کد مطلب: 62319 تعداد بازدید: ۶۱۸

مدرسه علمیه الغدیر

مقام علمی حضرت معصومه سلام الله علیها

شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۳:۵۰
والاتریم مقام علمی و اخلاقی بعد از برادر..

 

 حضرت معصومه سلام الله علیها در خاندانی که سرچشمه علم و تقوا و فضایل انسانی بودند،‌ نشو و نما یافت. آنچه مسلم است اینکه در میان فرزندان امام کاظم علیه السلام بعد از حضرت رضا علیه السلام، حضرت معصومه علیها سلام از نظر علمی و اخلاقی والا مقام ترین آنان است.

این حقیقت از اسامی و القاب و تعریف ها و توصیفاتی که ائمه اطهار علیهم السلام از وی نموده اند،‌هویدا است. و با توجه به این حقیقت که ارتباط تنگاتنگ و غیر قابل انفکاکی میان تهذیب نفس و طی مدارج اخلاقی و عرفانی و حصول علوم اصیل الهی و حکمت وجود دارد،‌می توان به رتبه و مقام علمی غیر قاببل توصیف حضرت معصومه سلام الله علیها پی برد و به این نکته واقف گشت که ایشان نیز چون حضرت زینب سلام الله علیها عالمه غیر معلمه بود.

آنچه سخن فوق را تایید می کند روایت صالح بن عرندس حلی،‌عالم بزرگوار شیعی قرن نهم در کتاب «کشف اللئالی» است. وی می گوید: روزی جمعی از شیعیان به قصد دیدار موسی بن جعفر علیه السلام و پرسیدن سوالاتی از ایشان به مدینه منوره مشرف شدند. چون امام کاظم علیه السلام در مسافرت بود، سوالات خود را به حضرت معصومه علیه السلام در که آن هنگام کودکی خردسال بیش نبود تحویل دادند. فردای آن روز برای بار دیگر به منزل امام شرف حضور پیدا کردند، لیکن هنوز ایشان از سفر برنگشته بود. چون ناگزیر به بازگشت بودند،‌مسایل خود را مطالبه نمودند تا در مسافرت بعدی خدمت امام برسند. غافل از اینکه حضرت معصومه سلام الله علیها جواب پرسش ها را نگاشته است. وقتی پاسخ ها را ملاحضه کردند بسیار خوشحال شدند و پس از سپاسگذاری فراوان شهر مدینه را ترک گفتند. از قضای روزگاار در بین راه با امام موسی بن جعفر علیه السلام مواجه شده و ماجرای خویش را باز گفتند. چون امام پاسخ سوالات را ملاحضه کرد، سه بار فرمود: «فداها ابوها»: پدرش فدایش.

 

روایات حضرت معصومه سلام الله علیها

فاطمه معصومه سلام الله علیها از جمله راویان گرانقدر و عظیم الشان آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم است و احادیثی که از ایشان نقل شده است مورد قبول علمای شیعه و سنی است.

ابوالخیر شمس الدین محمد بن محمد بن جزری شافعی در کتاب خود «اسنی المطالب فی مناقب سیدنا علی بن ابیطالب» سخن حضرت فاطمه دختر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را آورده است:

«.. آیا فرمایش رسول خدا را در روز غدیر به فراموشی سپرده اید که فرمود: هر که من مولای اویم پس علی مولای اوست... و سخن دیگر رسول خدا را: تو (ای علی!) نسبت به من به منزله هارون نسبت به موسی علیه السلام هستی؟!»

در سند روایت فوق فاطمه معصومه سلام الله علیها دختر امام کاظم علیه السلام نیز می باشد.

و رایات دیگری که در این زمینه بسیار است و اشاره به شان و مقام علمی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها دارد.

 

 

منبع:

«مقام علمی حضرت معصومه سلام الله علیها»،‌ محمد اصغری نژاد، نشریه فرهنگ کوثر

 

 

اخبار مرتبط