کد مطلب: 46988 تعداد بازدید: ۶۷۵

مدرسه علمیه الغدیر

غدیر؛ روشن ترین روز خدا

سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۵:۱۳
روز غدیر بر اساس خطبه حضرت امیر المومنین علیه السلام چه روزی است؟

غدیر نقطه ثقل تاریخ بشری است. نقطه عطف حیات انسان است. غدیر روزی است که بزرگترین نعمت خداوند به بشریت ارزانی شد.

در این روز به فرموده قرآن، دین برای اهل اسلام کامل شد و کافران از شکستن حصار ایمان نا امید گردیدند. از این رو غدیر به راستی بزرگترین روز عید برای بشریت است.

غدیر تنها میزان و معیاری است که جامعه بشری برای رسیدن به آسایش و آرامش ماندگار، باید به آن بگراید؛ در غیر این صورت هرگز روی رستگاری را نخواهد دید.

 

غدیر...

روز عید بزرگ

«إن الله تعالی جمع لکم معشر المومنین فی هذا الیوم عیدین عظیمین کبیرین»

 

چون روز غدیر در هنگام ایراد خطبه مصادف با روز جمعه بوده حضرت به همین دلیل تعبیر به «عیدین» کرده و هر دو را به عظمت و بزرگی یاد کرده است.

در عید بودن روز غدیر روایات متعددی از پیامبر صلوات الله علیه و آله و امامان شیعه علیهم السلام، به ما رسیده است، از جمله روایتی از پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله می خوانیم که فرمود:

«یوم غدیر خم، افضل اعیاد امتی»؛ «روز غدیر روز عید و شادمانی و سرور است.» - (بحار الانوار، ج97، ص110) و در جای دیگری می فرماید: «غدیر اشرف و اعظم اعیاد است.» - (وسایل الشیعه، کتاب الصوم)

 

غدیر؛ روز بزرگ، روز گشایش، روز تکامل

«ان هذا یوم عظیم الشان،فیه وقع الفرج، ورفعت الدرج و وضحت الحجج»

 

این روز ظرف ظهور اراده الهی و زمان ابلاغ پیام الهی و آثار مترتب بر آن است. روزی که گشایش و فرج حاصل شد، چرا که نگرانی امت اسلام نسبت به زمان پس از پیامبر را برطرف کرد و به آنها امید بخشید. روزی که نردبان تکامل افراشته شد و با طرح مسئله امامت و معرفی امام، دین به کمال لازم خود رسید.

 

روز پرده برداری از مقام امامت

«هذا یوم الایضاح و الافصاح عن المقام الصراح»

 

مقام صراح یعنی جایگاه پاکی و پیراستگی و منظور از آن مقام عصمت و امامت است که در روز غدیر از آن پرده برداری شد و امام برای همگان مشخص شد تا دیگر بهانه ای برای منافقان و دو رویان نباشد که پیامبر صلوات الله علیه و آله و سلم به صراحت کسی را معرفی نکرده است.

 

روز کامل شدن دین

«یوم العهد المعهود»

 

روز پیمان بسته شده است، پیمانی که پیامبر صلوات الله علیه و آله و سلم پس از گرفتن اقرار و اعتراف از مردم مبنی بر اینکه پیامبر حتی از خود مردم نسبت به خودشان بر آن ها اختیار و حق دارد، یاد آور شد که «من کنت مولاه فهذا علی مولاه»

 

روز شهود و حضور

«یوم الشاهد و المشهود»

 

این تعبیری است که قرآن درباره قیامت بکار برده است. به این معنا که شاهد، پیامبر و مشهود، قیامت است. شاهد انسان ها و مشهود اعمال آن ها است. بکار بردن این تعابیر درباره روز غدیر مفید این معنا است که پیامبر صلوات الله علیه و آله شاهد و علی مشهود است.

پیامبر صلوات الله علیه و آله شهادت به ولایت علی علیه السلام داد و انسان و فرشتگان بر این امر گواهی دادند.

 

روز نمایش قرار ها و دورویی ها

«یوم تبیان العقود عن النفاق و الجحود»

 

روزی که حق،  از جریان نفاق مشخص شد. روزی که باعث شد حامیان واقعی از مدعیان دروغین جدا شوند، آنان که حقایق را آگاهانه انکار کردند و نفاق خود را در عمل آشکار ساختند.

 

روز بیان حقایق

«و یوم البیان عن الحقیق الایمان»

 

روزی که خط ایمان را از دیگر خطوط جدا کرد. کسانی که تا آن روز ادعای ایمان به خدا و اطاعت از پیامبر صلوات الله علیه و آله را داشتند، در آن روز درونشان آشکار شد. در آن روز همه دانستند که اگر واقعا معتقد به اطیعوا الله و اطیعوا الرسول هستند، باید از اوامر خدا و پیامبر و از جمله ولی امر علی بن ابیطالب علیه السلام که مصداق بارز و اتم، اطاعت از خدا و رسول است نیز پیروی کنند. اینجا بود که با نصب علی علیه السلام و نقش بر آب شدن نقشه ها و بر باد رفتن خواب و خیال ها حقایق را انکار کردند.

 

روز رانده شدن شیطان

«یوم الدحر الشیطان»

 

با واقعه غدیر وسوسه ها و توطئه ها و نقشه ها، نقش بر آب شد. شیطان نیز مانند کفار مایوس شد. از این رو در حدیثی  از امام رضا علیه السلام می خوانیم: «یوم مرغمة الشیطان»؛ شیطان در این روز رانده شد.

 

روز برهان

«یوم البرهان»

 

روز غدیر دلیل حقانیت اهل ولایت و رهروان امام و ولی الله الاعظم می باشد. دلیل و برهانی که تاریخ گواه آن است.

