کد مطلب: 59842 تعداد بازدید: ۶۶۸

مدرسه علمیه الغدیر

فضيلت ماه رمضان و ثواب‏ روزه‏ آن‏

دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۶:۳۴
اين ماه، ماه صبر است، و صبر ثوابش بهشت است..

حسن بن محبوب، از ابو ايّوب، از ابو الورد از امام ابو جعفر عليه السّلام‏ روايت كرده است كه فرمود:

رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله در آخرين جمعه شعبان مردم را خطبه كرد، پس خداى را حمد و ثنا گفت، و آنگاه فرمود: آيا اى مردمان همانا كه ماهى بر شما سايه افكنده كه شبى در آن ماه است كه از هزار شب بهتر است، و آن، ماه رمضان است، كه خدا روزه داشتنش را واجب ساخته، و بپا خاستن شبى در آن ماه را به مانند نماز هفتاد شب در ماههاى ديگر قرار داده، و براى كسى كه در اين ماه عملى از اعمال خير و احسان را به قصد تقرّب به خدا بجا آورد، اجرى برابر با اجر كسى كه فريضه‏اى از فرائض خداى عزّ و جلّ را اداء كند مقرّر داشته، و كسى كه در اين ماه فريضه‏اى از فرائض خدا را بجا آورد، به مانند كسى است كه هفتاد فريضه را در ماههاى ديگر بجا آورده باشد، و اين ماه، ماه صبر است، و صبر ثوابش بهشت است، و اين ماه، ماه مواسات و همدردى است، و اين ماهى است كه خدا روزى مؤمنان را در آن مى‏افزايد، و كسى كه در اينجا مؤمنى روزه‏دار را به افطار پذيرا شود ثواب آزاد كردن بنده‏اى را و آمرزش گناهان گذشته ‏اش را به پاداش اين عمل دريافت مى‏كند.

پس گفتند: يا رسول اللَّه، همگى ما قدرت نداريم كه روزه‏ دارى را به افطار فراخوانيم، پس فرمود: خداى تبارك و تعالى كريم است، و به كسى از شما كه قادر نباشد جز با جرعه شيرى آميخته با آب يا شربتى از آب گوارا يا دانه‏اى چند از خرما روزه‏دارى را به افطار بخواند، و تمكّنى افزون از اين نداشته باشد، همين ثواب را عطا مى‏كند، و كسى كه در اين ماه بار تكاليف مملوك خود را سبك سازد، خداى عزّ و جلّ سؤال او را برايش سبك و آسان مى‏سازد. و اين ماهى است كه اوّل آن رحمت، و وسطش مغفرت، و پايانش اجابت دعا و آزادى از آتش دوزخ است. و شما را در اين ماه از چهار خصلت بى‏نيازى نيست: دو خصلت كه بوسيله آن خدا را خشنود مى‏سازيد، و دو خصلت كه خود از آن بى‏ نياز نيستند، اما آن دو خصلت كه خدا را با آن خشنود مى‏سازيد، پس شهادت به اين حقيقت است كه معبود حقّى جز اللَّه نيست، و من رسول خدايم. و امّا آن دو خصلت كه شما از آن بى‏ نياز نيستيد، پس اين است كه در اين ماه حوائجتان را و بهشت را از خداى عزّ و جلّ بخواهيد، و عافيت را از او مسألت كنيد، و از آتش دوزخ به او پناه بريد.

 

از جابر نقل شده است كه امام باقر (ع) فرمود: اى جابر، هر كس ماه رمضان بر او در رسد و روزها را روزه بگيرد و بخشى از شب را به عبادت برخيزد، و دامن و زبان خود را از حرام نگه دارد و چشم خود را از حرام بپوشد و به كسى آزار نرساند، مانند روزى كه مادرش او را زاييده است از گناهان خود بيرون مى‏رود. راوى مى‏گويد: به امام (ع) گفتم: فدايت شوم، اين حديث چه نيكوست! فرمود: اين شرط هم چه سخت است! 

و نيز از جابر نقل شده است كه امام باقر (ع) فرمود: پيامبر خدا (ص) چون به هلال ماه رمضان نظر مى‏كرد، رو به قبله مى‏نمود، سپس مى‏گفت: «خداوندا، اين ماه را همراه با امنيت و ايمان، و سلامتى و اسلام، و تندرستى شكوه‏مند، و روزى وسيع، و دفع بيماريها، و تلاوت قرآن، و يارى بر نماز و روزه، بر ما نو بگردان. خداوندا، ما را براى ماه رمضان سالم نگه‏دار و آن را نيز براى ما سالم بدار، و آن را از جانب ما بپذير، تا ماه رمضان در حالى تمام شود كه ما را آمرزيده باشى». سپس رو به سوى مردم مى‏كرد و مى‏فرمود: اى گروه مسلمانان، هنگامى كه هلال ماه رمضان طلوع مى‏كند، شياطين سركش به زنجير كشيده مى‏شوند، و درهاى آسمان و درهاى بهشت و درهاى رحمت همه گشوده مى‏شود، و درهاى دوزخ را مى‏بندند، و دعا مستجاب مى‏گردد، و هنگام هر افطارى براى خدا آزادشدگانى خواهد بود كه آنان را از آتش آزاد مى‏كند، و هر شب مناديى ندا مى‏كند: «آيا درخواست‏كننده‏اى هست؟ آيا استغفاركننده‏اى هست؟ خداوندا، به هر انفاق‏كننده‏اى عوض ده و مال هر بخيلى را به دست تلف بسپار» تا چون هلال شوّال طلوع كرد، مؤمنان را ندا مى‏كنند كه: صبحگاهان براى گرفتن جايزه‏هاى خود حاضر شويد كه آن روز، روز پاداش است. سپس امام باقر (ع) فرمود: آگاه باشيد، سوگند به آن كسى كه جانم به دست اوست، اين جايزه‏ ها دينار و درهم نيست [بلكه آمرزش و رحمت الهى است‏].

 

 

ابن بابويه، محمد بن على، ترجمه من لا يحضره الفقيه - تهران، چاپ: اول، 1367ش.

ابن بابويه، محمد بن على، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه انصارى - قم، چاپ: اول، 1382 ش.

اخبار مرتبط