کد مطلب: 24090 تعداد بازدید: ۵۹۹

اسفند؛ ماه عملیات های بزرگ و شهادت انسان های بزرگ

یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶

 

آخرین روزهای سال در حافظه بچه های جبهه و جنگ ، خاطره عملیات های بزرگو نیز شهادت انسان های بزرگ را زنده می کند.

 

از همین رو است که در تاریخ دفاع مقدس، اسفند ماه جایگاهی متفاوت دارد. ماهی که نظاره گر شهادت شماری از برجسته ترین سرداران نخبه این سرزمین است. پشت نام هرکدام از سردارانی که ماه اسفند را برای این ملت خاطره انگیز کرده اند دیایی از خاطره ها و حماسه ها نهفته است.

 

روزهای اسفند ماه یادآور شهادت، شهیدان مهدی و حمید باکری، ابراهیم حاج امینی، عباس کریمی، محمد ابراهیم همت، عبدالحسین برونسی، حسین خرازی و... است.

 

آخرین ماه سال شمسی در تقویم ایران اسلامی، برهه ای است که خاک گرم جنوب ایران و ارتفاعات سرد غرب شاهد وقوع عملیات های مهم و تاثیر گذاری بوده است و فرماندهان لشگرها و تیپ ها روزهای سختی را برای عقب راندن دشمن تجاوز گر پشت سر گذاشتند.

 

عملیات والفجر 9، عملیات نامنظم ظفر 6، عملیات کربلای 7، عملیات بدر، عملیات نامنظم ظفر 7، عملیات والفجر 10، عملیات خیبر، عملیات بیت المقدس 3 و عملیات امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بخشی از این عملیات ها هستند که همگی در اسفند ماه انجام شده است.

 

طبق اسناد آرشیو جنگ 13 درصد شهیدان دفاع مقدس در اسفند ماه به شهادت رسیدند. آری اسفند ماه، ماه شهیدان است. این روزها یادآور ایامی است که خدا چشمان زیبای حاج همت را برای خودش برداشت و آقا مهدی باکری هم در دریای بیکران عشق خدا بر سفینة النجاة سوار شد و به ساحل امن رسید.  ماه حاج همتی که هنوز هم از حسینیه اش در دوکوهه بوی خدا می آید؛ همان حاج همتی که 17 اسفند سالروز شهادتش است. برای اسفند ماه باید اسپند دود کرد چون 23 اسفند سالروز شهادت شهید برونسی است. همان شهیدی که خاک های نرم کوشک هم عاشقش شده بودند به خاطر عشق او به حضرت زهراء سلام الله علیها..

 

چه زیبا است وقتی خاطره زندگی الهی سرداران پاکباخته را در این ماه مرور می کنیم.فرماندهانی که در خاطره نسل امروز به الگوهای تکرار ناپذیر فداکاری و ایثار تبدیل شده اند و پشت نام هر یک دنیایی از خاطره ها و حماسه ها نهفته است.