کد مطلب: 17627 تعداد بازدید: ۱۳۲۷

تبلیغات اینترنت رایگان و آسیب های اجتماعی جوانان

دوشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۳:۳۱
چرا سن نوجوانی؟ چرا فضای مجازی؟ چرا اینترنت پرسرعت رایگان؟ آیا به بحران هویتی و جنسی نوجوانان اندیشیده اید؟ آیا فضای باز اینترنتی را از خطر هک شدن و یا تزریق سموم ذهنی در قالب های صو تی و تصویری پاک و امن میدانیم؟! راه کار چیست؟!
رایتل به افرادی که در فروردین 94 پا به سن 18 هیجده سالگی گذاشته اند . هدیه میدهد !! هدیه ی این شرکت به متقاضیان . یک سیمکارت اعتباری ایرانسل به همراه شیش 6 ماه خدمات رایگان میباشد . که این خبر حقیقی و ثبت نام بصورت انلاین و تحویل به موقع است و این شرکت نیاز افراد 18 سال را وجود یک سیمکارت با اینرنت پر سرعت میداند . شما نیز اگر از این شرایط بدور هستید . میتوانید اسم دوستان و همکاران خود را نام نویسی کرده و برای دوستان خود سیمکارت رایتل رایکان دریافت کنید . برای ثبت نام نیاز به تمام مدارک بوده و افراد متفرقه نمیتوانند از این هدایا بهره مند شوتد . شرایط دقیق و چند نکته ی مهم برای ثبت نام و ادرس ثبت نام در ادامه مطلب برای شما اماده شده و شما نیز همین اکنون از این هدایا بهرمند شوید!!
 
این چیزی که خواندید یکی از هزاران تبلیغاتی است که برای پیوستن جوانان و نوجوانان به فضای مجازی و استفاده از امکانات اینترنتی گوشی های هوشمند و... انجام می پذیرد. به طور کلی استفاده از این امکانات مستلزم ضرر نیست اما بدون آگاهی از شرایط و مقضیات محیط های مجازی؛  درصد امنیت اطلاعات استفاده کنندگان از این فضا ها به شدت پایین خواهد آمد.
 
و این که چرا نوجوانان؟! چرا آغاز سن 18 سالگی؟! و چرا..؟! شاید بد نباشد کمی با خصوصیات و بحران های این دوران آشنا شویم.. تا خودمان قضاوت کنیم آیا ورود یک نوجوان با این بحران های هویتی  رو به رویش؛ به فضایی که از آن تعبیر به دنیای شیشه ای شده و او  هیچ اطلاعاتی از مسایلی که ممکن است با آن رو به رو شود؛ ندارد والبته هم همه گونه مطالبی در آن یافت می شود؛ به جاست یا نه؟!
 

برخي از بحران هايي که جوان با آن در چالش است، عبارتند از :

بحران شخصيت يا هويت

بحران هويت يا کيستي شناختي عمده ترين بحران جوان محسوب مي شود. شخصيت جوان شخصيت ثابت يا پايدار نيست و از اين رو همواره در معرض تزلزل است . انسان درکودکي، تنها مايه هاي شخصيتي را داراست ولي تشخص يافته نيست. در کهن روزي شخصيت او شکل پذيرفته و پابرجاست و عملکرد و رفتار او نشانگر شخصيت يا ناشي از شخصيت اوست. اما در فاصله ي اين دوره ، شخصيت انسان در حال شکل گيري است. يعني جواني مرحله ي شکل پذيري شخصيت آدمي است. حديث مشهور مي گويد «قلب جوان چون سرزمين مساعدي است که پذيرنده ي هر بذري است»
همين حالت پذيرش ، نشان از عدم شکل گيري شخصيت مي باشد و مهم آن که در همين دوره ، شکل گيري شخصيت صورت مي پذيرد. پس دوره ي جواني دوره ي انتقال از عدم تشخص به سوي شخصيت يافتن است و دوره ي انتقال ، دوره ي بحران هاست . عوامل مختلفي همانند :
-عوامل موروثي
-عوامل محيطي
-عوامل تربيتي و تلقي هاي فرهنگي
-ارزش هاي جمعي و هنجارهاي جاري
-شرايط خانوادگي
-و الگوهاي پيرامون و روحيه ي سرمشق پذيري
شخصيت جوان را شکل مي دهند. بازشناسي هر يک از عوامل ياد شده و شناخت ميزان تأثير و کارآيي و ظرفيت هرکدام در تکوين شخصيت و مواجهه منطقي با جنبه هاي منفي هر يک از عوامل پيش گفته مي تواند به شکل پذيري بهتر شخصيت جوان منجر گردد.

