کد مطلب: 23987 تعداد بازدید: ۵۸۶

انقلاب اسلامی و ضرورت تبیین طرح کلی اندیشه اسلامی

چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶
سیر مطالعاتی کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن»

شست سیر مطالعاتی کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» ‌نوشته مقام معظم رهبری -‌مدظله العالے- ‌با حضور آقای حسین شمسیان عضو شورای سردبیری روزنامه کیهان در روز سه شنبه 96/11/24 در مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران) برگزار گردید.

آقای شمسیان در این نشست گفت: «به طور کلی یک حگومت قرار است تا یک جامعه را اداره کند که مهمترین پایه ان امنیت است. در مرحله بعد؛ اجرای عدالت، برقراری نظم و تامین حداقل معاش مردم است. این امور ساده ترین مبانی حکومت استغ اما یک حکومت دینی نیاز دارد تا یک سبک زندگی دینی داشته باشد و ما نباید از این ابعاد مهم حکومت اسلامی غافل باشیم.»

عضو شورای سردبیری روزنامه کیهان در ادامه سخنان خود با اشاره به بیانات امام خمینی (ره) در سال 67 در رابطه با تشکیل حکومت اسلامی گفت: «امام (ره) در آن دوران و در شروع انقلاب اسلامی گفتند که ما با یک دنیا مطالبه مواجه هستیم و در همان زمان هم شهید مطهری برای این منظور اقدام کرد تا به شرح و بیان تکالیف و وظایف حکومت اسلامی بپردازد آن هم در برابر مسایلی که با آن مواجه خواهد شد.»

وی افزود: «از جمله مسایلی که حکومت اسلامی می بایست تکلیف خود را با آن روشن می کرد مسایلی چون، هنر، موسیقی، کشاورزی و در سطح کلان موضوعات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بود. باید این سوال را از خود بپرسیم که آیا ما تا کنون موفق شده ایم ساختارهای اسلامی را در هنر اجرا کنیم؟ میدانیم که 94 درصد مصرف آب ما در کشاورزی است اما باز هم به مردم می گوییم در مصارف خانگی خود صرفه جویی کنند. این خوب است و ما هم به عنوان یک مسلمان می دانیم باید اسراف نکرد اما درباره آن 94 درصد، حکومت اسلامی چه مبانیی را به طور کاربردی در نظر گرفته است؟»

وی در رابطه با سیاست های داخلی و به خصوص سیاست خارجی در حکومت اسلامی گفت: «این سوالات در حکومت دینی مطرح می شود که ما با ساختارهای کفرآمیز جهانی باید چه رفتاری داشته باشیم؟ و یا برای رابطه داشتن با دنیا باید چه چهارچوبی را برای خود در نظر بگیریم؟»

آقای شمسیان عضو شورای سردبیری روزنامه کیهان در خاتمه این نشست، گفت: «ساده ترین کار انتقاد است که همه ما انجام می دهیم اما مطالبات را باید از چه کسی و کجا بخواهیم؟ حکومت اسلامی مرجع همه اینها است. ما در حوزه نظریه اسلان، نظریه پردازی نکرده ایم. باید ببینیم مقام معظم رهبری –مد ظله العالی- چه معیارهایی را برای حاکمیت دینی مطرح می کنند. امام (ره) یک مانیفستی از این مسایل را در سخنان سال 67 خود گفتند و اکنون مقام معظم رهبری –مد ظله العالی- هر بار یک مقداری از آن را شرح و بیان می دهند که با باید با بصیرت به آن گوش فرا دهیم و در جهت عملی کردن این فرمایشات اقدام همه جانبه صورت بگیرد.»