کد مطلب: 24535 تعداد بازدید: ۵۵۸

دلیل دعا کردن برای امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف چیست؟

دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷

درباره تاثیر دعا از دو زاویه می توان نگاه کرد:

 

الف – تاثیر دعا درباره امام

 

ب- تاثیر دعا برای دعا کننده

 

از نگاه اول، دعا در سلامتی حضرت موثر است؛ زیرا آن حضرت به این سبب که انسان است و در همین عالم زندگی می کند، در معرض آفات و بلایا است و دعا می توان در دور کردن بلاها و مرض ها از وجود عزیزش موثر باشد؛ همانگونه که می تواند در بهبود بیماری اثر داشته باشد. این، با اراده خدا مبنی بر حیات و سلامیتی امام، منافاتی ندارد؛ زیرا اراده خدا از طریق اسباب اعمال میشود و دعا از مهمترین وسیله ها و سبب ها برای جریان اراه خدا  در زندگی است. البته برخی بر این باورند اراده الهی بر حفظ و  تعالی حضرت می باشد و چون امام با همین بدن مادی در عالم طبیعت زندگی می کند ممکن است دچار بیماری و کسالت شوند، از این رو دعا می تواند در بهبود حال امام موثر باشد همانگونه که می تواند در جلوگیری از بروز بیماری اثر داشته باشد.

 

از نگاه دوم؛ آثار دعا کردن فراوان است از جمله:

 

دعا کردن راهی است برای اینکه امام  عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف را یاد کنیم و به این وسیله، با آن عزیز ارتباط روحی و معنوی پیدا کنیم و این ارتباط، ثمرات  بسیاری برای رشد و کمال روحی ما دارد.

 

دعا کردن برای امام، یعنی آن وجود عزیز را بر بسیاری از موجودات و پدیده ها مقدم دانستن و وجود و نقش او را مدنظر قرار دادن. این موضوع سبب  زیاد شدن محبت آن عزیز در دلها و جان ها می گردد؛ زیرا ذکر محبوب، سبب فراوانی محبت نسبت به او است.

 

دعا کردن برای امام نوعی عرض ارادت و محبت نسبت به او است که قطعا از سوی آن منبع جود و کردم، بی پاسخ نخواهد ماند و دعا کننده را مورد لطف و عنایت خاص خود قرار خواهد داد.

 

با توجه به اینکه ایشان، واسطه فیض الهی در عالم هستی است، صلوات و صدقه به نیت او، خود نوعی وسیله برای کسب فیوضات بیشتر است.

 

 

 

 

 

 

منبع: آفتاب مهر – بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) – قم، چاپ اول پاییز 87