بحران روابط اجتماعي

اين بحران به ترديدها و تشکيک هاي جوان در تعاملات اجتماعي اشاره دارد. تلاش براي يافتن گروه همگون، آرمان گرايي جوان در دوست يابي و حتي عزلت وگوشه گيري از جمع و اموري از اين دست بحران روابط اجتماعي جوان را گزارش مي دهد.

بحران خانواده

احساس طرد از سوي خانواده ، تعارض بين خواست جوان و خواست خانواده ، گريز از خانه وخيابان گردي ، آروزي زندگي در خانواده ي متفاوت، پرخاش هاي مداوم جنسيت مختلف يک خانواده با همديگر ونشانه هايي از اين نوع، رگه هايي از بحران خانواده را نمايان مي سازد.

بحران جنسي

جوان به دليل نيازهاي ويژه يي دوران جواني و غريزه ي خدادادي که در او وجود دارد، در اين زمينه نيز دچار بحران مي گردد. حل قطعي و نهايي اين بحران، تنها با در آويختن به برخي موعظه ها ، مناسک و سوق دادن جوان از کشش زميني به جاذبه هاي آسماني امکان پذير نيست، درک موقعيت جوان و سپس نوعي فرهنگ سازي براي گذر از اين بحران و تجيه واقع گرايانه و نه مصلحت جويانه و نيز در صورت امکان تمهيد مقدماتي براي بهکام بودن مشروع او مي تواند به عنوان راهکاري براي حل بحران ياد شده قلمداد گردد.

بحران کار

اين بحران در کشورهايي که جوانان اکثريت جمعيت آن را تشکيل مي دهند، مشهودتر است. خاصه در کشورهايي که از يک سو جوان به مدارج عالي تحصيلي مي رسد و از سوي ديگر به دليل عدم هماهنگي دانش و صنعت و ناهمگوني نهاد آموزش و نهاد کار، کاري مناسب شأن و تحصيلات خويش نمي يابد.

راهکارهاي ارتباط با جوان

به دليل ويژگي هاي جوان و بحران هايي که او با آن مواجه است، ارتباط با جوان امري چندان ساده و آسان نيست . منظور از ارتباط سخن گفتن با او يا شنيدن سخن او نيست ؛ زيرا سخن گفتن هميشه نشانه ي ايجاد ارتباط نيست و چه بسا ارتباط يکسويه پديد آورد. به همين دليل مراد ما از ارتباط، ارتباط بين الطرفيني ، مداوم ، تأثير گذار و نتيجه بخش است که بدون شناخت دنياي جوان امکان ناپذير است. از همين رو در بخش نخست اين نوشته به خلقيات و بحران هاي جوان پرداخته شد تا با آشنايي کامل از روحيات، علائق و انگيزه ها و نيازهاي جوان به ارتباط با او همت گماشته شود.

 

شاید در خاتمه بد نباشد تا نگاهی به تحقیقات و آمارها بیاندازیم.

افراد تازه بالغ شده؛ آسیب‌پذیرترین افراد در شبکه‌های ضداجتماعی

روح‌الله مؤمن‌نسب، پژوهشگر فضای مجازی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا از خراسان رضوی، گفت: آسیب‌پذیرترین افراد در شبکه‌های ضداجتماعی، افرادی هستند که به سن بلوغ وارد شده‌اند و مورد توجه بیشتر هستند و از طرفی به توجه بیشتری هم نیاز دارند و از همین ناحیه نیز ممکن است در خطر ابتلا به آسیب‌های حاد روانی قرار گیرند.

وی با اشاره به آلودگی موجود در فضای مجازی، بیان کرد: بر اساس آمارهای بین‌المللی ۹۰ درصد کودکان و نوجوانان ۱۶-۸ ساله در جهان به‌ دور از چشم والدین، به سراغ پخش زنده فیلم‌های غیراخلاقی می‌روند و با دیدن تصاویر مستهجن در فضای‌ مجازی دچار استرس می‌شوند که مبادا اطرافیان و به‌خصوص والدین متوجه اشتباه آنان شوند.

مؤمن‌نسب عنوان کرد: محیط آلوده شبکه‌های ضداجتماعی، زمینه ارتباط جنسی آنلاین را فراهم می‌کند که این امر به‌جز گرفتاری در تنوع‌طلبی جنسی و احساسی و عارضه‌ای مانند خودارضایی منفعتی نخواهد داشت که این افراد باید مدام با استرس شدید حاصل از ترس لو رفتن روابط، زندگی کنند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۸۴ درصد کاربران اینترنت و شبکه‌های ضداجتماعی در ایران، یعنی ۳۳ میلیون و ۶۳۹ هزارو ۲۹۹ نفر عملاً با استرس زندگی ناشی از حواشی فضای‌مجازی آمریکایی زندگی می‌کنند، ابراز کرد: موارد استرس‌زا در میان زوج‌های جوان نیز فراوان مشاهده می‌شود که به‌مرورزمان باعث ایجاد اختلاف، شکاف و حتی طلاق و جدایی بین زوجین خواهد شد.

