کد مطلب: 16647 تعداد بازدید: ۷۶۴

به مناسبت گرامی داشت دهه فجر

نشست «بصیرت دینی و سیاسی» با حضور آقای حسین شریعتمداری

دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۶:۰۴
حسین شریعتمداری؛ نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان هدف قرار دادن کانون اصلی قدرت و نقطه اتکاء حریف مقابل را یکی از تاکتیک های دشمن دانست و افزود:" کانون اصلی اقتدار ما و عامل همه این ماجراها نشستن اسلام ناب بر کرسی حاکمیت است."
مدرسه علمیه الغدیر خواهران تهران در روز یکشنبه 93/11/12 و همزمان با گرامیداشت آغاز ایام الله دهه فجر، نشستی با عنوان "بصیرت افزایی دینی و سیاسی"؛ با حضور آقای حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان و نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان برگزار نمود.
وی با تاکید بر این مساله که ما باید مختصات نقطه ای را که در آنجا ایستادده ایم را بدانیم زیرا بدون نقشه را احتمال گمراهی بسیار زیاد خواهد بود؛ به ترسیم تابلویی از شرایط کنونی جامعه پراخت.
شریعتمداری گفت:" ماجرا از جایی شروع شد که امام (ره)، اسلام ناب را همان ونه که در صدر اسلام بود عرضه کرد و اسلام بر کرسی حاکمیت نشست که اگر این چنین نمیشد نسخه شفا بخشی بود که پچیده نشده بود و قطعا اثر بخش هم نبود."
وی تعریف غرب را درباره جدایی دین از سیاست این گونه بیان کرد که :" جدایی دین از سیاست در واقع به این معنا است که دین به نفع سیاست خودکشی کند و این مفهوم را کسی به غیر از امام خمینی (ره) متوجه نشد."
اما مدیر مسول روزنامه کیهان در رابطه با این مساله که چرا درگیری ها شروع شد در ادامه ابراز داشت:" برای روشن شدن این مساله لازم است تا مقدماتی بیان شود. در ابتدا باید دانست که اسلام یک باور است و جای یک باور قلوب آدمها است. بنابراین برای عبور مرز نمی شناسد و به بیان دیگر مرزهایش فراتر از مرزهای جغرافیایی است."
وی افزود:" از سویی دیگر اسلام در ماهیت خود ظلم ستیز است و این اسلام وقتی بر کرسی حاکمیت می نشیند، در مرحله اول؛ نظام سلطه بین الملل در برابر آن قد عَلَم می کند، چون موجودیت و ماهیت آن با موجودیت اسلام ناب در تضاد است. در مرحله دوم، مظلومان و محرومان جهان به آن دلبسته و آن را پایگاه و پناهگاه خودشان می دانند."
وی با اعتقاد بر این نکته که درگیری با نظام سلطه یک درگیری عارضی نیست بلکه درگیری ماهوی است، خاطر نشان کرد:" این درگیری فقط در دو حالت پایان می پذیرد؛ یا ما دست از اسلام در کرسی حاکمیت برداریم و یا نظام سلطه دست از این خوی سلطه گری اش بردارد."
حسین شریعتمداری گفت:" این درگیری بر خلاف ظاهر خود؛ پس از جنگ تحمیلی و یا حتی بعد از پذیرش قطعنامه نیز به پایان نرسید. اشتباه آن بود که عده ای تصور می کردند جنگ فقط در عرصه نظامی است، در حالیکه جنگ پایان نیافت بلکه از یک میان به میدان دیگر منتقل شد و ما وارد فاز دیگری از جنگ شدیم و امروزه در این فاز هستیم."
نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان هدف قرار دادن کانون اصلی قدرت و نقطه اتکاء حریف مقابل را یکی از تاکتیک های دشمن دانست و افزود:" کانون اصلی اقتدار ما و عامل همه این ماجراها نشستن اسلام ناب بر کرسی حاکمیت است."
وی با اشاره به فتنه 88 گفت:" ماجرا اساسا براندازی بود. در این شرایط نباید به تابلوها اعتنا کرد بلکه باید به شناسنامه ها مراجعه نمود. هرگاه دیدید چندین جریان که ظاهرا با هم اختلاف دارند در شرایطی با یکدیگر ائتلاف کردند، نباید به تابلوی این ائتلاف توجه کرد بلکه باید هدف را دید و برای این کار باید مواضع جرریاناتی را که در این ائتلاف قرار دارند را برسی نمود."
 شریعتمداری هدف اصلی در فتنه سال 88 را نظام اسلامی و ولایت مطلقه فقیه دانست.
وی در بیان راهکاهای کاربردی در این هجمه جنگ نرم ابراز داشت:" اولین قدم این است که باور کنیم در حال جنگ هستیم. دشمن نخوابیده پس ما هم نباید بخوابیم. چنین انسانی نوع برخوردها و واکنش هایش با حالت عادی متفاوت است."
شریعتمداری با بیان یکی از استراتژی های دشمن در این عرصه گفت:" همه انسان ها آن گونه  رفتار می کنند که فکر می کنند و این یک قاعده است بنابر این اگر کسانی بتوانند افکار عمومی را مدیریت کنند به طور طبیعی می توانند رفتار عمومی را کنترل کنند و این مبنای جنگ نرم است. در این حالت حریف می داند اگر این بینش را تغییر دهد به طور قطع منش را هم تغییر خواهد داد."
وی افزود:" این یکی از شگردهای بسار تداول در عرصه جنگ نرم است که بر مبنای این نظریه که معروف به جنگ نرم است؛ هرگاه آدمها در یک جامعه احساس کنند که نظرشان با نظر اکثریت در تعارض است، ترجیح می دهند تا نظر خودشان را مطرح نکنند."
وی راهکار مقابله با این تاکتیک ها را برافراشته نگه داشتن پرچم حزب الله در همه شرایط و همچنین افزودن بصیرت سیاسی و دینی دانست و خاطر نشان کرد که این گونه می توان با تحریفاتی هم که دشمن وارد دین می کند نیز مقابله نمود."
در خاتمه آقای حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان و نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان، به تعدادی از سوالات طلاب در این زمینه پاسخ داد.