کد مطلب: 24396 تعداد بازدید: ۵۰۴

فرهنگ شبکه نشینی

یکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷
فیلتر درونی داشته باشید..

-اخلاق لازم است

آیا رواست که ما در جامعه و در تعامل با دیگران اعمالی چون غیبت، دروغ و یا تهمت را انجام دهیم؟! پس چرا در شبکه های اجتماعی به به راحتی به چنین اقداماتی دست می زنیم؟! چون در یک فضای مجازی و نه واقعی هستیم، مجاز به انجام چنین کارهایی هستیم؟! آیا باز نشر یک مطلب دروغ، توهین آمیز و یا تهمت زا کاری اخلاقی است؟ رعایت اخلاق در شبکه های اجتماعی امری واجب و ضروری است و گرنه بی اخلاقی و بی قانونی شتری است که حتی درب خانه ما هم خواهد خوابید.

 

-فیلتر درونی داشته باشید

چشم و گوشدو عضو بدن ما هستند برای دیدن و شنیدن اما همیشه و همه جا به ما توصیه شده که هر چیزی را نبینیم و هر چیزی را نشنویم. واقعا دیدن برخی تصاویر و شنیدن برخی گفته ها و حرف ها حرمت دارد و تاثیر خوبی بر ذهن و فکر ما نخواهد گذاشت. باید در ذهن خودمان فیلتری برای دیدن و شنیدن آنها داشته باشیم. انبوهی از اینگونه پیام ها در فضای شبکه های اجتماعی رد و بدل می شود. می توان با عضو نشدن در برخی گروه ها  و یا رد دوستی برخی از افراد به راحتی بخش عمده ای از اینگونه پیام ها را دریافت نکرد.

 

-بی تفاوت نباشید

عمل بد باید نکوهش و کار خوب باید تشویق شود. این یک اصل صحیح اجتماعی است. بی تفاوتی نسبت به اعمال خوب و بد، خود به آفتی برای اجتماع تبدیل می شود.اگر همسایه شما نصف روز آشغال هایش را بیرون خانه می گذارد و شما را هم در احساس بوی بد آن و اشتباه خود شریک می کند، باید به او تذکر بدهید وگرنه فردا روز همه آشغال هایشان را وسط روز توی کوچه رها می کنند. این به نوعی کنترل اجتماعی بر اساس همان اصل معروف دینی ما یعنی «امر به معروف و نهی از منکر» است که در هیچ جای دنیا به اندازه جامعه ما نسبت به آن بی ااعتنایی وجود ندارد!

در فضای شبکه های اجتماعی هم باید به اعمال و اقدامات خوب واکنش مثبت و به اعمال و اقدامات بد واکنش منفی نشان دهیم.

شبکه های اجتماعی برای این واکنش ها امکانات زیادی دارند. لطفا بی تفاوت نباشیم.

 

-واقعی باشیم

شبکه اجتماعی مثل یک مهمانی است.وقتی در شبکه هستیم یادمان باشد اینجا سالن پذیرایی است و نه اتاق خواب! بنابراین عکسی برای صفحه و یا پروفایلمان انتخاب کنیم که مناسب جمع باشد.

نوشته های مرتبط