوم: «سخنان امام جواد علیه السلام در اخلاق»، فصل چهارم: «سخنان امام جواد علیه السلام در دعاها، ذکرها و زیارتها». جمع آوری نمایند.

در تالیف کتاب حاضر از منابعی مانند «بحارالانوار مجلسی»، «امالی قلم شیخ مفید»، «مناقب ابن شهر آشوب»، «مسند امام الجواد (ع) عطاردی»، «حیات الامام الجواد(ع) باقر شریف القرشی»، «دائره المعارف امام جواد (ع) سید عبدالرزاق المقرم» و... استفاده شده است.

 

نگاهی به زندگانی سیاسی امام جواد(علیه السلام)، نوشته سید جعفر مرتضی عاملی، انتشارات دفتر انتشارات اسلامی

یکی از نیازمندیهای مسلمین به ویژه شیعیان، شناخت محققانه و پژوهشگرانه از زندگی بزرگان دین به ویژه امامان معصوم علیهم السلام است. کتاب پیش رو از نویسنده ای برجسته در زمینه تاریخ اسلام به ثمر رسیده و از اتقان بالایی برخوردار است. کتاب پیش رو، ترجمه ای از کتاب «الحیاة السیاسیة للامام الجواد علیه السلام» نوشته علامه سید جعفر مرتضی العاملی می باشد. در این اثر ارزنده، بعد سیاسی زندگانی حضرت امام جواد الائمه علیه الصلاة و السلام، با توجه به شرائط ویژه زمان امامت آن حضرت به خصوص با توجه به خردسالی آن امام بزرگوار به زیبایی تمام برجسته شده و مورد بررسی قرار گرفته است.

در نگاه نگارنده امام جواد علیه السلام نقش بسیار مهم و حساسی  در تداوم خط رهبری الهی و استمرار هدایت امت و شکست خطوط انحرافی ایفاء نموده است.

 

پیشوایان هدایت جوادالأئمه، نوشته سید منذر حکیم، انتشارات مجمع جهانی اهل بیت(ع)

مطالعه سیره اهل بیت(علیهم السلام) راهی به سوی سعادت دنیوی و اخروی است. و هر یک از حضرات معصومین نمونه ای کامل از انسانهای هدایت گری هستند که در پرتوی سیره ی عملی و گفتاری آن بزرگواران می توان به ساحل نجات رسید.

کتاب حاضر به بررسی تاریخی و روایی زندگانی امام جواد علیه السلام پرداخته است. نویسنده ابتدا خلاصه ای از تاریخ زندگی امام جواد علیه السلام و مهم ترین فراز و فرودهای تاریخی زندگی ایشان را ارائه کرده و گام به گام مخاطب خود را با درک عمیق تری از زندگی آن حضرت پیش می برد. سخن گفتن در نوزادی، دانش حیرت انگیز امام در سنین کودکی و اشاره به منشاء علم امامان اهل بیت، مساله توحید، تفسیر برخی آیات قرآن ...از جمله مطلب مفید کتاب به شمار می آید.

 

میراث علمی آن حضرت در عرصه های مختلف آن، از مباحث پایانی کتاب و دارای نکاتی ارزنده می باشد. مطالعه این کتاب را به عموم مردم توصیه می کنیم.