کد مطلب: 46249 تعداد بازدید: ۶۲۴

مدرسه علمیه الغدیر

«خانه ملت» و اصول سیاست شهید مدرس

دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۵:۵۸
آنچه بر سیاست امروز دولت و مجلس می گذرد...

مقام معظم رهبری می فرمایند: «تا زمانیکه اسلام در بین این ملت وجود دارد، استعمار نمی تواند کاری بکند..» با توجه به این سخن، میتوان گفت که قطعا «خانه ملت» که اصلی ترین مکان تصویب ها و تصمیم ها برای نظام مردم و نظام جمهوری اسلامی است، مهمترین مرکز برای مقابله با استعمار و عدم نفوذ آن در برنامه نهادهای اجرایی جامعه است. برنامه هایی که باید بر مبنای فرهنگ دینی جامعه و اصول اساسی اسلام تدوین و اجرایی شود. اگر جریان استعمار بتواند در این بخش کمترین حق سلطه ای داشته باشد؛ قطعا عواقب شوم آن همچون موجی گسترده تمام مردم و جامعه را در برخواهد گرفت و مهمترین بخش ها یعنی قدرت استقلال اقتصادی، فرهنگی و نظامی جامعه را فلج خواهد کرد.

با توجه به شرایط کنونی جامعه شاید بهتر باشد کمی از رفتار سیاسی شهید مدرس را با هم مرور کنیم.. کسی که سیاست را رنگ دیانت زد تا سیاست جامعه اسلامی از پلیدی های سیاست زدگی در جامعه غربی به دور باشد.. قطعا برای رسیدن به عزت و اقتدار ملی؛ این گونه رفتار باید الگوی سیاستمداران ما و نمایندگان مردم در «خانه ملت» باشد..

 

قناعت و کرامت

یکی از بزرگترین ویژگیهای شهید مدرس، ساده زیستی او بود؛ چیزی که کمتر در افرادی همچون او که به مقام برجسته ای رسیدند، پیدا می شود. زندگانی این عالم ربانی سراسر درس و پند و آموزش و شیوه زیستن و ستیز با ستم، ناحقی و نادانی است. او از آغاز تا پایان عمر با برکتش دست از ساده زیستی برنداشت و همین عامل، او را در مبارزه مستمرش با استبداد و استعمار موفق می ساخت؛ چرا که قید و بندهای مادی مانع وارستگی روح انسان می شود و آنگاه که روح در محاصره عوامل بازدارنده رشد و تعالی قرار گیرد وارستگی و آزادی بی معنا خواهد شد.

شهید مدرس: «... باید جان انسان از هرگونه قید و بندی آزاد باشد تا مراتب انسانیت و آزادگی خویش را حفظ نماید.... اگر به افراط در خورد و خواب عادت نکرده باشد و تنور شکم را دم به دم نتافته باشد، در برابر زور تسلیم نمیشود و در برابر زر و مال دنیا اسیر وسوسه نمی گردد.»

منشاء سیاست؛ دیانت است. انسان با چنین تفکری می تواند عزت جوامع مسلمین را حفظ کند.

 

شجاعت معنوی

از نظر اسلام سرچشمه قدرت روحی و معنوی برای انسان..؛ توجه قلب انسان به ساحت قدس پروردگار است. انسانی که اینگونه در امور زندگی و جهت گیری های اجتماعی ثابت قدم است..؛ زیر بار زور نمی رود، حق را طالب است و برای آن جد و جهد نشان می دهد.

باتلاق استعمار

از نظر شهید مدرس، روابطی که ایران با کشورهای خارجی ایجاد می کند باید در حد برخوردهای عادی بین المللی و روابط حسنه باشد و در هیچکدام از مسایل سیاسی؛ ایران، تابع، محکوم و یا مطیع آنان نباشد. این آزادی منجر می شود تا کشور به خود متکی شده و اعتماد به نفس در افراد افزایش یابد. با این تفکر؛ جامعه به توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خواهد رسید.

 اما در رابطه با توافقاتی که یک روزه به تصویب می رسد مانند «برجام» و مردم از جزئیات آن بی خبر می مانند و یا برخی قراردادهایی که مخفیانه امضا میشود مانند «سند 2030»..!!!  

شهید مدرس در رابطه با تصویب یک روزه قرارداد نحس 1919 توسط وثوق الدوله می گوید: «یک قرار داد منحوسی بدون اطلاع احدی منتشر شده. مردم کمال غفلت را داشتند که این قرار داد منحوس چیست الا افراد نادری...!!»

از نظر شهید مدرس قراردادهایی که استقلال مالی و نظامی کشور را از بین می برد، جزو قراردادهای منحوسی است که باید در مقابل آن ایستاد. این قراردادها با روح آزادی و استقلال مردم ایران منافات دارد و استعمار را بر کشور مسلط می کند.

شهید مدرس درباره قرارداد ننگین 1919 می گوید: «روح این قرارداد استقلال مالی و نظامی را از بین می برد.. می گویند این قرارداد کجایش بد است؟!.. آن چیزی که در این قرارداد بد است همان ماده اولش است.... »

در این راستا باید دولتمردان ما حواسشان باشد که مبادا فریب چهره بزک کرده دشمن را بخورند و با وجود نقض عهد آشکار او در تعهداتش (برجام) سعی در توجیه رفتار خصمانه او داشته باشند.  بصیرت شرط لازم یک سیاستمدار انقلابی است. آنان که ادعای اطاعت از رهبری دارند؛ باید بدانند که ایشان بارها طرف مقابل تعهدات ایران در مساله برجام را؛ غیر قابل اعتماد دانستند.

این نوشتار تنها چند خطی بود بر مروری برخی از اصول مهم سیاست برای یک سیاست مقتدرانه و عزتمندانه؛ باشد که مطالعه تاریخ سیاسی ایران و التزام به مبانی اصیل اسلام جزو اساسی ترین خط مشی نمایندگان منتخب مردم باشد تا تحقق عزت و اقتدار ملی را شاهد باشیم.. 

 

منابع:

شهید مدرس؛ نوشته : غلامرضا گلی زواره

اندیشه سیاسی شهید مدرس، نوشته: رضا عیسی نیا