کد مطلب: 19260 تعداد بازدید: ۱۲۲۱

حاشیه ای بر نخستین کنگره بین المللی سبطی نبی

یکشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۵۷:۲۹
خوب است بدانیم در چه شرایطی نرمش قهرمانانه معنا پیدا میکند.. !!
باسمه تعالی
 
 
جناب حجة الاسلام و المسلمین روحانی بار دیگر در نخستین کنگره بین المللی سبط النبی، امام حسن مجتبی (علیه السلام)؛ بیاناتی افاضه فرمودند که جای بسی تدبر و تامل است!
ایشان - بنابر نقل قول خودشان - با مورد خطاب قرار دادن گروهی کوته بین و تنگ نظر؛ ابراز داشتند که راه صلح، راه امامی است که پشت پرده را خوب می بیند و ما امروز باید با توجه به خشونتی که به اسم اسلام در حال گسترش است؛ راه اعتدال و میانه روی  در پیش گرفته و پرچم صلح حسنی را در جهان به اهتزار در آوریم.
آری حق با ایشان است. امروز باید وحدت بین مسلمانان هر چه بیشتر مستحکم گردد تا ریشه مستبدان و مستکبران استعمارگر دنیا؛ با آفتاب حق این اتحاد، خشکیده و از بین برود. اما باید این را هم بدانیم و به یاد داشته باشیم که بنابر قول رئیس جمهور محترم؛ ما نیازمندیم تا زندگانی ائمه اطهار (علیهم السلام) را بازخوانی کنیم و درس تدبیر بگیریم.
و از یاد نبریم که صلح امام حسن (علیه السلام) نرمش قهرمانانه بود اما در برابر چه کسی؟!
امام (علیه السلام) که رهبر امت آن روز بود و اوج بی یاوری و به اجبار با نوشیدن جام زهری که برخی از سست عنصران امتش به دست او دادند، مجبور به صلح با کسی شد که ادعا و تظاهر به دینداری می کرد و با همین ظاهر ریاکارانه خود؛ اقدام به عوام فریبی کرد و یکی یکی، بااصطلاح یاران امام حسن (علیه السلام) را متقاعد نموده و از اطراف ایشان دور ساخت.
در چنین شرایطی هملان گونه که امام حسن (علیه السلام) خود فرمودند؛‌به اجبار و اکراه تن به این صلح نامه دادند که اگر یارانی داشتند به طور قطع گزینه نظامی را در برابر معاویه و سپاهیانش انتخاب می نمودند.
آری این چنین شد که امام حسن (علیه السلام) مجبور به چنین نرمشی قهرمانانه شد و البته این چیزی نبود که تازگی داشته باشدبلکه در زمان پدر بزرگوار ایشان؛ امام علی (علیه السلام) رخ داده که ایشان در تمام آن مدت استخوان در گلو و خار در چشم؛ صبر نمود.
اگر به قبل از آن هم نگاهی بیاندازیم - همان گونه که رئیس جمهور محترم نیز بدان اشاره فرمودند - در صلح حدیبیه هم این امر تکرار شد و پیامبر (صلوات الله علیه) مجبور به امضای صلح نامه گردید و بعد در تاریخ می خوانیم که سرانجام اعتماد برخی  یاران رسول الله (ص) به وعده های دشمن - اگر چه با پرچم صلح هم بیاید - چه خواهد شد!
حاصل آنکه؛
مبادا چیزی که امروز در عرصه سیاست خارجی بر کشور و رهبر ما می گذرد همانی باشد که در زمان جنگ تحمیلی بر رهبر عزیزمان امام خمینی (ره) گذشتو ایشان مجبور به....!
آری خوب است که بدانیم؛ چه بسا اسلام بیشترین ضربه را از جایی خورده است که برخی  به غلط پنداشته اند که می شود با گرگ صفتان تاریخ، راه دوستی و اعتدال در پیش گرفت!!
 

والسلام