کد مطلب: 60143 تعداد بازدید: ۳۶۳

مدرسه علمیه الغدیر

آخرین جلسه از سلسله نشست های «اخلاق طلبگی»

چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۷:۱۵
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن علوی گفت: «بدترین اسارت انسان، اسارت فکری است.»

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن علوی در آخرین جلسه از سلسله نشست های «اخلاق طلبگی» در روز چهارشنبه  97/2/26 در مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران)  با اشاره به توطئه های دشمن در قالب برنامه های توسعه و پیشرفت جهانی، در ادامه افزود: «شما طلاب باید غرب شناسی و نظام سلطه را با دید دشمن شناسی بخوانید. نگاه نقطه داشتن فایده ای ندارد؛ باید نگاه کلان داشته باشید به مسائل جهان تا بفهمید نظام سلطه چه می خواهد بکند!»

 

وی ارتقاء مهارت ها و توانمندی ها، آشنایی با فقه دین و آگاه بودن و درک از حقایق زمان را از جمله عناصر مهم و ضروری برای داشتن نگاه کلان به مسائل دانست و ابراز داشت: «عالم به زمان بودن یعنی دشمنت را بشناس تا بفهمید دارید در زمین دشمن بازی می کنید یا در مقابل او و یا اصلا تماشاچی هستید که در این حالت هم باید ببینید چه کسی را تشویق می کنید؟! درک شرایط زمان یک مساله مهم است.»

 

حجت الاسلام علوی گفت: «اکنون دشمن عمده مجاری تاثیر گذار بر فکر و عمل جامعه را در دست گرفته است. اصل نهاد خانواده را هدف قرار داده و اگر به آمارها نگاه کنیم به عنوان مثال رشد جمعیت ما در حال حاضر دو دهم از اروپا عقب تر است درحالیکه ما جلوتر از آن ها بودیم. در بحث اخلاق  و حجاب و عفاف به کجارسیدیم؟! به جایی که دختران خیابان انقلاب را می بینیم و یا یک نفر کتابی می نویسد که آیا اصلا در حکومت اسلامی، حجاب قانون است یا نه؟! یعنی کتابی می نویسد مخالف عقیده مسلمین و نه فقط شیعه!»

 

وی افزود: «بدترین اسارت انسان، اسارت فکری است. دشمن آرام و آهسته روی ذهن و فکر مردم کار کرده و آن ها را اسیر دنیای مجازی می کند. با پردازش های مجازی و دروغ پراکنی فکر مردم را به روی حقایق می بندد. »

 

وی با تاکید بر اینکه مهمترین مساله تربیت و آموزش است در ادامه ابراز داشت: «دادن اصالت فکری به فرد و راه درست تفکر را نشان دادن از مهمترین رسالت هایی است که ما به عنوان طلبه بر دوش داریم. باید مسیر آینده را ترسیم کنیم. نگذاریم به مردم اینطور تفهیم کنند که دین و حکومت اسلامی شما باعث عقب ماندگیتان شده است! فاصله گرفتن از بینش حقیقی و حقایقی که در جامعه می گذرد، ریشه اش همین جهالت است و راهکار دیگر دشمن ترویج تفکر رفاه طلبی است که منجر به سستی و تنبلی می شود.»

 

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن علوی استاد اخلاق حوزه و دانشگاه در خاتمه سخنان خود گفت: «ظهور محقق نخواهد شد مگر اینکه ما بهتر شویم و با قیاممان مستحق ظهور حضرت حجت علیه السلام شویم. باید قیام کنیم باید تغییر ایجاد کنیم و نگذاریم به مرور زمان تمام مبانی دینی و عقیدتی ما را نابود کنند تا خدایی ناکرده زمانی بیاید که دیگر مومنین جرات حرف زدن و یا حتی حضور در جامعه را نداشته باشند و در آن زمان است که دشمن توانسته غلبه و تسلط خود را بر ما کامل کند و پیروز شود.»

 

فلسفه حجاب و حجاب برتر

راه مقابله با شبهه افکنی ها در دین

 لزوم مقابله با شبهات و تحریفات