کد مطلب: 57540 تعداد بازدید: ۳۶۹

مدرسه علمیه الغدیر

قرآن و بیان لزوم برائت از دشمنان

دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳:۰۱
می گویند که صحبت از زندگی کنید و دیگر شعار مرگ بر آمریکا سر ندهید..!

می گویند که صحبت از زندگی کنید و دیگر شعار مرگ بر آمریکا سر ندهید. نخیر، باید شعار مرگ بر آمریکا گفت و بالاتر، مانند حضرت ابراهیم باید صریحا به آنها بگوییم؛ تا هنگامی که در برابر حق خضوع نکنید و سر در مقابل خدا فرود نیاورید و دست ار سلطه جویی و خوی استکباری بر ندارید و از مسیری که پیش گرفته اید باز نایستید و منافع مردم دنیا را به یغما نبرید و ملل آزاده را سرکوب نسازید، ما با شما دشمن هستیم.

«قَدْ کَانَتْ لَکُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فِي إِبْرَاهِيمَ وَ الَّذِينَ مَعَهُ إِذْ قَالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَآءُ مِنْکُمْ وَ مِمَّا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ کَفَرْنَا بِکُمْ وَ بَدَا بَيْنَنَا وَ بَيْنَکُمُ الْعَدَاوَةُ وَ الْبَغْضَاءُ أَبَداً حَتَّى تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَحْدَهُ...»

«قطعاً براى شما در [ پيروى از ] ابراهيم و كسانى كه با اويند سرمشقى نيكوست : آن گاه كه به قوم خود گفتند : « ما از شما و از آنچه به جاى خدا مى‏پرستيد بيزاريم . به شما كفر مى‏ورزيم و ميان ما و شما دشمنى و كينه هميشگى پديدار شده تا وقتى كه فقط به خدا ايمان آوريد.. » ﴿الممتحنة، 4

درحالیکه آنان منافع و ثروت کشور ما و سایر کشورها را به یغما برده اند و خسارات فراوانی به ما وارد ساخته اند و به عزت و حیثیت ما ضربه وارد کرده اند و تعداد زیادی از عزیزانمان را کشتند، چگونه با آنها دوست شویم و اظهار محبت کنیم؟ آیا دهها و صدها بار تجربه در دنیا کافی نیست که ما درک کنیم آنها به جز خوی استکباری و منافع خود به هیچ چیز دیگری نمی اندیشند؛ باز هم فریب آنها را بخوریم؟!

اسلام و قرآن به ما دستور می دهند که نسبت به دشمنان خدا صریحا ابراز دشمنی و اظهار برائت کنیم. حال اگر ما تابع این اسلام و قرآن هستیم، چگونه حرف از دوستی با دشمن می زنیم؟!

 

منبع:

نظریه ساسی اسلام (سلسله سخنرانی های قبل از خطبه های نماز جمعه تهران) – استاد محمد تقی مصباح یزدی

اخبار مرتبط