 

روز داوری

«هذا یوم الفصل الذی کنتم  به توعدون»

 

روز غدیر روز جدایی حق از باطل است. در حقیقت امام با این عبارت غدیر را تشبیه به قیامت نموده اند. «هذا یوم الفصل الذی کنتم به تکذبون» - صافات/آیه2 در این تشبیه دو نکته وجود دارد: اول اینکه همانطور که در روز قیامت حق از باطل جدا می شود؛ اهل حقیقت و ایمان روانه بهشت می شوند و گروه باطل به سوی دوزخ می روند، روز غدیر نیز فرقه نجات یافته، مومنان به ولایت هستند و آنان که از حق و ولایت اعراض کرده اند، دوزخی میشوند.

دوم، کفار و مشرکان انتظار وقوع قیامت را ندارند و می پندارند که واقعیت ندارد، دشمنان ولایت نیز انتظار چنین روزی را نداشتند و می پنداشتند که خدا وصی و جانشینی برای پیامبر صلوات الله علیه تعیین و منصوب نمی کند.

 

روز فرشتگان

«هذا یوم الحلاء الاعلی الذی انتم عنه معرضون»

 

غدیر روز فرشتگان والا مقام در عالم بالاست در حالی که شما از آن چشم می پوشانید! طبق روایت امام رضا علیه السلام «ان یوم الغدیر فی السماء اشهر منه فی الارض»؛ روز غدیر، در آسمان شهرتی بیش از زمین دارد. - مسند الام الرضا – ج2

 

روز رهنمون

«هذا یوم الارشاد»

 

غدیر روزی است که خداوند به وسیله پیامبر صلوات الله علیه و آله مردم را به مسیر آینده شان راهنمایی کرد. حقایق را گفت، ولی امر را معرفی کردو راه ولایت و مسیر عداوت را مشخص کرد.

 

روز آزمون

«یوم محنة العباد»

 

محنت به معنای آزمون است؛ روز غدیر روز آزمایش بندگان بود. روزی که خداوند ولی و پذیرش ولایت او را، وسیله آزمودن انسان ها قرار داد. هر که آن را پذیرفت و بدان پایبند بود، سرافراز از بوته آزمایش درآمد.

 

روز پیشاهنگان

«یوم الدلیل علی الرواد»

 

«رواد» جمع «راید» به معنای پیش قراول است. چون علی علیه السلام از پیشاهنگان اسلام و ایمان بوده می گوید؛ روز غدیر که روز ولایت و معرفی ولی است، دلیلی بر شناخت پیشگامان و پیشاهنگان. آری او پیشگام در ایمان به رسالت و پیشاهنگ در امامت و صدر ائمه طاهرین است.

 

روز هویدا شدن نهان ها

«هذا یوم ابدی الخفایا الصدور و مضمران الامور»

 

در این بخش دو احتمال وجود دارد:

الف : گوشزد کردن مجدد جریان نفاق و دورویی

ب: اسرار و رازی که بین خدا و رسولش بود آشکار گشت؛ «بلغ ما انزل الیک من ربک»

 

روز شناسایی خاصان

«هذا یوم النصوص علی اهل الخصوص»

 

پیامبر مکرم اسلام از آغاز بعثت تا حجة البلاغ، بارها با اشاره و کنایه به معرفی علی علیه السلام پرداخته بود، اما در جریان غدیر بدون هیچ پرده پوشی و با صراحت تمام به معرفی علی علیه السلام به عنوان ولی امر مسلمین پرداخت. روی این اساس حضرت فرمود: «غدیر روز تنصیص است. روز معرفی با سخن صریح است.»

 

روز اوصیاء و انبیاء

«هذا یوم الشیث، هذا یوم ادریس، هذا یوم یوشع، هذا یوم شمعون»

 

شیث به حساب تاریخ وصی حضرت آدم بوده و یوشع نیز جانشین حضرت موسی و شمعون نیز جانشین حضرت عیسی علیه السلام بوده است. – وسایل الشیعه/ کتاب الصوم

گویا روز غدیر یادآور نقاط حساس در نبوت و وصایت است که بسیاری از انبیاء از جمله پیامبر اسلام صلواتالله علیه و آله در آن تعیین جانشین کرده اند.

 

روز آسایش و آسودگی

«هذا یوم الامن و المامون»

 

قبل از واقعه غدیر، نگرانی هایی نسبت به آینده اسلام وجود داشت. حتی پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله نیز نگران آینده امت بوده. اما پس از جریان غدیر این نگرانی به سرور و شادمانی مبدل شد و پیامبر فرمود: «الله اکبر  علی اکمال الدین و اتمام النعمه و رضی الرب برسالتی و الولایه من بعدی..»؛ «نعمت تمام و خداوند راضی به رسالتم  و و لایت بعد از من شد..» - الغدیر/ ج1

 

روز گنج پنهان

«هذا یوم اظهار المصون من المکنون»

 

غدیر روزی است که، آنچه در نهان نگهداری می شد آشکار گردید و این همان امر مهم ولایت است.

 

روز آشکار شدن رازها

«هذا یوم ابلاء السرائر»

 

تشبیه روز غدیر به روز قیامت – یوم تبلی السرائر / طارق.9- می تواند بیانگر این نکته باشد که آن گونه که روز قیامت اعلان نهایی پایان دوره ای از حیات و آغاز حیاتی دیگر است، غدیر نیز به نوبه خود اعلان پایان دوره ای از هدایت و ارشاد (به صورت نبوت) و آغاز دوره ای دیگر (در شکل امامت) است و ویژگی جاودانگی دین را تضمین می کند.