کد مطلب: 24394 تعداد بازدید: ۴۴۰

سبک زندگی مجازی

یکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷
مفهوم فراغت بخشی از سبک زندگی هر فرد است که امروزه در تسخیر دنیای مجازی قرار گرفته است..

در گذشته سنت ها و آداب و رسوم نقش مهم و تعیین کننده ای در زندگی افراد داشته اند و افراد مجبور بودند اطاعت محض از آداب و رسوم اجداد خود داشته باشند و البته کمتر می توانستند تغییری در این رسوم ایجاد کنند. در خیلی از موارد آداب و رسوم تعیین می کرده اند که افراد چگونه زندگی کنند و خود فرد چندان قدرت انتخابی نداشته است. اما امروزه افراد نسبت به گذشته قدرت بیشتری نسبت به انتخاب شیوه زندگی خود دارند. به نظر شما چه عواملی سبب می شود افراد قدرت انتخاب بیشتری نسبت به گذشته داشته باشند؟ قطعا یکی از عوامل رسانه ها هستند. رسانه ها طیف وسیعی از سبک های زندگی را به ما عرضه می کنند. مثلا انواع غذاهای دنیا و آموزش پخت آن، الگوهایی برای چیدمان منزل، انواع و اقسام نام ها برای نامگذاری کودکان، نحوه خرید و مصرف کردن کالاها و... حتی رسانه ها بر رفتارها و نگرش ما تاثیر زیادی دارند.

 

به نظر باید دقیق تر به این مساله نگاه کنیم. یاد گرفتن یک نوع آشپزی و یا ورزش فقط یک آ»وزش نیست، همین یادگیری بر سبک زندگی شما اثر می گذارد. شاید شما علاقه مند به آشپزی باشید و با جستجو در شبکه های اجتماعی با یک غذای ایتالیایی، چینی و ... آشنا شوید.

 

پس از طبخ این غذا و احتمالا رضایت از آن علاقه مندید یک غذای دیگر آن کشور را نیز بیاموزید. شاید در جستجوی غذاهای دیگر، یک قطعه موسیقی این کشور توجه شما را جلب کند.غذاها، موسیقی و لباس ریشه در آداب و سنن هر کشوری دارد. در واقع شما با یادگیری یک مهارت آشپزی ناخودآگاه با آداب و سنن و شیوه زندگی یک کشور آشنا می شوید و انتخاب و مصرف هر کدام از آنها در زندگی شما باعث می شود سبک زندگی شما تغییر کند و سبک تازه ای به خود بگیرد. این تغییر فی نفسه مثبت یا منفی نیست بلکه بستگی به نوع نگرش و استفاده شما دارد.

 

پس ما در شبکه های اجتماعی با سبک های زندگی گوناگونی آشنا می شویم که برخی را می پسندیم و به کار می گیریم و برخی را طرد می کنیم. شبکه های اجتماعی علاوه بر اینکه بستر آموزش سبک های زندگی مختلف اند، خودشان فی نفسه سبک زندگی جدیدی را ایجاد کرده اند که تا پیش از این سابقه نداشته است.

 

تا به حال چندین بار به خاطر حضور در یک شبکه اجتماعی تا دیر وقت بیدار مانده اید و فردا صبح احتمالا خواب آلود بر سر کلاس درس حاضر شده اید؟ گاهی ساعت برنامه زندگی ما را این شبکه ها تعیین می کنند. خیلی از وقت ها شده است که ما ساعت شام خوردنمان را با ساعت برنامه تلویزیونی خاصی تنظیم کرده ایم که در حین تماشای آن، شام را صرف کنیم. در شبکه های اجتماعی نیز همین اتفاق می افتد. بسیاری از کارهایمان را منوط به بودن یا نبودن در این شبکه ها تنظیم می کنیم و یا اصطلاحاتی از این شبکه ها بکار می بریم که وقتی پدر و مادرمان می شنوند فکر می کنند با زبان بیگانه ای با آنها صحبت می کنیم.

 

مفهوم فراغت بخشی از سبک زندگی هر فرد است که امروزه در تسخیر دنیای مجازی قرار گرفته است. به تفریحات خود قبل از حضور در شبکه ها نگاه کنید. شبکه های اجتماعی علاوه بر اینکه می توانند سرگرمی باشند و اوقاتی از زمان استراحت شما را به خود اختصاص دهند (شبکه های اجتماعی فقط سرگرم کننده نیستند)، خود شیوه جدیدی از سرگرمی را به شما معرفی می کنند که تا پیش از این نمی دانستید.

 

البته مطمئنا بر راه هایی که پیش از این سرگرم می شدیم اثر می گذارند و آنها را دگرگون می کنند. مثلا ممکن است شما در گذشته برای اوقات فراغت به پارک و سینما می رفته اید اما اکنون ترجیم می دهید این زمان را در شبکه های اجتماعی بگذرانید.

نوشته های مرتبط