کد مطلب: 24171 تعداد بازدید: ۱۶۴۵

راه دوستی و انس با دیگران

یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶

از جمله چیزهایی که دل و قلب آدمی به آنها انس می گیرد، سخن خوب گفتن، معامله نیکو کردن، یاری رساندن به دیگران و خوش رفتاری است. در برخی از روایات به اموری سفارش شده که تاثیر شگرفی در ایجاد انس و الفت مردم با یکدیگر دارد. برخی از این سفارش ها به این قرار است:

1- محبت ورزیدن: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «به مردم محبت و مهر بورز تا به تو محبت کنند.»

2- گشاده رویی: امام علی علیه السلام گشاده رویی را «دام دوستی» و «موجب انس دوستان» معرفی می کند.

3- سلام کردن: آغاز سخن با سلام، نوعی اظهار تمایل به ارتباط و انس با دیگران است. از پیامبر خدا صلوات الله علیه و آله و سلم نقل شده: آیا شما را به چیزی راهنمایی نکنم که اگر انجامش دهید، محبوب یکدیگر خواهید شد؟ سلام کردن میان خود را آشکار کنید.

4- مصافحه کردن: فشردن دست به هنگام دیدار، موجب رفع کینه ها و زمینه ساز زیاد شدن محبت است.

5- هدیه دادن: پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله هدیه دادن را موجب یادآوردن دوستی، تجدید برادری و زدودن کینه ها دانسته است.

6- احترام گذاشتن: در حدیثی از پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله و سلم روایت شده که می فرمایند سه چیز نشانه احترام است: ملاقات با روی گشاده و مهربان، جا دادن به دیگران در مجلس و صدا زدن دیگران به نامهایی که دوستشان دارند.

 

 

البته حالا که داریم به حرفهای خدا گوش میدیم و راه و رسم رفاقت و دوستی و از احادیث و آیات قرآن یاد می گیریم پس بهتره که رفاقت و دوستیمون رو هم در چهارچوب قوانین اسلام قرار بدیم و روابطی که خدا گفته حرامه؛ هرگز به سمتش نریم چون از عاقبتش خبر نداریم و قطعا آسیب های زیادی برامون داره که ان شاء الله بعدا مفصل در این باره صحبت می کنیم.

مطالب مربوط به «رفاقت و دوستی» رو هم بخون.. خیلی جالبه