اعتیاد به شبکه‌های ضداجتماعی در بستر اینترنت؛ خطرناک‌تر از اعتیاد به مواد مخدر

این پژوهشگر فضای مجازی تأکید کرد: نتایج پژوهش‌های مختلف در سراسر جهان نشان می‌دهد، اعتیاد به شبکه‌های ضداجتماعی در بستر اینترنت از اعتیاد به مواد مخدر بیشتر و خطرناک‌تر است، به‌نحوی‌ که افراد را دچار عوارض فراوان روحی و جسمی می‌کند زیرا فرد زمانی که در محیط شبکه‌های ضداجتماعی است مدام در معرض محرک‌های تنش‌زای روانی قرار دارد.

وی با بیان اینکه تفاوت چندانی بین شبکه‌های ضداجتماعی و رسانه‌های تعاملی وجود ندارد، افزود: وقتی فرد از محیط این شبکه‌ها فاصله می‌گیرد نیز استرس‌های فراوانی چون احتمال وجود پیام‌های خوانده‌نشده، مخاطب قرارگرفته شدن توسط دوستان و یا احتمال لو رفتن پیام‌های مخفی، ارتباطات، مشاهدات ناهنجار و … آرامش روانی او را تهدید می‌کند.

مؤمن‌نسب گفت: مطالعات داخلی و خارجی بر روی کاربران، نشان می‌دهد که افراد در مدت کوتاهی پس از استفاده از شبکه‌های اجتماعی به چرخهٔ تنهایی، نارضایتی و افسردگی می‌افتند و به ابتلائاتی مثل بحران هویت، حسادت، عذاب وجدان و تجربه طرد شدن، افت سطح آموزش و … دچار خواهند شد.

کاهش ارتباطات واقعی از عوارض استفاده از شبکه‌های اجتماعی

وی ادامه داد: کاهش ارتباطات واقعی و تسلط بر مهارت‌های کلامی و خواندن و نوشتن، اتلاف وقت و نهایتاً از دست رفتن تعادل روانی از عوارض استفاده بیش از حد از شبکه‌های مجازی است، همچنین رفتارهای تند مانند خشم و خشونت از عوارض محرک‌های تنش‌زای پیرامون شبکه‌های ضداجتماعی عموماً آمریکایی به شمار می‌رود.

این پژوهشگر فضای مجازی، برای ارائه راهکار جهت مقابله با عوارض فضاهای مجازی و شبکه های ضد اجتماعی، عنوان کرد: تا زمانی که منافع وزارت ارتباطات، شرکت‌ها و اپراتوری ها و افرادی در داخل و خارج کشورمان با به خطرافتادن سلامت روانی مردم گره خورده است، به‌سختی می‌توان آسیب‌های ناشی از این‌گونه فضاها را برطرف کرد.

وی ابراز کرد: در شبکه‌های ضداجتماعی موجود، فعالیت و اعتیاد کاربران برای عده‌ای توجیه اقتصادی دارد، درنتیجه برخی شرکت‌های تولیدکننده و کنترل‌کننده و سرویس دهنده به این نرم‌افزارها با طمع درآمد بیشتر، تمایل مفرطی به معتادکردن مردم به استفاده از شبکه‌های ضداجتماعی دارند که این مانع بزرگ باید شکسته شود.

طراحی شبکه‌ اجتماعی سلامت‌بخش و خانواده‌پسند

مؤمن‌‎نسب افزود: لازم است، دلسوزان و متخصصان علوم مذهبی، اجتماعی و روانشناسان دست‌ به‌کار شوند و مدل مفهومی شبکه‌ اجتماعی سلامت‌بخش و خانواده‌پسند را طراحی کنند تا از آسیب‌های فراوان این شبکه‌های ضداجتماعی که در غرب هم منشأ خسارات فراوان هستند، جلوگیری شود.

اما باید توجه داشت که ما هر روز از میدان مین گناه و کارونی از عوارض، عبور می‌کنیم پس باید مراقب باشیم و بصیرتمان را بالا ببریم، که ترکش نخوریم. پس، ای بانو! ای مرد! اینجا کمی بیشتر مراقب خودت و خوبی‌هایت باش/.