کد مطلب: 24183 تعداد بازدید: ۴۶۹

آزمودن دوست

یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶
رفاقت و دوستی - بخش هشتم

اول آزمایش بعد دوستی

روایتی از علی(علیه ‏السلام) است که فرمودند: «لَا تَثِق بِالصَّدِيقِ قَبلَ الخُبرَةِ». اگر می­خواهی به عنوان صداقت به رفیق اعتماد کنی، قبل از آنکه او را بیازمایی هیچ وقت اعتماد نکن. قبل از اینکه او را بیازمایی، به او دل نبند. ممکن است سؤال کنید چرا؟ جهتش این است که اگر قبل از اِختبار و امتحان با او دوستی کردی و رابطه‏ات تنگاتنگ شد، محبّت او در دل تو تشدید می‏شود و این رابطه محبّتی موجب می‏شود که این رفاقت در ابعاد گوناگون اعتقادی و نفسانی‏ و عملی‏ات، چه رفتاری و چه گفتاری بر روی تو اثر بگذارد.

محبّت کور و کر می­کند

چند روایت در این زمینه بخوانم. علی(علیه ‏السلام) فرمودند: «عَينُ المُحِبِّ عُميَةٌ عَن مَعَايِبِ المَحبُوبِ»؛ چشم کسی که دیگری را دوست دارد، از اینکه عیب‏های او را ببیند کور است. در ادامه می­فرمایند: «وَ أُذُنُهُ صَمَاءٌ عَن قُبحِ مَسَاوِيهِ».حُبُّكَ لِلشَّيْ‏ءِ يُعْمِي وَ يُصِمُّ».حبّ شیء انسان را کور و کر می­کند. 

این یک قانون کلی است

هنگام غضب

امام صادق علیه السلام می فرماید: «تُغْضِبُهُ فَتَنْظُرُ غَضَبَهُ يُخْرِجُهُ مِنَ الْحَقِّ إِلَى الْبَاطِلِ»؛ خشمش را آزمایش کن، ببین آیا این از افرادی است که وقتی عصبانی می‏شود، مرزی را رعایت نمی­کند؟ آیا خشم، او را از حق به سوی باطل می‏کشاند؟رفیق می‏خواهی بگیری، از نظر خشم آزمایش و امتحانش کن. اوّل ببین آیا مثل حیوان می‏ماند یا انسان است؟ چون حیوان است که وقتی خشمگین می‏شود هر کاری می‏کند؛ هم گاز می‏گیرد، هم لگد می‏زند. انسان که این کارها را نمی‏کند. حالا که انسان است و زبان دارد، ببین آیا موقع خشم هرچه به زبانش می‏آید را می‏گوید؟

 

 

نوشته های مرتبط